استرس؟ ممکن است باعث شود روی رفتارهای منفی شریکتان تمرکز کنید

استرس می تواند بر نحوه رفتار افراد در یک رابطه تأثیر بگذارد، اما چگونه بر نحوه نگاه افراد به دیگران تأثیر می گذارد؟ محققان دریافته‌اند که تجارب استرس‌زا از زندگی ممکن است باعث شود فرد با رفتارهای منفی شریک زندگی‌اش هماهنگ‌تر شود.

برای مطالعه جدیدشان، منتشر شده روز دوشنبه در ژورنال Social Psychological and Personality Science، محققان به تأثیر استرس بر روابط زوجین پرداختند، به ویژه در مورد اینکه چگونه ممکن است بر نحوه درک افراد از شریک زندگی خود تأثیر بگذارد.

آنها نوشتند: «شرایط پر استرس زندگی می‌تواند با افزایش تنش‌ها و ممانعت از تبادلات مثبت بین شرکا، روابط زوج‌ها را بی‌ثبات کند». با این حال، استرس ممکن است نه تنها با آنچه افراد در رابطه خود انجام می دهند، بلکه به آنچه که می بینند نیز مرتبط باشد، زیرا استرس می تواند تمرکز توجه افراد را به سمت محرک های منفی تغییر دهد.

محققان 79 زوج دگرجنسگرای تازه ازدواج کرده، انجمن شخصیت و روانشناسی اجتماعی (SPSP) را مورد بررسی قرار دادند. اشاره شد در یک خبر آنها بر روی تازه ازدواج کرده ها تمرکز کردند زیرا مرحله “ماه عسل” اغلب زمانی است که زوج ها هنوز بیشتر روی جنبه های مثبت یکدیگر متمرکز هستند.

زوج ها در پرسشنامه ای رویدادهای استرس زا در زندگی خود را شرح دادند. آنها سپس هر شب به مدت 10 روز یک نظرسنجی را تکمیل کردند و رفتارهای خود و شریکشان را ثبت کردند.

جالب اینجاست که محققان دریافتند کسانی که اخیراً رویدادهای استرس‌زای بیشتری را تجربه کرده‌اند، در واقع «به‌ویژه با نوسانات روزمره در رفتارهای منفی شریک زندگی خود هماهنگ هستند، اما نه با رفتارهای مثبت شریک زندگی‌شان».

READ  بایدن طرح جدیدی را برای مبارزه با کووید ارائه می دهد ، اما کارشناسان می گویند هنوز راهی برای پیش بینی وجود دارد

به عبارت دیگر، کسانی که استرس داشتند، بیشتر از رفتارهای مثبت، رفتارهای منفی شریک زندگی خود را مشاهده می کردند. طبق SPSP، اینها شامل توجه به رفتارهایی مانند نشان دادن خشم، بی حوصلگی یا شکستن وعده است.

شایان ذکر است که این نتیجه یک روز استرس نبود، بلکه نتیجه “شرایط استرس زای زندگی” انباشته شده بود، SPSP اشاره کرد. اگرچه آنها کمتر متوجه رفتارهای مثبت نمی‌شدند، اما این ایده که تجربیات استرس‌زای زندگی می‌تواند افراد را راحت‌تر از رفتارهای منفی شرکای خود آگاه کند، نشان می‌دهد که استرس می‌تواند بر یک رابطه تأثیر بگذارد.

لیزا نف، نویسنده اصلی این مطالعه، از دانشگاه تگزاس در آستین، در بیانیه خبری SPSP گفت: «اگر استرس توجه افراد را به رفتارهای بی‌ملاحظه‌تر شریک زندگی‌شان معطوف کند، این احتمالاً تأثیری بر رابطه خواهد داشت».

با نتایج این مطالعه، زوج‌ها ممکن است از چگونگی چگونگی آن آگاهی بیشتری داشته باشند فشار می تواند بر ادراکات آنها از شرکای خود تأثیر بگذارد، بنابراین به آنها فرصتی می دهد تا تنظیماتی را انجام دهند که می تواند تأثیر بر روابط آنها را کاهش دهد. به عنوان مثال، نف نیاز به بررسی بیشتر این موضوع را یادآور شد تا ببینیم آیا پس از سپری شدن مرحله ماه عسل، تأثیر آن “حتی قوی تر” است یا خیر.

نف گفت: «این واقعیت که ما این تأثیرات را در نمونه‌ای از تازه ازدواج کرده‌ها پیدا کردیم، نشان می‌دهد که تأثیرات استرس چقدر می‌تواند تأثیرگذار باشد».

این مطالعه با عنوان “وقتی عینک های رز رنگ ابری می شوند: شرایط استرس زا در زندگی و درک رفتار شریک زندگی در ازدواج تازه ازدواج کرده اند.”

READ  آنها آزمایشات منفی را برای Covid انجام دادند. هنوز هم ، آنها دارای علائم کوویید طولانی هستند.