دانشمندان یک مدل ریاضی برای پیش بینی مقاومت ژنتیکی به داروهای ضد مالاریا ایجاد کردند

محققان یک مدل ریاضی برای پیش‌بینی مقاومت ژنتیکی در برابر داروهای ضد مالاریا در آفریقا ایجاد کرده‌اند تا یکی از بزرگترین تهدیدها برای کنترل جهانی مالاریا را مدیریت کنند.

مالاریا یک بیماری تهدید کننده حیات است که توسط انگل ها ایجاد می شود و از طریق پشه های آلوده به انسان سرایت می کند. قابل پیشگیری و درمان است، اما مقاومت در برابر داروهای ضد مالاریا کنونی باعث از دست دادن زندگی قابل اجتناب می شود. سازمان بهداشت جهانی تخمین زده است که در سال 2020، 241 میلیون مورد مالاریا در سراسر جهان وجود داشته است که بیش از 600000 نفر جان خود را از دست داده اند.

در تحقیقی که امروز در زیست شناسی محاسباتی PLOSیک تیم تحقیقاتی بین‌المللی از داده‌های شبکه جهانی مقاومت ضد مالاریا (WWARN)، یک همکاری جهانی و مستقل علمی، برای ترسیم شیوع نشانگرهای ژنتیکی که مقاومت به مالاریا را نشان می‌دهند، استفاده کردند. پلاسمودیوم فالسیپاروم – انگلی که باعث مالاریا می شود.

پروفسور جنیفر فلگ از دانشگاه ملبورن، نویسنده اصلی، می‌گوید که مالاریا اثرات مخربی بر کشورهای کم‌درآمد دارد و درمان مؤثر کلید حذف آن است.

داروی ضد مالاریا سولفادوکسین پیریمتامین (SP) معمولاً در برنامه‌های مختلف درمان پیشگیرانه مالاریا در آفریقا، به ویژه برای نوزادان، کودکان خردسال و در دوران بارداری استفاده می‌شود. اما ما می‌دانیم که اثربخشی آن به عنوان یک درمان در مناطقی که مقاومت به SP بالا است تهدید می‌شود. دانشیار فلگ گفت.

“ابزار نقشه برداری آماری که ما ایجاد کرده ایم برای سازمان های بهداشتی برای درک گسترش مقاومت ضد مالاریا حیاتی است. این مدل داده های موجود را دریافت می کند و با پیش بینی های مداوم در مکان و زمان، شکاف ها را پر می کند.”

READ  مطالعه شش دسته بوی مرتبط با حملات میگرنی را شناسایی می کند

آژانس‌های بهداشتی می‌توانند از این ابزار برای درک زمان و مکان مناسب استفاده از SP به عنوان بخشی از درمان‌های پیشگیرانه مالاریا و مکان‌هایی که سایر روش‌های ضد مالاریا نیاز به بررسی دارند، استفاده کنند.

پروفسور کارن بارنز، رئیس فارماکولوژی و حذف WWARN، گفت که نیاز به سرعت در حال افزایش برای پیشگیری از مالاریا (داروهایی که از عفونت مالاریا جلوگیری می کنند) وجود دارد، اما گزینه های درمانی محدودی وجود دارد.

این شواهد به موقع از میزان مقاومت SP در سراسر آفریقا کمک خواهد کرد تا مشخص شود که درمان پیشگیرانه SP، به تنهایی یا در ترکیب با سایر داروهای ضد مالاریا، بیشترین تأثیر را در کجا خواهد داشت.

پروفسور کارن بارنز، رئیس فارماکولوژی و حذف WWARN

پروفسور Feiko ter Kuile، رئیس مالاریا WWARN در گروه علمی بارداری، گفت که مدل به روز شده مقاومت SP در آفریقا مدت هاست که به تعویق افتاده است.

“بسیاری از نقشه برداری مقاومت به طور قابل درک بر مقاومت در حال ظهور در برابر ضد مالاریا مبتنی بر آرتمیزینین که برای درمان مالاریا استفاده می شود متمرکز شده است. افزایش مقاومت انگل مالاریا به سولفادوکسین-پیری متامین در آفریقا برای چندین دهه یک نگرانی بوده است. با این حال، مقاومت به راحتی قابل دسترسی است. پروفسور تر کویل گفت: داده ها کم بود.

“این مطالعه تمام داده‌های مقاومت SP موجود در دو دهه گذشته را در یک مدل واحد ترکیب می‌کند. به برنامه‌های ملی کنترل مالاریا و محققان اجازه می‌دهد تا داده‌های بسیار مورد نیاز را در مورد درجه مقاومت در یک منطقه معین در یک سال مشخص به دست آورند. برای درک بهتر تاثیر مقاومت سولفادوکسین- پیریمتامین بر اثربخشی این مداخلات پیشگیرانه و تعیین اینکه آیا و چه زمانی باید داروهای جایگزین برای پیشگیری از شیمی درمانی در نظر گرفته شود.”

READ  دانشمندان تکنیک جدیدی را برای بررسی معماری فضایی ژنوم توسعه دادند

دانشیار فلگ گفت: “این ابزار تحقیقاتی باید به هدایت سیاست های بهداشتی کمک کند که هدف بلندپروازانه سازمان جهانی بهداشت برای حذف مالاریا تا سال 2030 را یک قدم به آن نزدیک تر کند.”

این تیم شامل محققانی از دانشگاه ملبورن، دانشگاه آکسفورد، دانشگاه جانسون سی اسمیت، دانشگاه کیپ تاون و دانشگاه ویتواترزند بود.

این تحقیق از بنیاد بیل و ملیندا گیتس، موسسه تحقیقات کاربردی اسمیت و شورای تحقیقات استرالیا کمک مالی دریافت کرد.

منبع:

مرجع مجله:

فلگ، جی، و همکاران (2022) گسترش فضایی و زمانی جهش های پلاسمودیوم فالسیپاروم برای مقاومت به سولفادوکسین-پیریمتامین در سراسر آفریقا، 1990 – 2020. زیست شناسی محاسباتی PLOS. doi.org/10.1371/journal.pcbi.1010317.