اسپری‌های بینی کووید می‌توانند مزایایی نسبت به واکسن‌های سنتی داشته باشند

همانطور که امواج جدید عفونت های Omicron در سراسر جهان ادامه دارد، واضح تر می شود که COVID اینجا باقی مانده است. به این ترتیب، در سال های آینده، واکسیناسیون – هم اولین دوره و هم دوزهای تقویت کننده – احتمالاً برای آماده کردن جوامع جهانی در برابر بدترین پیامدهای بهداشتی ناشی از ویروس ضروری باقی خواهند ماند.

اما اگر بتوان محصول فعلی واکسن ها را بهبود بخشید، چه؟ پیشرفت های اخیر در فن آوری واکسن و سیستم های تحویل نشان می دهد که ممکن است وجود داشته باشد سود حاصل شود.

به ویژه، دانشمندان در حال کار بر روی واکسن هایی هستند که سیستم ایمنی مخاطی شما را فعال می کند، که ممکن است بهتر بتواند از عفونت با SARS-CoV-2، ویروسی که باعث COVID-19 می شود، جلوگیری کند. و این واکسن ها به جای اینکه به بازوی شما تزریق شوند (واکسن های عضلانی)، می توانند به صورت اسپری بینی (واکسن های داخل بینی) تحویل داده شوند.

بیایید با پیشینه شروع کنیم. SARS-CoV-2 می‌تواند سلول‌هایی را که سطح دستگاه تنفسی شما را پوشانده‌اند (که معمولاً به آن غشاهای مخاطی شما گفته می‌شود) از بینی تا ریه‌ها آلوده کند. درست در سراسر این سطح، ویروس می تواند به سلول های شما آسیب برساند و التهاب را تحریک می کند که منجر به اختلال عملکرد بیشتر هم به صورت موضعی و هم در سراسر بدن می شود.

واکسن ها هم برای کاهش میزان تکثیر ویروس و هم برای کنترل التهاب ناشی از آن، که احتمالاً علت اصلی بیماری شدید و مرگ ناشی از کووید است، استفاده می شود. واکسن‌های فعلی ما با ارائه یک مقدار کوچک کار می‌کنند از ویروس (پروتئین سنبله) به عنوان چیزی که به عنوان “آنتی ژن” سیستم ایمنی بدن شما در ماهیچه شما شناخته می شود.

READ  EPA ایالات متحده به ارزیابی مجدد تأثیر گلایفوسیت بر سلامت و محیط زیست دستور داد

ایده این است که این قبل از عفونت SARS-CoV-2 رخ می دهد و به بدن شما اجازه می دهد تا آنتی بادی های ضد ویروسی تولید کند، که می تواند مانع از ورود ویروس به داخل سلول های شما شود، و همچنین سلول های T که می تواند به درمان سلول هایی که آلوده می شوند کمک کند. .

حتی اگر در ابتدا به عضله بازوی شما ارائه شود، آنتی ژن واکسن راه خود را به غدد لنفاوی نزدیک شما باز می کند. اینها اندام هایی هستند که پاسخ ایمنی را در خون و سایر مایعاتی که در سرتاسر بدن جریان دارند تحریک می کنند. اما آنچه اغلب است کمتر تلفظ شده پیروی از واکسیناسیون سنتی پاسخ در بافت های مخاطی مانند روده، ریه ها یا بینی شما است.

این به این دلیل است که سیستم ایمنی مخاطی تا حدودی مستقل از سیستمی است. با توجه به اینکه این سطوح چند بار در معرض عفونت یا محرک هایی مانند گرد و غبار و آلودگی قرار می گیرند، بافت های مخاطی سیستم ایمنی خاص خود را دارند که از آنتی بادی های تخصصی و سلول های T تشکیل شده است.

اگرچه واکسن‌های استاندارد برخی از محافظت از مخاط را ایجاد می‌کنند، اما این سطوح به خصوص بالا نیستند. اما ارائه مستقیم سیستم ایمنی مخاطی با آنتی ژن واکسن با استفاده از روشی مانند اسپری بینی، پاسخ مخاطی قوی‌تری را ایجاد می‌کند.

دانشمندان اغلب فکر می کردند که ایجاد یک پاسخ ایمنی در بینی، گلو و راه های هوایی، جایی که معمولاً ویروس هایی مانند SARS-CoV-2 در ابتدا وارد بدن می شوند و رشد می کنند، می تواند منجر به حفاظت بهبود یافته در مقایسه با واکسن های عضلانی – اساساً آن را در منبع متوقف می کنند.

READ  روزنامه نگاران در مورد هزینه سگ های خدماتی و پوشش درمانی برای افراد مبتلا به HIV بحث می کنند

آزمایشات بالینی در حال انجام است

واکسن های مخاطی در حال حاضر به طور گسترده در کودکان برای سایر پاتوژن های تنفسی استفاده می شود مثل آنفولانزا.

اگرچه اولین واکسن‌های کووید که آزمایش‌های بالینی را پشت سر گذاشتند به طور خاص سیستم ایمنی مخاطی را هدف قرار ندادند، تعداد زیادی از واکسن‌های جدید در حال بررسی هستند. پیش بالینی و بالینی آزمایش های. اینها شامل رژیم‌های داخل بینی است که می‌توانند با واکسن‌های استاندارد COVID کار کنند، اما همچنین می‌توانند به طور مستقل کار کنند.

در آزمایشات حیوانی این واکسن های مخاطی نشان داده اند اثرات حفاظتی. در موش ها، دانشمندان مشاهده کرده اند که واکسن های داخل بینی القا می کنند سطوح بالاتر حفاظت در برابر عفونت در مقایسه با واکسن های عضلانی.

با این حال، ما هنوز نمی دانیم که آیا این در افراد یکسان خواهد بود یا خیر. اگرچه برخی از نتایج اولیه این کار را انجام می دهند دلگرم کننده به نظر می رسند، و چند نامزد برای اثربخشی به کارآزمایی فاز 3 پیش رفته اند.

اگر ثابت شود که واکسن‌های کووید داخل بینی به خوبی در انسان کار می‌کنند، می‌توانند مزایای مختلفی داشته باشند. تجویز آنها به خصوص برای افرادی که فوبیا از سوزن دارند می تواند آسان تر باشد. آنها همچنین می توانند محافظت بیشتری در برابر عفونت اولیه، و در نتیجه انتقال، به جای محافظت در برابر بیماری شدید، همانطور که در مورد وجود داشت، ایجاد کنند. محصول فعلی از واکسن های کووید

این نوع واکسن می‌تواند به‌ویژه برای افرادی که در معرض ابتلا به کووید بسیار آسیب‌پذیر هستند و همچنین افرادی که تمایل به انتشار عفونت دارند اما نسبتاً کم هستند مفید باشد. خطر مرگمانند کودکان و جوانان.

READ  با کاهش دسترسی به سقط جنین در جاهای دیگر، کالیفرنیا برای دنیای پس از روئه برنامه ریزی می کند

اما قبل از رسیدن به این نقطه، برای حمایت از ایمنی و اثربخشی، به تحقیقات بیشتری نیاز داریم. کارآزمایی‌های بالینی جدید که بررسی می‌کنند چگونه این واکسن‌ها از عفونت جلوگیری می‌کنند، با توجه به سطوح قابل توجهی از کووید در حال حاضر در گردش، باید نسبتاً ساده اجرا شوند.

کانر بامفورد، پژوهشگر، ویروس شناسی، دانشگاه کوئینز بلفاست

این مقاله بازنشر شده است از گفتگو تحت مجوز Creative Commons. را بخوانید مقاله اصلی.