بر اساس مطالعه CDC، مورد انسانی ویروس آنفلوانزای A با منشاء خوکی در دانمارک شناسایی شد.

در مطالعه اخیر منتشر شده در بیماری عفونی در حال ظهور مجله، محققان یک بیمار آلوده به ویروس آنفولانزای خوکی A (IAV) را در نظارت معمول در مرکز ملی آنفلوانزا در دانمارک شناسایی کردند. نوع آنفولانزای شناسایی شده از هر گونه ای که قبلاً در دانمارک یافت شده بود متمایز به نظر می رسید.

مطالعه: مورد شدید انسانی عفونت زئونوز با ویروس آنفلوانزای A با منشاء خوکی، دانمارک، 2021. اعتبار تصویر: Liya Graphics/Shutterstock

زمینه

طبق سوابق رسمی، در طول فصل آنفولانزای 22-2021، 16160 مورد در دانمارک به دلیل ویروس آنفولانزای A، عمدتاً زیرگروه H3N2 بود. در طی این مدت، هیچ موردی از ویروس آنفلوانزای خوکی با منشاء در انسان مشاهده نشد. از زمان همه‌گیری آنفلوانزای A(H1N1) در سال 2009، هیچ گزارشی مبنی بر انتقال مداوم IAV از انسان به انسان منتشر نشده است. همچنین، تنها گزارش های پراکنده ای از عفونت های انسانی با IAVهای خوکی وجود داشته است. با این حال، پتانسیل مشترک بین انسان و دام های IAV بسیار نگران کننده است.

گزارش موردی

مرد جوانی 50 ساله که در یک کشتارگاه خوک در دانمارک کار می کرد، پس از شروع حاد بیماری در 24 نوامبر 2021 در بیمارستان بستری شد. او در شب دچار سرگیجه و به دنبال آن درد قفسه سینه، درد به سمت بازوی چپ، اسهال و کسالت، اما تب ندارد. بیمار دچار تشنج های مکرر شد و مجبور شد در بخش مراقبت های ویژه (ICU) بستری شود و برای توقف تشنج و مدیریت کاهش سطح اکسیژن در تهویه قرار گیرد.

او هیچ اختلال قلبی عروقی، کلیوی، عصبی، یا سایر اختلالات، از جمله ذات الریه، که بتواند بیماری شدید ناگهانی او را منطقی کند، نداشت. با این حال، یک نمونه سواب حلق از بیمار برای IAV مثبت بود. قابل ذکر است، هیچ همکار دیگری در محل کار بیمار، بروز آنفولانزا را گزارش نکرد.

READ  دانشمندان می گویند یک قرص روزانه برای درمان کووید فقط چند ماه دیگر فاصله دارد

با استفاده از داروهای ضد ویروسی (اوسلتامیویر) و درمان های حمایتی، وضعیت بالینی بیمار طی دو روز آینده بهبود یافت، بنابراین از بیمارستان مرخص شد. محققان نمونه باقی مانده را به مرکز ملی آنفولانزای دانمارک ارسال کردند که تایید کرد برای سویه همه گیر H1N1 مثبت است.

تجزیه و تحلیل بیشتر توسط توالی یابی کل ژنوم نشان داد که توالی اجماع آن از زیرگروه H1N1 است. شایان ذکر است، این ویروس بیشتر از سویه های آنفلوانزای انسانی به IAV های خوکی شبیه بود. این تیم این توالی را در پایگاه داده ابتکاری جهانی در زمینه به اشتراک گذاری همه داده های آنفولانزا (GISAID) آپلود کرد.

همانطور که توسط ابزار جستجوی اصلی محلی (BLAST) آشکار شد، این توالی با توالی های IAV در GISAID مطابقت نداشت. با این حال، مقایسه با توالی‌های داخلی ویروس‌های آنفلوانزای خوکی از دانمارک، شباهت زیادی به IAVهای خوکی ۲۰۲۱ نشان داد. این سویه ویروسی دارای چندین تفاوت ژنتیکی و آنتی ژنی با سایر ویروس های آنفلوانزای A شناسایی شده در دانمارک بود. همچنین، واکنش‌زایی ضعیفی نسبت به واکسن‌های آنفلوانزای فصلی انسانی که در حال حاضر استفاده می‌شوند، داشت. علاوه بر این، آنالیزهای فیلوژنتیکی آن نشان داد که بیشتر بخش‌های ژن مشابه زیرگروه H1N1 هستند. در مقابل، نورآمینیداز و بخش‌های غیرساختاری آن متعلق به آنفولانزای خوکی شبه پرندگان clade 1C A(H1N1) است که در اوراسیا یافت می‌شود.

نتیجه

پیش از این در دانمارک، یک بیمار مسن با بیماری های همراه، بیماری کلاسیک شبه آنفلوانزا (ILI) را تجربه کرد. با این حال، مورد گزارش شده در این مطالعه منحصر به فرد بود زیرا یک فرد بزرگسال سالم قبلاً بیماری شدید و ناگهانی را تجربه کرده بود. مشاهدات متمایز دیگر این بود که این بیمار تشنج هایی را تجربه کرد که در بزرگسالان نادر است و معمولاً با تب یا آنسفالیت همراه است. بنابراین، سویه های ویروسی آلوده کننده در این دو مورد احتمالاً از نظر ژنتیکی متمایز هستند.

READ  روزنامه نگاران لایحه امداد Covid را تحلیل می کنند

تشخیص یک نوع IAV از طریق نظارت معمول اهمیت نظارت مستمر IAVهای انسان و خوکی با پتانسیل مشترک بین انسان و دام را برجسته کرد. علاوه بر این، بر نیاز به اتخاذ سریع اقدامات متقابل برای کسانی که به دلیل شغل و تجربه ILI با خوکی در تماس هستند، تأکید کرد.