آنچه درباره واکسن کووید برای کودکان خردسال باید بدانید

ایالات متحده تولید واکسن کووید-19 را برای کودکان شش ماه پس از دریافت مجوز از اداره غذا و دارو و مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها آغاز کرده است.

در زیر جزئیاتی در مورد دو واکسن پیام رسان RNA (mRNA) از Moderna Inc و Pfizer Inc/BioNTech SE برای کودکان خردسال آمده است:

چند دوز مورد نیاز است؟

واکسن مدرنا یک رژیم دو دوز برای کودکان 6 ماهه تا 6 ساله است. دوزهای 25 میکروگرمی با فاصله 28 روز تجویز می شوند. بزرگسالان 100 میکروگرم در هر واکسن برای دو دوز اول دریافت کردند.

واکسن Pfizer/BioNTech یک دوره سه دوز برای کودکان ۶ ماهه تا زیر ۵ سال است. دو نوبت اول با فاصله 21 روز و نوبت سوم حداقل دو ماه بعد از دوم تجویز می شود. هر دوز 3 میکروگرم است که کمتر از 10 میکروگرم برای کودکان 5 تا 11 ساله و 30 میکروگرم برای افراد 12 سال به بالا است.

هر دو شرکت به دنبال نسخه‌های با دوز پایین‌تر برای کودکان کوچک‌تر برای کاهش عوارض جانبی بودند.

واکسن ها چقدر موثر هستند؟

واکسن مدرنا در یک کارآزمایی بالینی با بیش از 5000 نفر تخمین زده شد که 50.6 درصد در پیشگیری از عفونت های علامت دار در کودکان 6 ماه تا زیر 2 سال و 36.8 درصد در انجام این کار در کودکان 2 تا 6 ساله موثر است.

هنوز مشخص نیست که واکسن Pfizer/BioNTech در پیشگیری از عفونت در افراد زیر 5 سال چقدر موثر است، زیرا تعداد کم موارد علائم COVID-19 در بین کودکان در آزمایش آن وجود دارد. تجزیه و تحلیل اولیه بر اساس 10 مورد علامت دار COVID-19 نشان داد که اثربخشی واکسن 80.3 درصد در این گروه است. هنگامی که 21 کودک در آزمایشی مبتلا به کووید-19 علامتی شوند، شرکت ها می توانند کارایی واکسن را نهایی کنند.

READ  هدیه SpaceNK Beauty Insiders 480 پوند

هر دو کارآزمایی شرکت نشان داد که واکسن‌ها پاسخ ایمنی مشابهی را با واکسن‌هایی که در گروه‌های سنی بالاتر دیده می‌شوند ایجاد کردند.

آیا واکسن ها برای کودکان هستند؟

هیچ یک از این واکسن ها هیچ مشکل ایمنی جدی در کارآزمایی ها ایجاد نکرده اند.

التهاب قلب معروف به میوکاردیت و پریکاردیت یک عارضه جانبی نادر واکسن ها در مردان جوان است، اما موارد کمی در ایالات متحده در کودکان 5 تا 11 ساله گزارش شده است، و در هیچ یک از این کارآزمایی ها برای جوانترین گروه سنی

عوارض جانبی چه هستند؟

برخی از کودکان پس از واکسیناسیون هر دو واکسن، درد و تورم را در محل تزریق گزارش کردند.

واکسن با دوز پایین فایزر عموماً بهتر تحمل می‌شد، با شرکت‌کنندگانی که واکسن را دریافت کردند در مقایسه با کسانی که دارونما دریافت کرده بودند، از تب، تحریک‌پذیری یا خستگی شکایت داشتند. در سنین 2 تا 4 سال، 33.7 درصد از شرکت کنندگانی که دوز دوم خود را از واکسن دریافت کردند، یکی از این عوارض جانبی را گزارش کردند، در مقایسه با 32.2 درصدی که دارونما دریافت کردند.

برای واکسن مدرنا، 58.9 درصد از کودکان 3 تا 5 ساله نوعی واکنش مانند تب، سردرد یا خستگی را پس از دریافت دوز دوم گزارش کردند، در مقایسه با 37.2 درصد از شرکت کنندگانی که دارونما دریافت کردند.

چرا کودکان خردسال را واکسینه کنیم؟

کووید-19 عموماً در کودکان خفیف‌تر از بزرگسالان است، اما به گفته مقامات FDA، بیش از 440 مورد مرگ ناشی از کووید در ایالات متحده در میان افراد زیر 5 سال وجود داشته است.

READ  محققان سن هایی را شناسایی کردند که افراد کمترین خواب را دارند و اوایل دهه 20 نیست.

به گفته دکتر متیو هریس، پزشک اورژانس کودکان در Northwell Health در نیویورک، داده ها نشان داده است که در کودکان بزرگتر و بزرگسالان، واکسن ها از بستری شدن در بیمارستان و مرگ محافظت می کنند.

وی گفت، افرادی که عفونت COVID-19 داشتند و واکسن تقویت کننده دریافت کردند، بیشترین محافظت را در برابر COVID-19 داشتند.

کودکان خردسال کجا می توانند واکسینه شوند؟

واکسن ها در مطب های متخصص اطفال، بیمارستان های کودکان، کلینیک های بهداشتی و داروخانه ها در دسترس خواهند بود.

همه داروخانه‌ها واکسن‌های این گروه را ارائه نمی‌کنند و برخی آن‌ها را فقط برای کودکان بزرگ‌تر از سه سال ارائه می‌کنند. به عنوان مثال، شرکت CVS Health Corp برای کودکان 18 ماهه واکسن ارائه می دهد، در حالی که Walmart Inc و Rite Aid Corp گفته اند که آنها را برای کودکان 3 سال و بالاتر در دسترس قرار خواهند داد.