بوهای تجربه شده در طبیعت به ما کمک می کند تا احساس آرامش و احساس مثبت کنیم

بر اساس یک مطالعه جدید، گذراندن مدتی در خارج از خانه برای بوییدن چیزهای موجود در طبیعت می تواند به ما کمک کند احساس آرامش داشته باشیم و به سلامتی مثبت ما بیافزاییم.

همه می دانند که گذراندن وقت در طبیعت ذاتا برای ما مفید است. طبق مطالعات قبلی، طبیعت به سلامت جسمی، عاطفی و ذهنی ما کمک می کند، به همین دلیل است که باغبانی به ایجاد آرامش و آرامش ذهن کمک می کند.

یک مطالعه جدید نشان داده است که بوها همچنین نقش مهمی در ارائه مزایای تعامل با طبیعت دارند. اغلب، این به دلیل پیوند قوی با خاطرات شخصی افراد و همچنین ویژگی ها و فرآیندهای اکولوژیکی خاص است.

منتشر شده در آمبیو، این تحقیق توسط موسسه حفاظت و محیط زیست دورل دانشگاه کنت (DICE) رهبری شد. نقش بو را در تأثیرگذاری بر رفاه از طریق طبیعت بررسی کرد. محققان دریافتند که بوها بر انواع مختلفی از رفاه انسان، به ویژه سلامت جسمانی تأثیر می گذارد.

فقدان بو همچنین باعث بهبود رفاه فیزیکی می شود زیرا محیطی پاکیزه را بدون هیچ گونه آلودگی یا بوی ناخواسته مرتبط با مناطق شهری ارائه می دهد. این به نوبه خود باعث آرامش می شود که استرس را کاهش می دهد و سطح کورتیزول بدن را کاهش می دهد. از آنجایی که سطوح بالای کورتیزول اغلب با بیماری های خاصی مرتبط است، محققان بر این باورند که این یافته ها می تواند برای متخصصان بهداشت عمومی بسیار مهم باشد.

این تحقیق به سرپرستی دکتر جسیکا فیشر، همکار تحقیقاتی فوق دکتری در DICE، در چهار فصل در مناطق جنگلی انجام شد. بسیاری از شرکت کنندگان در مطالعه با بوهای خاصی ارتباط معناداری ایجاد کردند که با تحریک واکنش های عاطفی به خاطراتی که ساخته بودند، بر رفاه آنها تأثیر گذاشت. یافته‌ها همچنین نشان داد که بوها خاطرات مربوط به فعالیت‌های دوران کودکی را که شرکت‌کنندگان انجام می‌دادند، برانگیخت. بسیاری از شرکت کنندگان نیز بیشتر از خود جنگل با بوها ارتباط داشتند.

READ  دانشمندان در داروهای ارزان و قدیمی به دنبال پاسخ درمان کووید هستند

دکتر فیشر گفت: “طبیعت یک تجربه چندحسی است و تحقیقات ما اهمیت بالقوه بویایی را برای سلامتی نشان می دهد.” این مطالعه یافته‌هایی را ارائه می‌کند که می‌تواند کار پزشکان، متخصصان بهداشت عمومی، سیاست‌گذاران و برنامه‌ریزان منظر را که به دنبال بهبود نتایج رفاه از طریق طبیعت هستند، آگاه کند. مداخلات کوچک می تواند به مزایای سلامت عمومی منجر شود.»