آلاینده های استنشاقی مستقیماً از ریه ها به مغز می روند: مطالعه

توسط Cara Murez HealthDay خبرنگار

چهارشنبه، 22 ژوئن 2022 (اخبار هلث دی)

نفس کشیدن آلودگی هوا می تواند منجر به ورود ذرات سمی به مغز شود – و نه فقط از طریق بینی. تحقیقات جدید نشان می دهد که آنها یک مسیر مستقیم از طریق جریان خون دارند که به طور بالقوه به اختلالات مغزی و آسیب های عصبی کمک می کند.

Iseult Lynch یکی از نویسندگان این مطالعه گفت: “در دانش ما در مورد اثرات مضر ذرات ریز معلق در هوا بر سیستم عصبی مرکزی شکاف هایی وجود دارد. این کار نور جدیدی را در رابطه بین استنشاق ذرات و نحوه حرکت آنها در بدن می افکند.” استاد دانشگاه بیرمنگام در بریتانیا.

«داده‌ها نشان می‌دهند که تا هشت برابر تعداد ذرات ریز ممکن است با حرکت از طریق جریان خون از ریه‌ها به مغز برسد تا اینکه مستقیماً از طریق بینی عبور کنند – و شواهد جدیدی در مورد ارتباط بین آلودگی هوا و اثرات مضر این موارد اضافه می‌کند. ذرات روی مغز،” او در یک خبر دانشگاه گفت.

ذرات استنشاق شده می توانند پس از عبور از سد هوا-خون وارد جریان خون شوند. آنها در نهایت به مغز می رسند. این می تواند منجر به آسیب به سد خونی مغزی و بافت های اطراف را همانطور که انجام می دهند. لینچ و همکارانش گفتند زمانی که این ذرات به مغز می رسند، بیشتر از سایر اندام های اصلی متابولیک در آنجا می مانند.

در این مطالعه، محققان بین المللی ذرات ریز مختلفی را در مایعات مغزی نخاعی انسان که از بیمارانی که اختلالات مغزی را تجربه کرده بودند، پیدا کردند.

READ  رژ لب صورتی گوچی - دوباره

این تیم اشاره کرد که شواهد اخیر ارتباط قوی بین سطوح بالای آلودگی هوا و التهاب عصبی مشخص، تغییرات مشابه آلزایمر و مشکلات شناختی را در افراد مسن و حتی در کودکان نشان داده است.

آلودگی هوا مملو از اجزای سمی است، اما کارشناسان بیشتر نگران آن هستند ذرات معلق (PM)، به ویژه ذرات ریز محیط مانند PM2.5 و PM0.1 به دلیل تأثیر آنها بر سلامت. ذرات بسیار ریز می توانند از سیستم های محافظتی بدن از جمله سلول های ایمنی نگهبان و موانع بیولوژیکی فرار کنند.

محققان گفتند این یافته ها شواهد جدیدی را در اثبات خطرات ناشی از آلودگی ذرات معلق برای سیستم عصبی مرکزی ارائه می دهد. آنها تحقیقات بیشتری را در مورد مکانیک چگونگی رسیدن ذرات ریز محیط استنشاق شده به مغز توصیه کردند.

اطلاعات بیشتر

آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده چیزهای بیشتری دارد ذرات معلق.

منبع: دانشگاه بیرمنگام، انتشار خبری، 20 ژوئن 2022

اخبار پزشکی
حق چاپ © 2021 HealthDay. تمامی حقوق محفوظ است.
نمایش اسلاید


غذاهای COPD برای تقویت سلامتی – نکات رژیم غذایی COPD
به نمایش اسلاید مراجعه کنید