آیا رژیم کتوژنیک می تواند بیماری های روانی شدید را بهبود بخشد؟ مطالعه آزمایشی نتایج مثبت را نشان می دهد

آیا رژیم کتوژنیک می تواند به بهبود علائم سلامت روان کمک کند؟ محققان دریافته اند که این مداخله غذایی باعث بهبود متابولیک و روانپزشکی قابل توجهی در بیماران مبتلا به بیماری های روانی جدی مانند اسکیزوفرنی و اختلال دوقطبی می شود.

درمان با داروهای ضد روان پریشی می تواند برای افراد مبتلا به بیماری های روانی جدی مفید باشد. با این حال، این داروها همچنین می توانند عوارض جانبی متابولیکی مانند مقاومت به انسولین و چاقی ایجاد کنند که ممکن است باعث شود بسیاری از بیماران مصرف دارو را متوقف کنند.

طبق نتایج یک خلبان مطالعه منتشر شده در Psychiatry Research، اتخاذ یک رژیم غذایی کتوژنیک – کم کربوهیدرات و پر چربی – در حالی که مصرف مداوم دارو سلامت متابولیک را بازیابی می کند و شرایط روانپزشکی را بهبود می بخشد.

این بسیار امیدوارکننده و بسیار دلگرم‌کننده است که بتوانید بیماری خود را به نحوی کنترل کنید، جدای از استانداردهای معمول مراقبت.» گفت دکتر شبانی ستی، اولین نویسنده این مطالعه از دانشگاه استنفورد.

ستی گفت: “رژیم کتوژنیک ثابت شده است که با کاهش تحریک پذیری نورون های مغز برای تشنج های صرعی مقاوم به درمان موثر است. ما فکر کردیم که ارزش بررسی این درمان در شرایط روانپزشکی را دارد.”

در طول کارآزمایی آزمایشی چهار ماهه، از ۲۱ شرکت‌کننده بزرگسال مبتلا به اسکیزوفرنی یا اختلال دوقطبی خواسته شد که از رژیم کتوژنیک پیروی کنند. این برنامه غذایی تقریباً 10٪ کالری از کربوهیدرات ها، 30٪ از پروتئین و 60٪ از چربی تشکیل می شد. شرکت کنندگان داروهای ضد روان پریشی مصرف می کردند و دارای اختلالات متابولیکی مانند افزایش وزن، مقاومت به انسولین، هیپرتری گلیسیریدمی، دیس لیپیدمی یا اختلال در تحمل گلوکز بودند.

READ  مشكار و مخلوط كنندگان White Shop White

در طول کارآزمایی، شرکت‌کنندگان تحت ارزیابی‌های مختلف روان‌پزشکی و متابولیک قرار گرفتند. محققان در این مطالعه نوشتند: شرکت کنندگان به طور متوسط ​​10 درصد از وزن بدن خود را از دست دادند، دور کمر خود را 11 درصد کاهش دادند و فشار خون، شاخص توده بدنی، تری گلیسیرید، سطح قند خون و مقاومت به انسولین را کاهش دادند. .

این تیم همچنین به مزایای روانپزشکی چشمگیر، از جمله خواب بهتر و رضایت بیشتر از زندگی در شرکت کنندگان اشاره کرد. آنها افزودند: “به طور متوسط، شرکت کنندگان در رتبه بندی بیماری روانی توسط روانپزشک که به عنوان مقیاس برداشت های جهانی بالینی شناخته می شود، 31٪ بهبود یافتند، با سه چهارم از گروه بهبود معنی دار بالینی را نشان دادند.”

در پایان کارآزمایی، محققان با اندازه‌گیری سطح کتون خون، میزان پایبندی شرکت‌کنندگان به رژیم غذایی تجویز شده را بررسی کردند. نتایج نشان داد که 14 بیمار کاملاً چسبنده، 6 نفر نیمه چسبنده و یک بیمار غیرچسبنده بودند.

ستی گفت: «ما در گروه چسبنده در مقایسه با گروه نیمه چسبنده، مزایای بیشتری دیدیم که نشان دهنده یک رابطه بالقوه دوز-پاسخ است».

مطالعات نشان داده‌اند که بیماری‌های روانی مانند اسکیزوفرنی و اختلال دوقطبی ممکن است از نقص‌های متابولیک در مغز سرچشمه گرفته و بر عملکرد سلول‌های مغز تأثیر بگذارند. محققان بر این باورند که رژیم کتوژنیک، که به بهبود متابولیسم کلی بدن کمک می کند، می تواند متابولیسم مغز را نیز بهبود بخشد.

ستی توضیح داد: “هر چیزی که به طور کلی سلامت متابولیک را بهبود می بخشد احتمالاً به هر حال سلامت مغز را بهبود می بخشد. اما رژیم کتوژنیک می تواند کتون ها را به عنوان سوخت جایگزین گلوکز برای مغز دارای اختلال عملکرد انرژی فراهم کند.”

READ  CDC استفاده از ماسک را به دلیل بیماری دیگری که در سطح جهان گسترش یافته توصیه می کند