آیا سندرم تونل کارپال می تواند نشانه نارسایی قلبی باشد؟ مطالعه ارتباط بالقوه ای بین این دو پیدا می کند

آیا سندرم تونل کارپ، یک بیماری شایع عصبی، ارتباطی با نارسایی قلبی دارد؟ یک مطالعه جدید نشان می دهد که یک ارتباط بالقوه بین این دو بیماری به ظاهر نامرتبط وجود دارد.

سندرم تونل کارپال یکی از شایع ترین مشکلاتی است که دست را درگیر می کند. این بیماری در اثر باریک شدن تونل کارپال یا مسیر عبور مچ دست ایجاد می شود و در نتیجه افزایش فشار در داخل عصب مدیان بیماران دچار درد، بی حسی و ضعف عمومی در دست و مچ می شوند.

از سوی دیگر، نارسایی قلبی وضعیتی است که زمانی اتفاق می‌افتد که قلب خون کافی پمپاژ نمی‌کند. می تواند به دلیل عروق کرونر باشد بیماری قلبی، التهاب قلب، فشار خون بالا، کاردیومیوپاتی یا ضربان قلب نامنظم.

در مطالعهکه در JAMA Network Open منتشر شده است، گروهی از محققان دریافتند که بیماران مسن مبتلا به سندرم تونل کارپ در مقایسه با افراد بدون این بیماری در طول 10 سال پیگیری، 39 درصد بیشتر در معرض ابتلا به نارسایی قلبی (HF) هستند.

افزایش نرخ HF در میان بیماران مبتلا به سندرم تونل کارپال نیازمند توجه است زیرا HF یک بیماری شایع همراه با مرگ و میر بالا است. تشخیص زودهنگام HF کلید درمان موفقیت آمیز است، به ویژه [transthyretin] آمیلوئیدوز قلبی، که در یک مطالعه اخیر با سندرم تونل کارپ مرتبط است.” گفت.

محققان معتقدند ارتباط دادن بین این دو بیماری ممکن است بیماران مبتلا به سندرم تونل کارپال تجمع پروتئین‌های معیوب به نام فیبریل‌ها را افزایش دهند، مشابه پروتئین‌های آمیلوئیدوز قلبی ترانس تیرتین (ATTR) که با نارسایی قلبی مواجه هستند.

READ  Goutal Paris یک خانه شمع شمع معطر

در یک مطالعه گذشته نگر، محققان داده های 81898 بزرگسال در آلمان را با تشخیص اولیه سندرم تونل کارپ از سال 2005 تا 2020 تجزیه و تحلیل کردند. ده سال بعد، 6.2٪ از افرادی که سندرم تونل کارپ نداشتند و 8.4٪ از افراد مبتلا به سندرم تونل کارپال نداشتند. نارسایی قلبی تشخیص داده شدند.

در تجزیه و تحلیل رگرسیون، محققان ارتباطی بین سندرم تونل کارپال و تشخیص نارسایی قلبی متعاقب آن در بیماران 60 ساله و بالاتر پیدا کردند.

با این حال، محققان هشدار می دهند که مطالعه آنها نشان نمی دهد که سندرم تونل کارپ به طور مستقیم باعث نارسایی قلبی می شود. این مطالعه همچنین نشان نمی دهد که افراد مبتلا به سندرم تونل کارپال نیازی به هراس و بررسی نارسایی قلبی دارند. کارل کوستف، نویسنده این مطالعه گفت: “این دو تشخیص بسیار متفاوت هستند و هیچ ارتباط مستقیمی بین آنها وجود ندارد.”

منتشر شده توسط Medicaldaily.com