واکسن Pfizer-BioNTech COVID 19: ایمن سازی ویروس کرونا


واکسن Pfizer-BioNTech COVID-19 چیست؟

واکسن Pfizer-BioNTech COVID-19 اولین واکسن در نوع خود است.  یک واکسن mRNA که از مواد ژنتیکی اصلاح شده برای القای بدن برای تولید پروتئین های ویروس استفاده می کند.  این پروتئین ها باعث ایجاد آنتی بادی علیه ویروس کرونا می شوند و از COVID-19 محافظت می کنند

واکسن Pfizer-BioNTech COVID-19 اولین واکسن در نوع خود است. یک واکسن mRNA که از مواد ژنتیکی اصلاح شده برای القای بدن برای تولید پروتئین های ویروس استفاده می کند. این پروتئین ها باعث ایجاد آنتی بادی علیه ویروس کرونا می شوند و از COVID-19 محافظت می کنند

سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) مجوز استفاده اضطراری (EUA) را صادر کرده است تا اجازه استفاده اضطراری از محصول تأیید نشده ، Pfizer-BioNTech را بدهد. کووید -19 واکسن، برای جلوگیری از واکسیناسیون فعال کووید -19 در افراد 16 سال به بالا

بیماری ویروس کرونای 2019 (کووید -19) یک بیماری عفونی ناشی از ویروس کرونا است ، سارس-CoV-2 ، که در اواخر سال 2019 ظاهر شد. این بیماری عمدتا یک بیماری تنفسی است که می تواند اعضای دیگر را تحت تأثیر قرار دهد. افراد مبتلا به COVID-19 طیف گسترده ای از علائم را گزارش کرده اند ، از علائم خفیف گرفته تا بیماری شدید. علائم ممکن است 2 تا 14 روز پس از قرار گرفتن در معرض ویروس ظاهر شود. علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد: تب یا لرز؛ سرفه؛ تنگی نفس؛ خستگی؛ عضلات یا بدن درد سردرد؛ از دست دادن طعم یا بو گلو درد؛ تراکم، شلوغی یا آبریزش بینی؛ حالت تهوع یا استفراغ؛ اسهال.

modRNA در واکسن Pfizer-BioNTech COVID-19 در فرمول بندی شده است چربی ذرات ، که امکان انتقال RNA به سلولهای میزبان را فراهم می کند تا بیان سلول را فراهم کند سارسآنتی ژن -CoV-2 S. واکسن پاسخ ایمنی به آنتی ژن S ایجاد می کند ، که از COVID-19 محافظت می کند.

عوارض جانبی واکسن Pfizer-BioNTech COVID 19 چیست؟

هشدار

درمان پزشکی مناسب برای مدیریت فوری استفاده می شود حساسیتی در صورت بروز واکسن Papizer-BioNTech COVID-19 ، واکنشها باید بلافاصله در دسترس باشند.

افراد دارای نقص ایمنی ، از جمله افرادی که تحت درمان سرکوب سیستم ایمنی هستند ، ممکن است پاسخ ایمنی کمتری به واکسن Pfizer-BioNTech COVID-19 داشته باشند.

واکسن Pfizer-BioNTech COVID-19 ممکن است از همه گیرندگان واکسن محافظت نکند.

واکنش های جانبی

واکنشهای جانبی بدنبال واکسن Pfizer-BioNTech COVID-19 که در آن گزارش شده است آزمایشات بالینی شامل محل تزریق باشد درد، خستگی، سردرد، درد عضلانی، لرز ، درد مفصل، تب، تورم محل تزریق ، قرمزی محل تزریق ، حالت تهوع، بی حالی ، و لنفادنوپاتی.

واکنش های آلرژیک شدید پس از واکسن Pfizer-BioNTech COVID-19 در طی واکسیناسیون انبوه خارج از آزمایشات بالینی گزارش شده است. واکنشهای جانبی اضافی ، برخی از آنها ممکن است جدی باشد ، ممکن است با استفاده گسترده تر از واکسن Pfizer-BioNTech COVID-19 آشکار شود.

واکسن Pfizer-BioNTech COVID-19 را برای افرادی که سابقه مشخص واکنش شدید آلرژیک (به عنوان مثال، آنافیلاکسی) به هر یک از اجزای واکسن Pfizer-BioNTech COVID-19

ارائه دهندگان واکسیناسیون که در برنامه واکسیناسیون COVID-19 فدرال ثبت نام کرده اند ، باید تمام خطاهای تجویز واکسن ، همه عوارض جانبی جدی ، موارد سندرم التهابی چند سیستم (MIS) را در بزرگسالان و کودکان و موارد COVID-19 گزارش کنند که منجر به بستری شدن در بیمارستان یا مرگ به دنبال آن می شود. واکسن Pfizer-BioNTech COVID-19.

دوز واکسن Pfizer-BioNTech COVID-19 چیست؟

واکسن Pfizer-BioNTech COVID-19 یک سوسپانسیون برای تزریق عضلانی است که به صورت یک سری دو دوز (هر کدام 0.3 میلی لیتر) با فاصله 3 هفته تجویز می شود.

ذخیره سازی و جابجایی

در حین نگهداری ، قرار گرفتن در معرض نور اتاق را به حداقل برسانید و از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید و اشعه ماوراio بنفش خودداری کنید.

