آیا یک داروی رایج دیابت می تواند اختلال دوقطبی را کاهش دهد؟

توسط دنیس تامپسون خبرنگار HealthDay

چهارشنبه، 27 ژوئیه 2022 (HelthDay News)

بر اساس یک کارآزمایی بالینی در مقیاس کوچک، به نظر می رسد یک داروی دیابت نیم قرنی با معکوس کردن مقاومت به انسولین بیماران به درمان اختلال دوقطبی کمک می کند.

بیماران دوقطبی که به دارو پاسخ دادند متفورمین بهبود را در خود تجربه کردند اختلال خلقی دکتر سینتیا کالکین، دانشیار روانپزشکی در دانشگاه دالهوسی در هالیفاکس، نوا اسکوشیا، کانادا، گفت که با کاهش مقاومت به انسولین آنها، محقق ارشد این مطالعه، دکتر سینتیا کالکین.

او گفت: «ما این بهبود را در اوایل هفته ششم مطالعه مشاهده کردیم. “هفته 14 نقطه پایانی مطالعه بود و بیماران به طور قابل توجهی بهبود یا در بهبودی باقی ماندند. و سپس ما آنها را تا 26 هفته پیگیری کردیم و این بیماران خوب ماندند.”

کالکین خاطرنشان کرد که برخی از بیمارانی که کارآزمایی را شروع کردند، شش یا هفت سال بعد هنوز در حال بهبودی هستند.

متفورمین به درمان کمک می کند دیابت نوع 2 با کاهش تولید گلوکز توسط کبد و افزایش حساسیت بدن به انسولین.

مطالعات نشان داده است که بیش از 50 درصد از افراد مبتلا به اختلال دو قطبی نیز داشته باشند مقاومت به انسولیندکتر کلودیا بالداسانو، مدیر کلینیک آموزشی مقیم سرپایی دوقطبی و خدمات مشاوره جامع اختلال خلقی در دانشکده پزشکی پرلمن دانشگاه پنسیلوانیا، گفت.

بالداسانو که بخشی از این مطالعه نبود، می‌گوید: «به‌عنوان یک پزشک که هزاران بیمار دوقطبی را درمان می‌کند، این موضوع واقعاً جالب و شگفت‌انگیز نیست. “بیماران دوقطبی ما، بنابراین بسیاری از آنها اضافه وزن دارند. آنها با چاقی مشکل دارند. آنها با دیابت نوع 2 و مقاومت به انسولین مشکل دارند.”

READ  آسایشگاه سیاه‌پوست به دنبال سهولت بیشتری در مرگ خانواده‌های سیاه پوست است

کالکین گفت، ارتباط بالقوه بین مقاومت به انسولین و اختلال دوقطبی باعث “تغییر پارادایم در روانپزشکی” می شود.

او گفت: «ما باید بیشتر به مکانیسم‌های زمینه‌ای فکر کنیم و بیماران را صرفاً از گردن به بالا درمان نکنیم. ما باید به کل بیمار و آنچه در کنار بیماری روانی آنها در حال رخ دادن است نگاه کنیم، زیرا به نظر می رسد همه این چیزها به هم مرتبط هستند.

کالکین گفت: نکته کلیدی این نیست که متفورمین یک داروی ضدافسردگی است، “زیرا من اعتقادی به این موضوع ندارم.” “کلید معکوس کردن این مکانیسم ناهنجار اساسی، معکوس کردن مقاومت به انسولین است.”

برای این کارآزمایی بالینی، کالکین و همکارانش به طور تصادفی 20 بیمار را به مدت نیم سال و 25 بیمار را برای مصرف دارونما اختصاص دادند. هر دو گروه از بیماران هم اختلال دوقطبی و هم مقاومت به انسولین داشتند.

کالکین گفت: «این بیماران به طور متوسط ​​25 سال بدون بهبودی بیمار بودند. “بیش از 55٪ از هر چهار کلاس دارویی که ما از نظر تثبیت کننده های خلق استفاده می کنیم – لیتیوم، داروهای ضد صرع، داروهای ضد روان پریشی و ضد افسردگی ها. و بیش از 90٪ در سه کلاس از چهار کلاس دارویی شکست خورده بودند. بنابراین این واقعاً بود. واقعاً یک جمعیت بسیار بسیار بیمار.”

این مطالعه نشان داد که نیمی از بیماران متفورمین به این دارو پاسخ دادند و تا 14 هفته دیگر به انسولین مقاوم نبودند.

