جراحی قلب

جراحی قلب

جراحی قلب یک شاخه ازعلم جراحی می باشد که توسط متخصص قلب بر روی قلب انجام می‌ شود. جراحی قلب برای درمان بیماری‌هایی مثل ایسکمیک قلب ، جراحی کنارگذر شریان کرنری و همچنین اصلاح عیوب مادرزادی قلب کاربرد دارد. از دیگر کاربردهای جراحی قلب،  پیوند قلب می باشد.

جراحی قلب

بررسی ها نشان دهنده این است که یک نفر از هر ۳ نفر آمریکایی ، بیماری قلبی عروقی دارند. و شایعترین عمل جراحی قلب، CABG  با روش مرسوم on-pump یعنی با کمک بای پس قلبی ریوی ( CPB) می‌باشد.عمل جراحی قلب را گاهی اوقات بوسیله همان برش هایی که در جراحی های معمولی انجام می شود ،انجام می دهند و بعضی اوقات هم با روشهای درون بین مثل  بازکردن عروق مسدود با بالون انجام می دهند.

انواع جراحی قلب

جراحی قلب مدل های مختلفی دارد ،اما بای پس عروق کرونر (CABG) یا جراحی بای پس (عمل قلب باز) از بقیه رایجتر است.

۱٫جراحی قلب باز

۲٫ترمیم دریچه و یا جایگزینی

دو تا از شایع ترین مشکلات قلبی که نیاز به جراحی قلب دارند

  1. تنگی دریچه قلب
  2. نارسایی دریچه قلب

جراحی قلب باز چگونه انجام می شود

جراحی قلب باز نوعی جراحی قلب می باشد که در آن جراح قلب، قفسه سینه را باز کرده و جراحی را روی عضلات، دریچه ها، و یا شریان های قلب انجام می دهد. سازمان ملی قلب، ریه و خون (NHLBI) ، پیوند بای پاس عروق کرونر را  (CABG) رایج ترین عمل قلب باز انجام شده بر روی بزرگسالان تخمین زده است که طی این جراحی قلب، یک شریان یا ورید سالم به عروق کرونر مسدود شده پیوند زده می شود .

جراحی قلب باز

با توجه به سازمان ملی قلب، ریه و خون (NHLBI)، پیوند بای پاس عروق کرونر (CABG) رایج ترین عمل قلب باز انجام شده بر روی بزرگسالان می باشد. در روند این جراحی قلب، یک شریان یا ورید سالم را به عروق کرونر مسدود شده پیوند می زنند .در این روش جراحی قلب ، شریان مسدود شده توسط شریان پیوند زده شده برای رساندن خون تازه به قلب دور زده می شود .جراحی قلب باز، به جراحی قلب سنتی نیز شهرت دارد.در گذشته برای این جراحی قلب،یک دهانه کوچک رو ی قلب باز می کردنن اما امروزه توسط یک برش کوچک انجام می شود.

چه زمانی عمل جراحی قلب باز مورد نیاز است؟

وقتی رگ های خونی که وظیفه رساندن خون و اکسیژن را به عضله قلب دارند ،باریک و سخت شوند(سخت شدن شریان ها) ،ممکن است یک پیوند بای پس عروق کرونربرای آنها ضرورت داشته باشد.سخت شدن شریان ها زمانی رخ می دهد که مواد چرب بر روی دیواره های عروق کرونر به شکل یک پلاک رسوب  کنند. این پلاک ها سبب باریک شدن شریان ها شده  و حرکت خون درون آن ها سخت می شود و خون به درستی به طرف قلب جریان پیدا نمی کند که ممکن است منجر به سکته قلبی شود.

سکته قلبی هنگام عمل جراحی قلب

امکان دارد ۳  درصد از بیماران در حین جراحی قلب، سکته قلبی کنند. اگر در حین جراحی قلب،برخی از آنزیم های خاص بالا رود،نشان دهنده این است که بیمار در حین عمل سکته قلبی کرده است.احتمال بروز سکته قلبی حین عمل جراحی در خانم ها بیشتر از آقایان است.بیمارانی که قبل از عمل جراحی قلب،درد شدیدی در قفسه صدری خود احساس می کنند ،رگ اصلی یا ۳ رگ قلبی آن ها درگیر می باشد .

سکته مغزی هنگام جراحی قلب

سکته مغزی هنگام عمل جراحی

در جراحی قلب، شریان یا رگ آئورت دستکاری می شود که سبب می شود ذراتی از آترواسکلروز حرکت کند و به مغز برسد و باعث آمبولی شود و سکته مغزی را به بار بیاورد.همچنین ممکن است پایین آمدن فشار خون در حین عمل هم منجر به سکته مغزی شود ،مخصوصا در مورد کسانی که در حالت عادی فشار خون بالایی داشته اند.همچنین ممکن است این بیماران برای همیشه به کما بروند و یا تمرکز و حافظه شان دچار مشکل شودکه با گذشت زمان به حالت عادی برمی گردد.در کل ۲ درصد بیماران دچار عوارض شدیدی مثل اختلال در عملکردهای طبیعی شان بعد عمل می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *