درمان جدید ام اس نوید را در آزمایش نشان می دهد

توسط Amy Norton HealthDay Reporter

یک کارآزمایی بالینی جدید نشان می‌دهد که یک درمان آزمایشی با آنتی‌بادی برای ام اس می‌تواند شعله‌ور شدن علائم را در مقایسه با یک درمان استاندارد به نصف کاهش دهد.

این دارو که ublituximab نام دارد، یک داروی خوراکی استاندارد برای ام اس را در کاهش عود بیماران – دوره های علائم جدید یا بدتر شدن – شکست داد. همچنین در پیشگیری از آسیب های التهابی در مغز بهتر عمل کرد.

Ublituximab هنوز برای درمان ام اس تایید نشده است. به گفته داروساز TG Therapeutics، سازمان غذا و داروی ایالات متحده در حال بررسی داده های آزمایشی است و انتظار می رود تا پایان سال تصمیم گیری کند.

در صورت تایید، ublituximab آخرین گروه از درمان‌های MS به نام آنتی‌بادی‌های مونوکلونال ضد CD20 خواهد بود: آنتی‌بادی‌های مهندسی شده آزمایشگاهی که سلول‌های خاص سیستم ایمنی را هدف قرار می‌دهند که فرآیند MS را هدایت می‌کنند.

به گفته متخصصی که در کارآزمایی شرکت نداشت، یافته‌های جدید شواهد بیشتری ارائه می‌دهند که این رویکرد برای بیماران سودمند است.

دکتر لورن کروپ، مدیر مرکز مراقبت جامع مولتیپل اسکلروزیس NYU Langone در شهر نیویورک، گفت: “آیا این انقلابی است؟ خیر. اما این تاییدی است بر فواید بالینی هدف قرار دادن این جمعیت سلولی در خون.”

ام اس یک اختلال عصبی است که معمولاً در سنین 20 تا 40 سالگی ایجاد می شود. این بیماری در اثر حمله اشتباه سیستم ایمنی به میلین خود بدن – غلاف محافظ اطراف رشته های عصبی در ستون فقرات و مغز – ایجاد می شود. بسته به محل آسیب، علائم شامل مشکلات بینایی، ضعف عضلانی، بی حسی و مشکل در تعادل و هماهنگی است.

READ  روزنامه نگاران بسته بندی واکسن Patchwork ، آزمایش سریع Covid و موارد دیگر را باز می کنند

اکثر افراد مبتلا به ام اس دارای فرم عود کننده- فروکش کننده هستند که در آن علائم برای مدتی شعله ور می شوند و سپس کاهش می یابند. با گذشت زمان، بیماری به طور پیوسته پیشرونده می شود.

به نظر می رسد سلول های سیستم ایمنی به نام سلول های B نقش ویژه ای در ایجاد ام اس دارند. بنابراین در سال های اخیر شاهد توسعه آنتی بادی های مونوکلونال بوده ایم که خون سلول های B را تخلیه می کنند. یکی به نام ocrelizumab (Ocrevus) در سال 2017 در ایالات متحده تایید شد. دومی -ofatumumab (Kesimpta) – در سال 2020 دنبال شد.

هر دو آنتی بادی با هدف قرار دادن پروتئین روی سلول ها به نام CD20 سلول های B را تخلیه می کنند. دکتر لارنس استاینمن، محقق ارشد این آزمایش جدید، گفت: Ublituximab همان هدف را دارد، اما به گونه‌ای طراحی شده است که در کشتن سلول‌های B قوی‌تر باشد.

استاینمن، استاد نورولوژی در دانشگاه استنفورد، تاکید کرد که این کارآزمایی ublituximab را با هیچ یک از آنتی بادی های ضد CD20 موجود مقایسه نکرد. بنابراین معلوم نیست که کم و بیش موثر است.

اما یک مزیت بالقوه آنتی بادی جدید، به گفته استینمن، این است که می توان آن را به سرعت تجویز کرد.

هم Ocrevus و هم ublituximab بیماران را ملزم می کنند که هر شش ماه یک بار برای تزریق به یک مرکز پزشکی مراجعه کنند. اما انفوزیون Ocrevus حدود سه ساعت طول می کشد، در حالی که ublituximab را می توان در یک ساعت تزریق کرد.

