تعداد اسپرم در سراسر جهان با سرعت فزاینده ای در حال کاهش است: مطالعه

یک مطالعه بزرگ جدید روز سه‌شنبه اعلام کرد که تعداد اسپرم‌ها در بین مردان در سرتاسر جهان پس از نصف شدن در ۴۰ سال گذشته، با سرعتی سریع در حال کاهش است.

این مطالعه که توسط اپیدمیولوژیست اسرائیلی هاگای لوین هدایت می شود، تحقیقات سال 2017 را که تنها شامل آمریکای شمالی، اروپا، استرالیا و نیوزلند می شود، به روز می کند.

مطالعه جدید شامل داده‌های بیش از 57000 مرد است که بیش از 223 مطالعه در 53 کشور جمع‌آوری شده‌اند، که آن را به بزرگترین متاآنالیز انجام شده در این زمینه تبدیل می‌کند.

با اضافه شدن کشورهای جدید، یافته‌های سال 2017 را تایید کرد که تعداد اسپرم‌ها در چهار دهه گذشته به نصف کاهش یافته است.

این مطالعه جدید نشان داد که بین سال‌های 1973 تا 2018، غلظت اسپرم در مردان نابارور بیش از 51 درصد از 101.2 میلیون به 49 میلیون اسپرم در هر میلی‌متر منی کاهش یافته است.

مطالعه منتشر شده در مجله Human Reproduction Update می گوید: «علاوه بر این، داده ها نشان می دهد که این کاهش جهانی در قرن 21 با سرعتی شتابان ادامه دارد.

این تحقیق نشان داد که تعداد اسپرم ها با نرخی حدود 1.1 درصد در سال کاهش می یابد.

اقدامات و تحقیقات بیشتری برای جلوگیری از اختلال بیشتر در سلامت باروری مردان ضروری است.

تعداد اسپرم تنها عاملی نیست که بر باروری تأثیر می گذارد – سرعت حرکت اسپرم که در این مطالعه اندازه گیری نشده بود نیز نقش مهمی ایفا می کند.

و غلظت کمتر اسپرم 49 میلیونی هنوز بسیار بالاتر از محدوده در نظر گرفته شده توسط سازمان جهانی بهداشت “طبیعی” است – بین 15 میلیون تا 200 میلیون اسپرم در هر میلی لیتر.

READ  Westman Atelier Super Loaded Tint Highlighter گل رز

سارا مارتینز داسیلوا، متخصص پزشکی تولیدمثل در دانشگاه داندی اسکاتلند که در این مطالعه شرکت نداشت، گفت: این مطالعه نشان داد که میزان کاهش تعداد اسپرم از سال 2000 دو برابر شده است.

او افزود: “و ما واقعاً نمی دانیم چرا.”

قرار گرفتن در معرض آلودگی، مواد پلاستیکی، سیگار، داروها و داروهای تجویز شده، و همچنین سبک زندگی، مانند چاقی و رژیم غذایی نامناسب، همگی به عنوان عوامل مؤثر مطرح شده‌اند، اگرچه اثرات آن به درستی درک نشده و به درستی تعریف نشده است.»

سایر کارشناسان گفتند که مطالعه جدید تردید آنها را در مورد تحقیقات سال 2017 برطرف نکرد.

آلن پیسی از دانشگاه شفیلد بریتانیا به خبرگزاری فرانسه گفت: «من همچنان نگران کیفیت داده‌های موجود در مقالاتی هستم که منتشر شده‌اند، به‌ویژه در گذشته دور،» که این تحلیل بر اساس آن است.

در حالی که پیسی از “متاآنالیز بسیار زیبا” استقبال کرد، گفت که معتقد است ما در کار دشوار شمارش اسپرم که می تواند علت کاهش میزان اسپرم باشد، “به سادگی بهتر شده ایم”.

اما مارتینز داسیلوا منتقدان نتایج این مطالعه را رد کرد و گفت که «نادیده گرفتن اعداد و یافته‌های ثابت دشوار است».