ویالهای ذوب شده را دوباره منجمد نکنید.

ویال های منجمد قبل از استفاده

کارتن های ویال واکسن چند منظوره Pfizer-BioNTech COVID-19 در ظرف های حرارتی با یخ خشک وارد می شوند. پس از دریافت ، کارتن های ویال را بلافاصله از ظرف حرارتی خارج کرده و در فریزر با دمای بسیار کم بین -80 درجه سانتیگراد تا -60 درجه سانتیگراد (-112 درجه فارنهایت تا -76 درجه فارنهایت) نگهداری کنید. ویال ها باید بین -80 درجه سانتیگراد تا -60 درجه سانتیگراد (-112 درجه فارنهایت تا -76 درجه فارنهایت) منجمد نگه داشته شوند و تا زمان استفاده از نور در برابر نور محافظت شوند. اگر فریزر با درجه حرارت بسیار پایین در دسترس نباشد ، ظرف حرارتی که واکسن Pfizer-BioNTech COVID-19 در آن قرار می گیرد ، می تواند به عنوان ذخیره موقت مورد استفاده قرار گیرد ، زیرا به طور مداوم در بالای ظرف با یخ خشک پر می شود. برای راهنمایی در مورد استفاده از ظرف حرارتی برای نگهداری موقتی ، به دستورالعمل های یخ زدایی بسته بندی شده در ظرف حرارتی اصلی مراجعه کنید. ظرف حرارتی محدوده دمایی -90 درجه سانتی گراد تا -60 درجه سانتی گراد (-130 درجه فارنهایت تا -76 درجه فارنهایت) را حفظ می کند. ذخیره سازی در این محدوده دما گشت و گذار در شرایط ذخیره سازی توصیه شده محسوب نمی شود.

ویال های ذوب شده قبل از رقت

ذوب شده در یخچال

آب کنید و سپس ویال های رقیق نشده را در یخچال نگهداری کنید [2°C to 8°C (35°F to 46°F)] تا 5 روز (120 ساعت). کارتن 25 ویال یا 195 ویال ممکن است به ترتیب 2 یا 3 ساعت طول بکشد تا در یخچال ذوب شود ، در حالی که تعداد کمتر ویال در مدت زمان کمتری آب می شود.

در دمای اتاق ذوب می شود

برای استفاده فوری ، ویال های رقیق نشده را در دمای اتاق آب کنید [up to 25°C (77°F)] به مدت 30 دقیقه شیشه های آب شده را می توان در شرایط نوری اتاق کار کرد. ویال ها باید قبل از رقت به دمای اتاق برسند.

ویال های رقیق نشده ممکن است بیش از 2 ساعت در دمای اتاق نگهداری شوند. پس از رقت ، ویال ها را بین 2 درجه سانتیگراد تا 25 درجه سانتیگراد (35 درجه فارنهایت تا 77 درجه فارنهایت) ذخیره کنید و ظرف مدت 6 ساعت از زمان رقت استفاده کنید.

  • در حین نگهداری ، قرار گرفتن در معرض نور اتاق را به حداقل برسانید و از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید و اشعه ماوراio بنفش خودداری کنید.
  • هر واکسنی که در ویال باقی مانده باید پس از 6 ساعت دور انداخته شود.
  • دوباره منجمد نشوید.

دوز و زمانبندی

واکسن Pfizer-BioNTech COVID-19 از طریق عضله و به صورت یک سری از دو دوز (هر کدام 3/0 میلی لیتر) با فاصله 3 هفته تجویز می شود.

هیچ اطلاعاتی در مورد قابلیت تعویض واکسن Pfizer-BioNTech COVID-19 با سایر COVID-19 در دسترس نیست. واکسن ها برای تکمیل سری واکسیناسیون. افرادی که یک دوز واکسن Pfizer-BioNTech COVID-19 دریافت کرده اند برای تکمیل سری واکسیناسیون باید دوز دوم واکسن Pfizer-BioNTech COVID-19 دریافت کنند.

چه داروهایی با واکسن Pfizer-BioNTech COVID-19 تداخل می کنند؟

هیچ اطلاعاتی در مورد مصرف همزمان واکسن Pfizer-BioNTech COVID-19 با سایر واکسن ها.

آیا واکسن Pfizer-BioNTech COVID-19 برای بارداری یا شیردهی بی خطر است؟

داده های موجود در واکسن Pfizer-BioNTech COVID-19 که به آن تزریق شده است
باردار زنان برای اطلاع از خطرات مرتبط با واکسن کافی نیستند بارداری.

همه حاملگی خطر نقص مادرزادی ، از دست دادن یا سایر عواقب نامطلوب را داشته باشید. در جمعیت عمومی ایالات متحده ، خطر پیش بینی شده رشته نقائص هنگام تولد و سقط جنین در حاملگی های بالینی به ترتیب 2٪ تا 4٪ و 15٪ تا 20٪ است.

داده ها برای ارزیابی اثرات واکسن Pfizer-BioNTech COVID-19 در با شیر مادر نوزاد و یا در تولید / دفع شیر.

آخرین اخبار بیماری های عفونی

بررسی پزشکی در 1/6/2021

منابع

همه بخشها با مجوز از سازمان غذا و داروی ایالات متحده ارائه شده است