استفاده از تلفن هوشمند می تواند به بهبود مهارت های حافظه کمک کند: مطالعه

بر اساس یک مطالعه جدید، برخلاف تصور رایج، استفاده از دستگاه های دیجیتال مانند گوشی های هوشمند می تواند به بهبود مهارت های حافظه کمک کند.

باور عمومی حکم می‌کند که تلفن‌های هوشمند اغلب مردم را متفکر تنبل می‌سازند، زیرا مردم تمایل دارند از دستگاه‌های خود به عنوان راهی برای اجتناب از فکر کردن به چیزهایی که اهمیت حیاتی ندارند استفاده کنند.

اما یک تحقیق جدید منتشر شده در مجله روانشناسی تجربی: عمومی در غیر این صورت، پیشنهاد می کند که دستگاه های دیجیتال به مردم کمک می کنند اطلاعات مهم را ذخیره و به خاطر بسپارند. به نوبه خود، این به آزاد کردن حافظه کمک می کند تا به یادآوری چیزهای کمتر مهم کمک کند.

این با آنچه دانشمندان علوم اعصاب قبلاً در مورد استفاده بیش از حد از فناوری که منجر به از بین رفتن توانایی‌های شناختی می‌شود و منجر به آنچه “زوال عقل دیجیتال” نامیده می‌شود، تناقض دارد.

محققان برای نشان دادن یافته‌های خود، یک کار حافظه را ایجاد کردند که می‌توان آن را روی رایانه یا تبلت دیجیتالی با صفحه لمسی بازی کرد. حدود 158 داوطلب بین 18 تا 71 سال در این آزمون شرکت کردند.

شرکت‌کنندگان تا 12 دایره شماره‌دار روی صفحه نمایش داده می‌شوند و به آنها وظیفه داده می‌شود که برخی از آنها را به چپ یا راست بکشند. تعداد دایره‌هایی که در سمت صحیح قرار دادند، پس از پایان آزمایش، دستمزد آنها را تعیین کرد. یکی از ضلع ها “ارزش بالا” تعیین شده بود، به این معنی که یادآوری کشیدن یک دایره به آن سمت بسیار بیشتر از کشیدن یک دایره به سمت دیگر، با نام “ارزش کم” ارزش داشت.

READ  Cuando los adolescentes no hacen caso al ruego de sus padres para que se vacunen, las consecuencias pueden ser mortales

در نیمی از آزمایش‌ها، از شرکت‌کنندگان خواسته شد که تنها با حافظه به خاطر بسپارند، در حالی که نیمی دیگر به آنها اجازه می‌داد تا یادآوری‌هایی را در دستگاه‌های دیجیتال ایجاد کنند.

پس از اینکه شرکت کنندگان این کار را 16 بار انجام دادند، نتایج نشان داد که شرکت کنندگان دایره های با ارزش بالایی را روی دستگاه های دیجیتال ذخیره می کردند و حافظه آنها 18٪ بهبود می یابد. در همین حال، حافظه آنها برای حلقه های کم ارزش 27٪ بهبود یافته است.

هنگامی که دستگاه های دیجیتال برداشته شدند، شرکت کنندگان حلقه های کم ارزش را بهتر از دایره های با ارزش بالا به یاد آوردند.

دکتر سام گیلبرت، نویسنده ارشد، مؤسسه علوم اعصاب شناختی UCL، گفت: «این به این دلیل بود که استفاده از این دستگاه روشی را تغییر داد که افراد از حافظه خود برای ذخیره اطلاعات با اهمیت بالا در مقابل اطلاعات کم اهمیت استفاده می کردند.

“نتایج نشان می دهد که ابزارهای حافظه خارجی کار می کنند. به دور از ایجاد “زوال عقل دیجیتال”، استفاده از یک دستگاه حافظه خارجی حتی می تواند حافظه ما را برای اطلاعاتی که هرگز ذخیره نکرده ایم بهبود بخشد.”