آیا واکسن های جدید در مبارزه با انواع ویروس کرونا بهتر خواهند بود؟

سه واکسن اول کرونا بیش از یک سال پیش مجوز استفاده اضطراری را دریافت کردند. تا به امروز، هیچ واکسن دیگری در ایالات متحده مورد استفاده قرار نگرفته است – اما به زودی تغییر خواهد کرد. بیش از 40 واکسن در حال آزمایش بالینی هستند در ایالات متحده، تعدادی از رویکردهای مختلف برای محافظت از مردم در برابر ویروس کرونا به کار می‌رود. وایبهاو آپادحیای و کریشنا ماللا از زمان شیوع بیماری همه گیر، پروتئین اسپایک کروناویروس را مطالعه کرده اند و در حال توسعه روش های درمانی COVID-19 هستند. آنها با هم توضیح می‌دهند که چه واکسن‌هایی در حال توسعه هستند و چرا برخی از واکسن‌ها باید بهتر از واکسن‌هایی باشند که اکنون در دسترس هستند.

1. چرا شرکت ها روی واکسن های جدید کار می کنند؟

دلیل اصلی اهمیت واکسن های جدید – و اینکه چرا جهان هنوز با COVID-19 درگیر است – ظهور مداوم این بیماری است. انواع جدید. بسیاری از تفاوت های بین انواع هستند تغییرات در پروتئین سنبلهکه روی سطح ویروس قرار دارد و به آن کمک می کند تا وارد سلول ها شده و آن را آلوده کند.

برخی از این تغییرات کوچک در پروتئین اسپایک به ویروس کرونا اجازه داده است سلول های انسانی را به طور موثرتری آلوده می کند. این تغییرات همچنین باعث شده است که واکسیناسیون های قبلی یا عفونت های COVID-19 انجام شود محافظت کمتری در برابر انواع جدید ارائه می دهد. واکسن های به روز شده یا جدید می توانند در شناسایی این پروتئین های مختلف و محافظت در برابر انواع جدید بهتر باشند.

2. چه نوع واکسن هایی در حال کار هستند؟

تا حالا، 38 واکسن در سراسر جهان تایید شده استو ایالات متحده سه مورد از آنها را تایید کرده است. وجود دارد در حال حاضر 195 نامزد واکسن در مراحل مختلف توسعه در سراسر جهان، از جمله 41 نفر در حال آزمایش بالینی در ایالات متحده هستند واکسن‌های ضد SARS-CoV-2 را می‌توان به طور کلی به چهار دسته تقسیم کرد: ویروس کامل، ناقل ویروسی، واکسن‌های مبتنی بر پروتئین و واکسن‌های مبتنی بر اسید نوکلئیک.

READ  گوش دهید: بسیاری از مدارس در حال خرید دستگاه تصفیه هوا با تکنولوژی بالا هستند. والدین باید چه بدانند؟

واکسن‌های ویروس کامل با استفاده از ویروس SARS-CoV-2 کامل، هرچند ضعیف – به نام غیرفعال یا ضعیف شده – ایمنی ایجاد می‌کنند. در حال حاضر دو مورد از این واکسن‌ها در آزمایش‌های بالینی در ایالات متحده وجود دارد واکسن‌های ناقل ویروسی، نوعی از این رویکرد هستند. آنها به جای استفاده از کروناویروس کامل، از نسخه اصلاح شده a استفاده می کنند آدنوویروس بی ضرر که حامل بخش هایی از پروتئین اسپایک ویروس کرونا است. واکسن جانسون و جانسون یک واکسن ناقل ویروسی است و وجود دارد 15 نامزد دیگر در این دسته در آزمایشات بالینی در ایالات متحده.

واکسن‌های مبتنی بر پروتئین فقط از پروتئین اسپایک یا بخشی از پروتئین اسپایک برای ایجاد ایمنی استفاده می‌کنند. از آنجایی که پروتئین اسپایک یکی از مهم‌ترین بخش‌های ویروس کرونا است، یک پاسخ ایمنی که فقط این قسمت را هدف قرار می‌دهد برای جلوگیری یا غلبه بر عفونت کافی است. ایالات متحده در حال حاضر دارد پنج واکسن مبتنی بر پروتئین تحت آزمایشات بالینی.

واکسن های مبتنی بر اسید نوکلئیک در حال حاضر بیشترین استفاده را در ایالات متحده دارند این واکسن ها از مواد ژنتیکی مانند DNA یا RNA ساخته شده اند. کدهای پروتئین اسپایک ویروس کرونا. هنگامی که فردی یکی از این واکسن ها را دریافت می کند، بدن او مواد ژنتیکی را می خواند و پروتئین سنبله تولید می کند. این به نوبه خود یک پاسخ ایمنی ایجاد می کند. وجود دارد 17 واکسن RNA و دو DNA در آزمایشات بالینی در ایالات متحده برخی از آنها از مواد ژنتیکی انواع جدیدتر، از جمله نسخه های به روز شده واکسن های مدرنا و فایزر استفاده می کنند.

