خالکوبی برای نظارت بر سلامت؟ محققان خالکوبی الکترونیکی ساخته اند که فشار خون را به دقت اندازه گیری می کند

افراد ممکن است نظرات متفاوتی در مورد خالکوبی داشته باشند، اما تیمی از محققان “خالکوبی الکترونیکی” را توسعه داده اند که در واقع می تواند ابزار ارزشمندی در نظارت بر سلامت باشد زیرا می تواند فشار خون را اندازه گیری کند.

خالکوبی الکترونیکی گرافنی که محققان ایجاد کردند با دستگاه های نسبتاً حجیم اندازه گیری فشار خون که ما به آن عادت کرده ایم فاصله زیادی دارد. دستگاه آنها پوشیدنی، نازک، خود چسب، سبک وزن است و می تواند فشار خون را با دقتی که از “تقریباً همه” گزینه های دیگر موجود در بازار، دانشگاه تگزاس در آستین (UT Austin) پیشی می گیرد، اندازه گیری کند. اشاره شد در یک خبر

محققان در مقاله خود نوشتند، علاوه بر این، آنها می توانند فشار خون شریانی را برای حدود 300 دقیقه اندازه گیری کنند که “ده برابر” بیشتر از دوره زمانی ذکر شده در مطالعات قبلی است. منتشر شده دوشنبه در طبیعت نانوتکنولوژی.

روزبه جعفری از دانشگاه A&M تگزاس گفت: “سنسور خالکوبی بی وزن و محجوب است. شما آن را در آنجا قرار می دهید. حتی آن را نمی بینید و حرکت نمی کند.” “شما نیاز دارید که حسگر در همان مکان بماند، زیرا اگر آن را جابه‌جا کنید، اندازه‌گیری‌ها متفاوت خواهد بود.”

در ویدئویی که به صورت آنلاین به اشتراک گذاشته شده است، می توان متوجه شد که دستگاه ها چقدر محجوب هستند.

به گفته محققان، نظارت مداوم بر فشار خون در یک محیط غیر بالینی در برخی شرایط سلامتی مانند بیماری های قلبی عروقی مهم است. آزمایش‌های معمول فشار خون فقط فشار خون فرد را برای یک دوره زمانی مشخص بررسی می‌کنند. جعفری توضیح داد که این دقیقاً “چگونگی عملکرد بدن ما” را نشان نمی دهد.

READ  قانونگذاران نیوزوم را تحت فشار قرار می دهند تا "نژاد پرستی" را به عنوان یک مسئله بهداشت عمومی افزایش دهد

محققان نوشتند: «علاوه بر اهمیت آن‌ها در تشخیص پزشکی، پلت‌فرم‌های نظارت بر BP سرپایی می‌توانند ارتباط بیماری با رفتار فردی، عادات روزانه و سبک زندگی را ارتقا دهند و به طور بالقوه تجزیه و تحلیل علل ریشه‌ای، پیش‌آگهی و پیشگیری از بیماری را امکان‌پذیر کنند».

علیرغم پیشرفت‌ها در فناوری پایش فشار خون، دستگاه‌های BP کنونی هنوز “ناراحت کننده، حجیم و مزاحم” هستند. علاوه بر این، حتی ساعت‌های هوشمند پیشرو نیز هنوز برای پایش فشار خون «آماده» نیستند.

این تا حدی به این دلیل است که ساعت ها اغلب دور مچ می لغزند و جمع آوری اطلاعات صحیح را دشوار می کند. همچنین برای اندازه‌گیری‌های مبتنی بر LED برای کسانی که مچ‌های بزرگ‌تر یا رنگ پوست تیره‌تری دارند، سخت‌تر است.

گرافن الکترونیکیخالکوبی می توان به راحتی بدون مانع استفاده کرد، به عنوان مثال در مواقع استرس یا حتی هنگام خواب. این می تواند اطلاعات ارزشمندی را در مورد سلامت فرد بدون نیاز به اتصال به ماشین ها ارائه دهد.

Deji Akinwande، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه UT Austin، گفت: «همه این داده‌ها می‌توانند به ایجاد یک دوقلو دیجیتال برای مدل‌سازی بدن انسان، پیش‌بینی و نشان دادن واکنش‌ها و واکنش‌های آن به درمان‌ها در طول زمان کمک کنند».