تاثیر کیفیت هوای داخل خانه بر سلامت تنفسی

در مورد آلودگی و کیفیت پایین هوا در مناطق شلوغ شهری و شهرهای بسیار شنیده ایم. اما در مورد هوای داخل خانه شما چطور؟ مهم نیست که چقدر در مورد حفظ یک خانه بهداشتی “تمیز” یا وظیفه شناس هستید، کیفیت پایین هوای داخل خانه همچنان مشکل ساز خاموشی است که در پس زمینه کمین کرده است. در صورت هر کاری، چه کاری می توان در مورد آن انجام داد؟

کیفیت هوای داخل ساختمان چیست؟

کیفیت هوای داخل ساختمان که اغلب به اختصار IAQ خوانده می شود، به کیفیت هوای داخل ساختمان ها و سازه ها (از جمله خانه شما) اشاره دارد. به طور کلی، وقتی می شنوید که IAQ مورد بحث قرار می گیرد، در چارچوب آن است فقیر کیفیت هوای داخل ساختمان

“عوامل زیادی در کیفیت پایین هوای داخل خانه نقش دارند. هوای داخل خانه شامل آلاینده هایی است که از بیرون نفوذ می کند و همچنین منابعی که منحصر به محیط داخلی هستند.” NIH توضیح می دهد.

منابع متداول آلاینده های هوای داخل ساختمان عبارتند از:

 • فعالیت‌های انسانی در داخل ساختمان‌ها مانند سوزاندن سوخت، نظافت و کشیدن سیگار
 • بخارات از مواد مختلف ساختمانی، مبلمان و تجهیزات
 • آلاینده های بیولوژیکی مانند ویروس ها، کپک ها و آلرژن ها

چه آلرژن‌ها، آزبست، مونوکسید کربن، آفت‌کش‌ها، رادون یا کپک، آلاینده‌های متعددی وجود دارند که می‌توانند به تدریج هوای سالم را در طول زمان به یک عامل خطر تبدیل کنند. اما مسئله فقط آلودگی ها نیستند. آنها اغلب توسط عواملی مانند:

 • تهویه: اینکه چگونه هوا می تواند به داخل و خارج از خانه حرکت کند نقش مهمی در تعیین IAQ دارد. عدم تهویه می تواند منجر به تجمع آلاینده ها شود.
 • رطوبت: سطح رطوبت بالا می تواند منجر به رشد کپک شود و به IAQ ضعیف کمک کند. برعکس، رطوبت بسیار کم می تواند سیستم تنفسی را خشک و تحریک کند.
 • درجه حرارت: دمای شدید می تواند اثرات آلاینده های دیگر را تشدید کند.
READ  بر اساس یک مطالعه، دلیل محبوبیت بازی های ویدئویی خشونت آمیز در اینجا آمده است

نوع خانه نیز مهم است. خانه‌های قدیمی‌تر به دلیل موادی که در آن دوره‌ها در ساخت‌وساز و طراحی استفاده می‌شد، احتمالاً چیزهایی مانند آزبست، رنگ سربی و قالب دارند. همانطور که گفته شد، خانه‌های جدیدتر معمولاً دارای ترکیبات آلی فرار (VOCs) بیشتری هستند که دلیل آن «گاز زدایی» است که هنگام استفاده از مواد و مصالح مدرن رخ می‌دهد.

ارتباط بین کیفیت هوای داخل ساختمان و سلامت شخصی

حقیقت این است که ما به طور کامل تأثیر IAQ ضعیف بر سلامت خود را درک نمی کنیم. اما همانطور که تحقیقات بیشتری در مورد موضوع انجام می شود، می دانیم که منجر به مسائلی مانند:

 • بیماری تنفسی
 • بیماری قلب و عروقی
 • اثرات شناختی (اختلال در یادگیری و عملکرد)
 • سرطان ریه

در حالی که اینها ممکن است اثرات طولانی مدت باشند، میلیون ها نفر روزانه علائمی مانند احتقان بینی، گلودرد، سرفه مزمن و مشکلات تنفسی را تجربه می کنند بدون اینکه متوجه باشند که کیفیت هوای خانه هایشان مقصر است.

چگونه کیفیت هوای داخل خانه را در خانه خود بهبود بخشید

کیفیت هوای داخلی یک نگرانی است برای صاحبان خانه، اجاره نشینان و مدیران املاک – تقریباً هر کسی که در چهار دیوار و یک سقف زندگی می کند. در اینجا چند راه برای بهبود کیفیت هوای داخل خانه آورده شده است.

 • نگهداری و نظافت منظم. تمیز کردن منظم می تواند میزان گرد و غبار و مواد حساسیت زا را در خانه به میزان قابل توجهی کاهش دهد. این کار شامل جاروبرقی فرش و موکت، شستن ملافه و گردگیری سطوح است. علاوه بر این، نگهداری صحیح وسایلی مانند بخاری، اجاق گاز و کولر گازی می تواند انتشار آلاینده های مضر را کاهش دهد.
 • تهویه خوب تهویه خوب می تواند به کاهش آلاینده های داخل خانه کمک کند و اجازه می دهد هوای تازه بیرون وارد خانه شود و در داخل خانه گردش کند. این را می توان از طریق باز کردن پنجره ها، استفاده از فن های اگزوز یا نصب یک سیستم تهویه به دست آورد. اگر آلودگی هوای بیرون نگران کننده باشد، می توان از سیستم های تصفیه هوا به همراه تهویه استفاده کرد.
 • محلول های هوا و رطوبت. دستگاه های تصفیه هوا می توانند در کاهش برخی آلاینده ها مانند آلرژن ها و دود موثر باشند. کنترل رطوبت نیز ضروری است زیرا سطح رطوبت بالا می تواند باعث رشد کپک ها و کنه های گرد و غبار شود. رطوبت گیرها و رطوبت سازها می توانند به حفظ سطح رطوبت ایده آل در داخل خانه کمک کنند.
 • گیاهان آپارتمانی. برخی از گیاهان آپارتمانی همچنین می تواند به بهبود کیفیت هوای داخل خانه کمک کند. نشان داده شده است که گونه های خاصی مواد مضر مانند بنزن، فرمالدئید و تری کلرواتیلن را از هوا جذب می کنند. با این حال، توجه به این نکته مهم است که گیاهان به تنهایی برای بهبود قابل توجه IAQ کافی نیستند و باید همراه با سایر اقدامات مورد استفاده قرار گیرند.
READ  شکاف واکسن جنسیتی: زنان بیشتری از مردان در حال گرفتن عکس های پوستی هستند

هیچ گلوله جادویی برای بهبود کیفیت هوای داخل خانه وجود ندارد. با این حال، با ترکیب مناسبی از تاکتیک ها و توجه به جزئیات، می توانید IAQ خانه خود را بهبود بخشید و از یک سبک زندگی سالم تر و شادتر لذت ببرید. این پیشرفت ها را دیگر به تعویق نیندازید!