ارتباط عفونت سل با افزایش خطر ابتلا به سرطان های مختلف: مطالعه

سل (TB) سالانه جان بیش از یک میلیون نفر را در سراسر جهان می گیرد. تحقیقات اخیر یک خطر جدید مرتبط با عفونت سل را نشان داده است: افزایش احتمال ابتلا به انواع مختلف سرطان.

اگرچه سل، یک عفونت مسری ناشی از مایکوباکتریوم توبرکلوزیس، در درجه اول به ریه ها حمله می کند، اما می تواند تاثیر می گذارد سایر نواحی بدن از جمله مغز و ستون فقرات. همچنین می تواند منجر به عوارضی مانند آسیب به بافت ها و DNA، اختلال در ترمیم ژن و تغییر فاکتورهای رشد شود.

آخرین مطالعه دریافتند که افرادی که عفونت سل فعلی یا قبلی دارند، احتمال بیشتری دارد که انواع سرطان ها از جمله سرطان ریه، خون، زنان و راست روده را تشخیص دهند.

این مطالعه از داده‌های خدمات بیمه سلامت ملی کره جنوبی – پایگاه اطلاعات ملی اطلاعات سلامت بین سال‌های 2010 تا 2017 استفاده کرد که شامل 72542 بیمار سل و تعداد مساوی از کنترل‌های مشابه بود.

بیماران مبتلا به سل بر اساس معیارهای خاص شناسایی شدند: کسانی که کد بیماری سل را داشتند وارد سیستم شدند یا با دو یا چند داروی سل برای بیش از 28 روز درمان شدند. گروه کنترل از بین جمعیت عمومی به نسبت 1:5 و مطابق با عوامل مختلفی مانند جنس، سن، سطح درآمد، محل سکونت و سال شاخص انتخاب شدند.

محققان به بررسی بروز موارد سرطان تازه تشخیص داده شده پس از تشخیص سل، پس از یک دوره پیگیری متوسط ​​حدود 5.5 سال و میانگین سنی 62 سال در میان بیماران سل پرداختند.

در مقایسه با جمعیت عمومی، بروز سرطان در بیماران سل به طور قابل توجهی بیشتر بود: 80 درصد برای همه سرطان ها در مجموع، 3.6 برابر برای سرطان ریه، 2.4 برابر بیشتر برای سرطان های خون (هماتولوژی)؛ 2.2 برابر بیشتر برای سرطان زنان. در این بیانیه آمده است: سرطان کولورکتال 57 درصد، سرطان تیروئید 56 درصد و سرطان مری و معده 55 درصد بیشتر است.

READ  به نظر می رسد که قضات محافظه کار آماده لغو حقوق سقط جنین Roe هستند

این مطالعه خاطرنشان کرد که در افراد مبتلا به سل، سیگار کشیدن فعلی، مصرف زیاد الکل، بیماری مزمن کبدی و بیماری انسداد مزمن ریه (COPD) نیز از عوامل خطر مستقل برای سرطان بودند.

محققان افزودند: “سل یک عامل خطر مستقل برای سرطان است، نه تنها سرطان ریه بلکه سرطان های مختلف محل خاص، پس از تنظیم عوامل مخدوش کننده. غربالگری و مدیریت سرطان در بیماران مبتلا به سل باید تضمین شود.”

نتایج در کنگره اروپایی میکروبیولوژی بالینی و بیماری‌های عفونی (ECCMID 2024) در بارسلون اسپانیا ارائه خواهد شد.