در همین حال، Kesimpta از تزریق به طور کلی اجتناب می کند. هر ماه یک بار در خانه با استفاده از انژکتور خودکار مصرف می شود.

READ  Estados exigen prueba negativa de covid برای بازدید از شهروندان بزرگسالان. Familias se quejan

استاینمن می گوید: «راه حل های مختلفی برای افراد مختلف وجود دارد. “من فکر می کنم همیشه داشتن گزینه ها خوب است.”

این یافته ها در 25 آگوست در مجله منتشر شد مجله پزشکی نیوانگلندبر اساس بیش از 1000 بیمار مبتلا به ام اس، که اکثراً به شکل عود کننده- فروکش کننده هستند، هستند. درصد کمی مبتلا به ام اس پیشرونده ثانویه بودند، مرحله دوم بیماری که به دنبال سالهای عودکننده- فروکش می آید.

حدود نیمی به طور تصادفی به انفوزیون های ublituximab اختصاص داده شدند، در حالی که نیمی دیگر از داروی خوراکی Aubagio (تری فلونوماید) استفاده کردند.

در طول 96 هفته، احتمال عود بیماری در بیماران ublituximab نصف بود – با میانگین نرخ سالانه کمی کمتر از 0.1، در مقابل تقریبا 0.2 در بین بیماران Aubagio. و در اسکن MRI، آنها مناطق کمتری از التهاب را در مغز نشان دادند.

سلول های B مسئول تولید آنتی بادی های ضد عفونت هستند. بنابراین یک نگرانی اصلی ایمنی در مورد کاهش سلول های B این است که می تواند افراد را در برابر عفونت آسیب پذیرتر کند. این مورد در این کارآزمایی بود: 5٪ از بیماران Ublituximab دچار عفونت جدی، از جمله ذات الریه، در مقابل 3٪ از بیماران Aubagio شدند.

داروهای بسیاری برای درمان ام اس تایید شده است. اما کروپ گفت برخی از مطالعات اخیر نشان می‌دهند که بیماران با دریافت داروهای «با اثربخشی بالا» – که شامل آنتی‌بادی‌های ضد CD20 می‌شود – در درازمدت بهتر عمل می‌کنند در مقابل داروهای قدیمی‌تر با اثرات متوسط‌تر.

به نظر استینمن، زمانی که نوبت به شروع درمان با کارایی بالا می رسد، زودتر بهتر است.

READ  دانشمندان جنین مصنوعی موش را با مغز و قلب تپنده ایجاد کردند
پرسش


مولتیپل اسکلروزیس چه نوع بیماری است؟
پاسخ را ببینید

او گفت: «فلسفه من این است که اگر بیمه آن را پوشش دهد، بیماری را سخت و سریع از بین ببرید.

این موضوع مسئله واقعی هزینه را مطرح می کند: آنتی بادی های مونوکلونال CD20 گران هستند. طبق گفته داروساز Genentech، لیست قیمت فعلی Ocrevus حدود 68000 دلار در سال است.

اغلب، کروپ و استینمن می‌گویند که تصمیمات دارویی به این بستگی دارد که کدام یک از آنها تحت پوشش طرح بیمه بیمار قرار می‌گیرند.

اطلاعات بیشتر

انجمن ملی مولتیپل اسکلروزیس اطلاعات بیشتری در مورد درمان ام اس دارد.

منابع: لارنس استاینمن، دکتر، مدیر و استاد، علوم اعصاب و عصب، و اطفال، مرکز پزشکی مولکولی بکمن، دانشگاه استنفورد، استنفورد، کالیفرنیا. Lauren Krupp، MD، مدیر مرکز مراقبت جامع مالتیپل اسکلروزیس NYU Langone، و استاد، عصب روانپزشکی کودکان، دانشکده پزشکی NYU Grossman، شهر نیویورک؛ مجله پزشکی نیوانگلند، 25 اوت 2022

اخبار پزشکی
حق چاپ © 2021 HealthDay. تمامی حقوق محفوظ است.


از جانب لوگوی WebMD

راهکارهای سلامت از طرف حامیان ما