تحقیقات خطرات سلامتی ناشی از 2،6-DHNP در آب آشامیدنی را برجسته می کند

2،6-DHNP ها، گروهی از محصولات جانبی ضدعفونی کننده (DBPs)، زنگ خطر را برای سلامت عمومی به صدا در می آورند. این بازیگران بد در دنیای آب از بسیاری از آلاینده‌های دیگر سخت‌تر و سمی‌تر هستند و خلاص شدن از شر آنها را برای روش‌های معمولی تمیز کردن آب دشوار می‌کند. آنها یک ضربه قوی دارند و به طور قابل توجهی برای حیات و سلول های دریایی مضرتر از آلاینده های مشابه هستند. 2،6-DHNP که در مکان‌هایی مانند فاضلاب، استخرها، و شیرهای آب آشامیدنی ما یافت می‌شود، نشان‌دهنده نیاز مبرم به راه‌های بهتر برای تمیز کردن آب و حفظ امنیت ما است.

یک مطالعه جدید (DOI: 10.1016/j.eehl.2024.02.004)، منتشر شده در محیط زیست و سلامت در 4 مارس 2024، اثرات شدید قلبی سمی 2،6-DHNP بر روی جنین گورخرماهی را کشف کرده است که به عنوان الگویی برای خطرات بالقوه سلامت انسان عمل می کند.

2،6-DHNPs، گروهی از DBPs مقاوم در برابر روش های سنتی تصفیه آب مانند جوشاندن و فیلتراسیون. این DBP ها خطر قابل توجهی دارند و سطح سمیت آنها 248 برابر بیشتر از دی کلرواستیک اسید تنظیم شده شناخته شده در جنین گورخرماهی است. با استفاده از گورخرماهی به عنوان یک مدل بیولوژیکی به دلیل شباهت ژنتیکی آنها به انسان، این مطالعه به طور دقیق جزئیاتی را ارائه کرد که چگونه این آلاینده های نوظهور بر سلامت قلب ویران می کنند. جنین های گورخرماهی که در معرض 2،6-DHNPs قرار داشتند، از آسیب شدید قلبی رنج می بردند که مشخصه آن افزایش تولید گونه های مضر اکسیژن فعال، مرگ سلولی (آپوپتوز)، و اختلال در رشد قلب است.

READ  از دست دادن خواب در اثر بیماری همه گیر؟ انعطاف پذیری کاری ممکن است برای سلامت جغدهای شب موهبتی باشد

این مطالعه نشان داد که 2،6-DCNP و 2،6-DBNP، دو نوع DBPs، مقاومت قابل توجهی در برابر حذف در تصفیه خانه های آب آشامیدنی از خود نشان دادند. جوشاندن و فیلتراسیون مؤثرترین روش‌های تصفیه آب خانگی هستند که سطوح 2,6-DCNP و 2,6-DBNP را به ترتیب 47 و 52 درصد کاهش می‌دهند. قرار گرفتن در معرض 2،6-DHNPs باعث نارسایی قلبی در جنین گورخرماهی از طریق افزایش تولید گونه‌های مضر اکسیژن فعال (ROS) و تاخیر در رشد قلب شد. قابل ذکر است، آنتی اکسیدان N-استیل-L-سیستئین قادر به کاهش اثرات قلبی ناشی از 2،6-DHNPs بود.

دکتر Hongjie Sun، محقق برجسته در این مطالعه، اظهار داشت: “پتانسیل سمیت قلبی 2،6-DHNPs در غلظت های پایین به طور قابل توجهی درک فعلی ما از ایمنی آب را به چالش می کشد و نیاز به ارزیابی مجدد فوری روش های تصفیه آب آشامیدنی را برجسته می کند.”

دکتر پنگ گائو، نویسنده مسئول، اضافه کرد: “یافته های ما بر اهمیت ارزیابی اثرات بهداشتی محصولات جانبی ضدعفونی که ممکن است در طول تصفیه آب ایجاد شوند و در برابر تصفیه خانگی مقاوم باشند، تاکید می کند. ما باید توسعه فناوری های پیشرفته تصفیه آب را در اولویت قرار دهیم. این آلاینده ها را به طور موثر حذف کرده و از سلامت عمومی محافظت می کند.

این تحقیق بر یک موضوع حیاتی زیست‌محیطی و بهداشت عمومی تأکید می‌کند: آلاینده‌هایی که از فرآیندهای تصفیه آب زنده می‌مانند می‌توانند منجر به پیامدهای سلامتی شدید در ارگانیسم‌های در معرض خطر شوند و به خطرات احتمالی سلامت عمومی که توسط این مواد شیمیایی پایدار موجود در آب با آن مواجه هستند اشاره می‌کنند.

READ  مغز انسان سالخورده

منبع:

مرجع مجله:

سان، اچ.، و همکاران. (2024). نیتروفنول های دی هالوژنه در آب آشامیدنی: شیوع، مقاومت در برابر درمان خانگی، و تأثیر قلبی بر روی جنین گورخرماهی محیط زیست و سلامت. doi.org/10.1016/j.eehl.2024.02.004