آسیب ناشی از قرار گرفتن در معرض نور آبی با افزایش سن افزایش می یابد. این مطالعه چگونگی را توضیح می دهد

آیا شما در معرض نور آبی بیش از حد هستید؟ بهتر است اکنون کمی از وسایل مورد علاقه خود فاصله بگیرید. یک مطالعه جدید نشان داده است که اثرات مضر نور آبی به شدت وابسته به سن است و آسیب های ناشی از آن با افزایش سن بدتر می شود.

برای یک مطالعهکه در مجله Nature Partner Journals Aging منتشر شد، محققان از مگس میوه معمولی، مگس سرکه مگس سرکه به عنوان یک ارگانیسم مدل قابل اعتماد در نظر گرفته می شوند، استفاده کردند. آنها مکانیسم های سلولی و رشدی مشابهی دارند که در انسان و سایر حیوانات دیده می شود.

این تیم به رهبری Jaga Giebultowicz، دانشمند کالج علوم دانشگاه ایالتی اورگان (OSU)، آزمایش‌هایی را بر روی مگس‌هایی که در تاریکی نگهداری می‌شوند و سپس در معرض نور آبی مداوم از دیودهای ساطع نور (LED) در سنین مختلف انجام دادند.

مگس ها در روزهای دو، 20، 40 و 60 در معرض نور قرار گرفتند، زیرا محققان تأثیر آن بر میتوکندری آنها را بررسی کردند.

میتوکندری نیروگاه سلول ها است و مسئول تولید انرژی به شکل آدنوزین تری فسفات یا ATP است.

Giebultowicz: “جنبه جدید این مطالعه جدید نشان می دهد که قرار گرفتن در معرض مزمن با نور آبی می تواند مسیرهای تولید انرژی را حتی در سلول هایی که در تشخیص نور تخصصی نیستند مختل کند.” گفت. ما تشخیص دادیم که واکنش‌های خاص در میتوکندری به‌طور چشمگیری توسط نور آبی کاهش می‌یابد، در حالی که واکنش‌های دیگر با افزایش سن، مستقل از نور آبی کاهش می‌یابد.

به غیر از لامپ های LED، افراد می توانند در معرض آن قرار بگیرند نور آبی از دستگاه های روزمره مانند تلویزیون، کامپیوتر و لپ تاپ. مطالعاتی وجود دارد که به اثرات مضر نور آبی بر الگوی غذا خوردن و خواب فرد اشاره می کند.

READ  تجزیه و تحلیل: سیاست های مراقبت های بهداشتی ترامپ که شایسته است در اطراف خود باقی بمانند

Giebultowicz گفت: “این فناوری، روشنایی LED، حتی در بیشتر کشورهای توسعه یافته، به اندازه کافی برای دانستن اثرات آن در طول عمر انسان مورد استفاده قرار نگرفته است.”

“نگرانی های فزاینده ای وجود دارد که قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور مصنوعی، به ویژه نور LED غنی شده با آبی، ممکن است برای سلامت انسان مضر باشد. در حالی که اثرات کامل قرار گرفتن در معرض نور آبی در طول عمر هنوز در انسان شناخته نشده است، پیری تسریع شده در کوتاه مدت مشاهده شده است. ارگانیسم های مدل زنده باید ما را در مورد احتمال آسیب سلولی توسط این عامل استرس زا آگاه کنند.”

تحقیقات قبلی آنها نشان داد قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور آبی عواقب بدی بر مغز، توانایی های حرکتی و طول عمر مگس میوه دارد.

او گفت: “اکنون ما گزارش می دهیم که اثرات مخرب نور آبی روی مگس ها به شدت وابسته به سن است – مدت زمان قرار گرفتن در معرض همان شدت نور طول عمر را کاهش می دهد و تخریب عصبی را به طور قابل توجهی در مگس های پیر نسبت به مگس های جوان افزایش می دهد.” گفت.

افراد می توانند برای محافظت از خود در برابر اثرات مضر نور آبی اقدامات احتیاطی انجام دهند. برای محافظت از شبکیه می توان از عینک هایی با فیلترهای نور آبی استفاده کرد. همچنین، تنظیمات نمایشگر روی تلفن‌ها و لپ‌تاپ‌های شما را می‌توان برای جلوگیری از انتشار نور آبی تغییر داد.