ایالات متحده هشدارهای جدیدی در مورد “مواد شیمیایی برای همیشه” در آب آشامیدنی صادر می کند

آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده روز چهارشنبه هشدارهای جدیدی را در مورد آلاینده های مصنوعی در آب آشامیدنی موسوم به “مواد شیمیایی برای همیشه” منتشر کرد و گفت این سموم می توانند حتی در سطوح بسیار پایینی که قابل تشخیص نیستند همچنان مضر باشند.

خانواده مواد شیمیایی سمی معروف به مواد per-and polyfluoroalkyl یا PFAS برای دهه ها در محصولات خانگی مانند ظروف نچسب، منسوجات مقاوم در برابر لک و آب و در فوم های آتش نشانی و محصولات صنعتی استفاده می شود.

دانشمندان برخی از PFAS را با سرطان ها، آسیب کبدی، وزن کم هنگام تولد و سایر مشکلات سلامتی مرتبط دانسته اند. اما مواد شیمیایی که به راحتی تجزیه نمی شوند، هنوز تنظیم نشده اند.

این آژانس قرار است در ماه های آینده قوانین پیشنهادی را برای تنظیم PFAS صادر کند. تا زمانی که مقررات لازم الاجرا شود، توصیه ها به منظور ارائه اطلاعات به ایالت ها، قبایل و سیستم های آبی برای رسیدگی به آلودگی PFAS است.

EPA همچنین گفت که از مجموع 5 میلیارد دلار بودجه در قانون زیرساخت سال گذشته، اولین 1 میلیارد دلار را برای مقابله با PFAS در آب آشامیدنی اختصاص خواهد داد. این بودجه کمک فنی، آزمایش کیفیت آب و نصب سیستم های تصفیه متمرکز را به ایالت ها ارائه می کند.

توصیه های به روز شده بهداشت آب آشامیدنی برای اسید پرفلوئورواکتانوئیک (PFOA) و اسید پرفلوروکتان سولفونیک (PFOS) جایگزین توصیه های EPA صادر شده در سال 2016 می شود. سطوح توصیه شده، بر اساس علم جدید که قرار گرفتن در معرض مادام العمر را در نظر می گیرد، نشان می دهد که برخی از مشکلات سلامتی ممکن است همچنان با غلظت های این ماده رخ دهد. PFOA یا PFOS در آب که نزدیک به صفر و کمتر از توانایی EPA برای تشخیص است.

READ  Centro comunitario hispano lidera la vacunación infantil contra covid en Chicago

رادیکا فاکس، دستیار مدیر EPA در امور آب، گفت: «اقدامات امروز تعهد EPA را برای استفاده از بهترین علم موجود برای مقابله با آلودگی PFAS، حفاظت از سلامت عمومی، و ارائه سریع و شفاف اطلاعات حیاتی نشان می‌دهد.

این آژانس نهادهایی را که PFAS را در آب آشامیدنی پیدا می‌کنند تشویق می‌کند تا ساکنان را مطلع کنند و نظارت و اقداماتی را برای کاهش مواجهه انجام دهند. افراد نگران PFAS که در آب آشامیدنی خود یافت می‌شوند باید یک فیلتر خانگی نصب کنند.

گروه صنعتی شورای شیمی آمریکا – که اعضای آن شامل 3M و DuPont در میان دیگران است – گفت که EPA با منتظر ماندن برای بررسی توسط هیئت مشاوران علمی آژانس، در اعلامیه‌ها عجله کرد. این گروه گفت که نگران است که روند توسعه مشاوره ها “اساساً ناقص است.”