این بیماران همچنین در آزمایش‌های استانداردی که برای ارزیابی علائم اختلال دوقطبی استفاده می‌شوند، پیشرفت‌های قابل‌توجهی را تجربه کردند.

کالکین افزود، این دارو همچنین نسبتاً بی خطر بود.

READ  آیا estás vacunado وجود ندارد؟ Si falleces por covid tu familia se quedará sin beneficios

کالکین گفت: «وقتی به نمایه عوارض جانبی متفورمین نگاه کردیم، تفاوتی با بیمارانی که دارونما مصرف می‌کنند، وجود نداشت. ما 50 سال است که این دارو را داریم. این داروی بسیار بسیار خوش خیم، ارزان و بی خطر است.

کالکین و بالداسانو گفتند، محققان فکر می‌کنند که مقاومت به انسولین ممکن است برای سد خونی مغزی – که جریان خون در مغز را از جریان خون در بقیه بدن جدا می‌کند – که باعث اختلال دوقطبی می‌شود یا بر آن تأثیر می‌گذارد، تأثیر بگذارد.
نمایش اسلاید


اختلال دوقطبی چیست؟ علائم، اپیزودهای شیدایی، آزمایش
به نمایش اسلاید مراجعه کنید

کالکین می‌گوید: «فرضیه من این بود که این مانع که به طور معمول از مغز محافظت می‌کند، زمانی که افراد نسبت به انسولین مقاوم بودند، نشت می‌کرد. سپس مولکول‌های التهابی می‌توانند در جایی وارد مغز شوند که در غیر این صورت نمی‌توانستند، و این بر اختلال مغزی مانند اختلال دوقطبی تأثیر می‌گذارد.

بالداسانو گفت که اختلال در سد خونی مغزی ناشی از مقاومت به انسولین نیز ممکن است اثربخشی داروهایی را که مستقیماً اختلال دوقطبی را درمان می‌کنند، مختل کند.

او گفت که خبر خوب این است که روانپزشکان با تجویز متفورمین برای درمان افزایش وزن مرتبط با داروهای تثبیت کننده خلق و خوی راحت تر می شوند.

اگر بتوانید دارویی را تجویز کنید که می تواند به یک بیمار دوقطبی با دو چیز کمک کند — چیزی که می تواند از ابتلا به دیابت نوع 2 در آنها جلوگیری کند و به کاهش آنها کمک کند. افسرده بالداسانو گفت: علائم — من فکر می کنم این چیزی است که روانپزشکان قطعا از آن استفاده خواهند کرد.

READ  بیماران بر سر داروی آلزایمر تقسیم شده اند: آیا این یک "خطری است که من حاضرم بپذیرم" یا فقط یک "قرص جادویی"؟

کالکین گفت که مقاومت به انسولین کلید تعیین اینکه متفورمین به چه کسانی کمک می کند خواهد بود، و این فقط افرادی نیستند که وزن اضافی دارند.

کالکین می گوید: «چاقی منجر به مقاومت به انسولین می شود، اما من ورزشکاران سه گانه لاغری را نیز در تمرین خود دارم که به انسولین نیز مقاوم هستند. بنابراین من فکر می کنم یک جزء ژنتیکی نیز در آنجا وجود دارد.

بالداسانو گفت، با این حال، برای اینکه متفورمین به طور گسترده مورد استفاده قرار گیرد، باید آزمایشی در مقیاس بزرگ وجود داشته باشد که به طور قطعی فواید آن را ثابت کند.

او گفت: “نتایج چشمگیر بود، اما باید در یک مطالعه در مقیاس بزرگتر تکرار شود.”

این یافته ها اخیرا در نشریه منتشر شده است مجله روانپزشکی بالینی.

اطلاعات بیشتر

انجمن دیابت آمریکا اطلاعات بیشتری در مورد آن دارد داروهای خوراکی برای دیابت.

منابع: سینتیا کالکین، دکتر، دانشیار روانپزشکی، دانشگاه دالهوسی، هالیفاکس، نوا اسکوشیا، کانادا. Claudia Baldassano، MD، مدیر، کلینیک آموزشی مقیم سرپایی دوقطبی، و خدمات مشاوره جامع اختلال خلق، دانشگاه پنسیلوانیا، دانشکده پزشکی پرلمن، فیلادلفیا. مجله روانپزشکی بالینی، مارس/آوریل 2022

اخبار پزشکی
حق چاپ © 2021 HealthDay. تمامی حقوق محفوظ است.


از جانب لوگوی WebMD

منابع اختلال دوقطبی
راهکارهای سلامت از طرف حامیان ما