بدون نیاز به واکسیناسیون انبوه آبله میمون در میان همه گیری کووید-19: WHO

خبر شیوع جهانی آبله میمون ممکن است دور دیگری از اضطراب را در بسیاری از مردم ایجاد کند زیرا همه‌گیری کووید-19 هنوز به پایان رسیده است. اما بر اساس آخرین به روز رسانی سازمان بهداشت جهانی، نیازی به نگرانی در مورد شیوع آخرین عفونت ویروسی در چندین کشور وجود ندارد.

شیوع آبله میمون

آبله میمون بیماری جدیدی نیست، اما در کشورهای خارج از غرب و مناطق آفریقای مرکزی نادر است. عامل ایجاد کننده، ویروس آبله میمون، برای اولین بار در سال 1958 کشف شد، زمانی که دو شیوع بیماری شبیه آبله در مستعمرات میمون ها که برای تحقیق نگهداری می شدند، ظاهر شد. بر اساس گزارش ها، اولین مورد انسانی در جمهوری دموکراتیک کنگو در سال 1970 ثبت شد مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC).

در جاهایی که بومی است، آبله میمون باعث مرگ 1 نفر از هر 10 نفری می شود که به این ویروس مبتلا می شوند. موارد ثبت شده در خارج از آفریقا با حیوانات وارداتی و سفرهای بین المللی مرتبط است. آخرین به روز رسانی آژانس بهداشت عمومی نشان داد که صدها مورد تایید شده یا مشکوک در بیش از 12 کشور در اروپا و آمریکای شمالی گزارش شده است. ایالات متحده در حال حاضر یک مورد تایید شده در ماساچوست و چهار مورد مشکوک دیگر در نیویورک، فلوریدا و یوتا دارد.

از آنجایی که هیچ درمان استاندارد مراقبتی برای آبله میمون وجود ندارد، داروهای ضد ویروسی آبله با فعالیت ویروس آبله برای کمک به مدیریت بیماری تجویز می شوند. همچنین هیچ واکسن خاصی برای آبله میمون وجود ندارد، اما نشان داده است که واکسیناسیون علیه آبله 85 درصد در پیشگیری از عفونت آبله میمون موثر است.

READ  Científicos dicen que una píldora diaria para tratar covid estaría a meses de distancia

واکسیناسیون دسته جمعی

از آنجایی که بسیاری از مردم می ترسند که شیوع آبله میمون به یک بحران بهداشت جهانی دیگر منجر شود سازمان بهداشت جهانی (WHO) تصمیم گرفت به این موضوع رسیدگی کند و به مردم اطمینان دهد که نیازی فوری به واکسیناسیون جمعی آبله میمون وجود ندارد.

ریچارد پبادی، رهبر تیم بیماری‌زای پرخطر در سازمان جهانی بهداشت اروپا، در یک مقاله توضیح داد مصاحبه با رویترز روز دوشنبه که شیوع این بیماری در خارج از آفریقا لزوماً نیازی به واکسیناسیون انبوه ندارد زیرا اقدامات احتیاطی مانند بهداشت خوب و اقدامات جنسی ایمن می تواند به مهار گسترش بیماری کمک کند. Pebody خاطرنشان کرد: “ما در موقعیتی نیستیم که به سمت واکسیناسیون گسترده جمعیت حرکت کنیم.”

بیانیه او در همان روزی بیان شد که CDC به جامعه LGBTQ هشدار داد که احتیاط کنند زیرا به نظر می رسد آنها در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به آبله میمون هستند. این آژانس گفت در حالی که همه از ویروس آبله میمون مصون نیستند، اما متوجه شدند که “کسری قابل توجه از موارد” در میان مردان همجنسگرا و دوجنسه گزارش شده است.

آبله میمون یک بیماری مقاربتی نیست، اما ویروس می تواند از طریق تماس با مایعات و زخم های بدن منتقل شود. از این رو، آمیزش جنسی، تماس صمیمی و رختخواب مشترک می تواند به انتقال بیماری از فردی به فرد دیگر کمک کند.