3. آیا واکسن های جدید بهتر از واکسن های موجود خواهند بود؟

واکسن های مدرنا، فایزر و جی اند جی بر اساس سویه اصلی ویروس کرونا ساخته شده اند و هنگام مواجهه با انواع جدید، قدرت کمتری دارد. واکسن‌های مبتنی بر گونه‌های جدید محافظت بهتری در برابر آن سویه‌های جدیدتر نسبت به واکسن‌های موجود ارائه می‌کنند و برخی در دست توسعه هستند. واکسن های مبتنی بر اسید نوکلئیک راحت ترین به روز رسانی هستند و اکثریت واکسن های نوع هدف را تشکیل می دهند. مدرنا قبلاً واکسنی تولید کرده است که حاوی mRNA از هر دو نوع بتا و omicron استو برخی از داده های بالینی اخیراً منتشر شده نشان می دهد که در برابر انواع جدیدتر از شات اصلی مدرنا مؤثرتر است.

READ  "بازو و پا": چگونه یک ایالت از بیماران در برابر دعاوی بیمارستانی محافظت می کند

در حالی که به روز رسانی واکسن های اسید نوکلئیک مهم است، برخی تحقیقات نشان می دهد که واکسن های ناقل ویروسی یا کامل ویروس می توانند موثرتر در برابر انواع جدید – بدون نیاز به به روز رسانی.

4. مزایای واکسن های ویروس کامل چیست؟

واکسن های مبتنی بر اسید نوکلئیک و مبتنی بر پروتئین فقط از پروتئین اسپایک برای ایجاد پاسخ ایمنی استفاده می کنند. با یک واکسن کامل ویروس، سیستم ایمنی نه تنها پروتئین سنبله را تشخیص می‌دهد، بلکه تمام بخش‌های دیگر ویروس کرونا را نیز تشخیص می‌دهد. سایر بخش‌های ویروس به تولید سریع یک پاسخ ایمنی قوی کمک می‌کنند که شامل موارد مختلفی می‌شود شاخه های سیستم ایمنی بدن است و برای مدت طولانی دوام می آورد.

یکی دیگر از مزایای واکسن های کامل ویروسی و ناقل ویروسی، سهولت ذخیره سازی و حمل و نقل است. واکسن های ناقل ویروسی می توانند باشند در یخچال های معمولی خانگی نگهداری می شود برای ماه ها، گاهی اوقات سال ها در مقایسه، واکسن‌های mRNA مدرنا و فایزر باید باشند در دمای بسیار پایین ذخیره و ارسال می شود. این الزامات زیرساختی واکسن‌های کل ویروس را برای استفاده در نقاط دورافتاده ایالات متحده و همچنین در سراسر جهان امکان‌پذیرتر می‌کند.

5. برخی از معایب واکسن های ویروس کامل چیست؟

واکسن‌های ویروس کامل دارای معایبی هستند.

برای تولید واکسن‌های ویروس غیرفعال، ابتدا باید مقدار زیادی ویروس کرونای زنده تولید کنید و سپس آن را غیرفعال کنید. وجود دارد خطر خطرناک زیستی کوچک اما قانونی با تولید تعداد زیادی ویروس کرونای زنده مرتبط است. دومین عیب این است که واکسن های غیرفعال شده ویروس و ناقل ویروسی است ممکن است در بیماران دچار نقص ایمنی محافظت قوی ایجاد نکند.

READ  Covid علاقه خود را به تشعشعات تجدید می کند ، اما در مورد زیارت معادن پر از رادون احتیاط می کند

در نهایت، تولید واکسن‌های ویروس کامل در مقایسه با ساخت واکسن‌های mRNA بسیار کار فشرده‌تر است. شما باید رشد کنید، سپس ویروس را تصفیه و سپس غیرفعال کنید و در هر مرحله کیفیت آن را به دقت بررسی کنید. این فرآیند طولانی تولید، تولید مقادیر زیادی از واکسن را دشوار می کند. به همین دلایل، طراحی مجدد یا به‌روزرسانی واکسن‌های کامل ویروس برای انواع آینده در مقایسه با به سادگی کد اسید نوکلئیک را تغییر دهید یا واکسن مبتنی بر پروتئین

با نگاهی به مزایا و معایب هر نوع واکسن، ما معتقدیم واکسن‌های مبتنی بر ویروس می‌توانند نقش مهمی در ایجاد مصونیت طولانی‌مدت و گسترده در برابر ویروسی که به سرعت جهش می‌یابد ایفا کنند. اما روش‌های مبتنی بر mRNA یا پروتئین که به‌راحتی به‌روزرسانی می‌شوند و می‌توانند به‌خوبی با جدیدترین گونه‌ها تنظیم شوند، می‌توانند در مهار گسترش همه‌گیری نیز کلیدی باشند. با در دست داشتن واکسن‌هایی از همه نوع، مقامات بهداشت عمومی و دولت‌ها در سراسر جهان ابزارهای بیشتری برای مقابله با هر آنچه که ویروس کرونا در آینده ایجاد می‌کند، در اختیار خواهند داشت.

وایبهاو آپادحیای، عضو فوق دکتری علوم دارویی، پردیس پزشکی دانشگاه کلرادو Anschutz و کریشنا ماللا، استاد علوم دارویی، پردیس پزشکی دانشگاه کلرادو Anschutz

این مقاله بازنشر شده است از گفتگو تحت مجوز Creative Commons. را بخوانید مقاله اصلی.