این مطالعه نشان می دهد که تغییر رفتارهای سبک زندگی می تواند تأثیر قابل توجهی بر طول عمر داشته باشد

اصطلاحات و ضرب المثل ها در مورد اهمیت حفظ سلامتی در طول اعصار وجود دارد. بسیاری تأکید می کنند که سلامتی چقدر با شادی و فرصت برای داشتن یک زندگی رضایت بخش و لذت بخش مرتبط است.

مطالعه ای که این ماه در سن و سالمندی توسط گروه مطالعاتی همگروهی همکاری ژاپن (JACC) در دانشگاه اوزاکا، تأثیر اصلاح رفتارهای سبک زندگی بر امید به زندگی از میانسالی به بعد را ارزیابی کرد. محققان دریافتند که اتخاذ پنج یا چند رفتار سبک زندگی سالم، امید به زندگی را حتی برای افراد بالای 80 سال و مهمتر از همه، از جمله افرادی که دارای بیماری های مزمن هستند، افزایش می دهد.

طول عمر به عوامل اجتماعی مانند وضعیت اجتماعی-اقتصادی، عوامل سیاستی مانند دسترسی کمکی به مراقبت های بهداشتی و عوامل سبک زندگی مانند رژیم غذایی و ورزش وابسته است. مطالعه حاضر از یک بررسی پایه از مطالعه JACC استفاده کرد، یک پروژه تحقیقاتی بزرگ با 49021 نفر که از سال 1988 تا 1990 در 45 منطقه ژاپن انجام شد.

هدف افزایش دانش در مورد عوامل موثر در مرگ ناشی از سرطان و بیماری های قلبی عروقی بود. بنابراین پرسشنامه شامل مولفه هایی مانند رژیم غذایی، ورزش، مصرف الکل، وضعیت مصرف سیگار، مدت زمان خواب و شاخص توده بدنی بود. برای هر رفتار سالم امتیاز داده شد و تأثیر اصلاح این رفتارهای سبک زندگی بر طول عمر پیش بینی شده ارزیابی شد.

این مطالعه تا دسامبر 2009 ادامه یافت و تا آن زمان 8966 نفر جان خود را از دست دادند. نویسنده اصلی این مطالعه، دکتر ریوتو ساکانیوا، گفت. “نتایج بسیار واضح بود. تعداد بیشتری از رفتارهای سالم اصلاح شده مستقیماً با طول عمر زیاد برای مردان و زنان مرتبط بود.” افزایش طول عمر برای کاهش مصرف الکل، سیگار نکشیدن، کاهش وزن، و افزایش خواب، بالاترین میزان را به خود اختصاص داده است، که به 6 سال زندگی برای افراد سالم 40 ساله اضافه شده است.

READ  شمع کوچین نارنجی آمره و بادیان ستاره ای

این مزیت حتی در میان افراد مسن (80 سال یا بیشتر) و افرادی که دارای یک یا چند بیماری مهم همراه از جمله سرطان، بیماری قلبی عروقی، فشار خون بالا، دیابت و بیماری کلیوی بودند و در هر مرحله زندگی از میانسالی به بعد برجسته بود.

با توجه به اینکه شیوع بیماری مزمن در سطح جهانی افزایش یافته است و یکی از دلایل اصلی مرگ و میر در جمعیت های مسن است، این یافته بسیار مهم است. این یکی از اولین مطالعاتی است که تأثیر بهبود رفتار سلامتی را در میان افراد مسن در کشوری با امید به زندگی ملی که تقریباً 85 سال دارد اندازه گیری می کند.


هیرویاسو ایسو، نویسنده ارشد و استاد دانشگاه اوزاکا

این یافته که بهبود سبک زندگی با وجود شرایط مزمن سلامت و سن بالاتر تأثیر مثبتی بر سلامت دارد، به ویژه با توجه به شیوع روزافزون بیماری‌های مزمن و طول عمر طولانی‌تر، یافته‌ای توانمند است. یافته‌های این مطالعه به طراحی تنظیمات مراقبت‌های بهداشتی آینده، رویکردهای بهداشت عمومی و سیاست‌هایی که با مشارکت بیماران برای ترویج انتخاب‌های سبک زندگی سالم کار می‌کنند، کمک خواهد کرد.