رویکردهای تغذیه ای که میکروبیوم روده را هدف قرار می دهند، می توانند اختلالات مغزی را بهبود بخشند

میکروبیوم ها به ژنوم جمعی میکروارگانیسم هایی اطلاق می شود که در یک محیط خاص زندگی می کنند. میکروبیوتا به اجتماع خود میکروب ها اشاره دارد. به عنوان مثال، دستگاه گوارش انسان حاوی تقریباً 100 تریلیون میکروارگانیسم (عمدتاً باکتری ها، اما همچنین ویروس ها، قارچ ها و تک یاخته ها) است. این میکروارگانیسم ها نقش اساسی در ایمنی و متابولیسم انرژی در انسان دارند که از سلامت دستگاه گوارش تا رفتار و عملکرد مغز را شامل می شود. با این حال، اینکه «تغذیه میکروبیوم» می‌تواند به تعدیل رفتار انسان و عملکرد مغز کمک کند، مورد بحث است.

تأثیر مطلوب رژیم های غذایی از طریق محور میکروبیوتا-روده-مغز با واسطه یا تعدیل می شود. مطالعات اخیر نشانه های میکروبیوتا را در مورد اختلالات روانپزشکی برجسته کرده است. این منجر به توسعه درمان‌های هدفمند میکروبیومی معروف به «روان‌بیوتیک» شد. این شامل تجویز ارگانیسم‌های زنده، مداخلات غذایی برای تغییر شکل عملکرد و ترکیب میکروبیوم، و پیوند میکروبی مدفوع بود. در میان این درمان‌ها، رایج‌ترین روش آزمایش شده، تجویز ارگانیسم‌های پروبیوتیک است.لاکتوباسیلوس و بیفیدوباکتریوم سویه ها، به تنهایی یا ترکیبی) در افراد مبتلا به افسردگی بالینی.

تحقیقات در مورد تأثیر رژیم درمانی، چه مداخلات رژیمی کامل و چه عوامل غذایی خاص، بر میکروبیوم روده، کاملاً محدود است. با این حال، تأثیر رژیم های غذایی می تواند در همه جا وجود داشته باشد و منجر به تخریب عصبی و توسعه عصبی شود. بنابراین، تعدیل محور میکروبیوتا-روده-مغز می تواند یک رویکرد مهم برای درمان و پیشگیری از اختلالات سلامت روان باشد. با این حال، بیشتر این مداخلات در مراحل اولیه تحقیق هستند و باید به محدودیت‌های چنین مداخلاتی نیز اهمیت داد.

بررسی جدید منتشر شده در تغذیه بالینی و مراقبت متابولیک ژورنال بر روی مطالعاتی متمرکز شد که از مداخلات میکروبیوتای روده-هدف غذایی برای بهبود شرایط سلامت روان استفاده کردند. همچنین پیشنهادهایی برای توسعه مداخلات قوی تر و آموزنده برای مطالعات رژیم غذایی-میکروبیومی مورد بحث قرار گرفت.

مطالعه: رژیم غذایی و محور میکروبی – روده – مغز: آغازگر برای تغذیه بالینی. اعتبار تصویر: Pikovit / Shutterstock

محور میکروبیوتا-روده-مغز

ارتباط روده با مغز عمدتاً شامل مسیرهای عصبی غدد درون ریز-ایمنی حساس به تعدیل رژیم غذایی است. اسیدهای چرب با زنجیره کوتاه (SCFAs) معمولاً در نتیجه پردازش میکروبی فیبرهای غیرقابل هضم غذایی تولید می شوند. SCFA ها می توانند تعادل انرژی، رفتار تغذیه و عملکردهای ایمنی را کنترل کنند.

READ  مجموعه سرنوشت وسوسه انگیز MAC | وبلاگ نویس زیبایی بریتانیایی

سنتز چندین مولکول عصبی کلیدی، مانند کاتکول آمین ها، ف-آمینوبوتیریک اسید (GABA)، متابولیت های تریپتوفان و سروتونین (5-HT)، در میکروبیوتای روده رخ می دهد. مشاهده شده است که این مولکول ها با سیستم عصبی خودمختار تعامل دارند یا نورون های حسی واگ روده را تحریک می کنند. این منجر به فعال شدن نورون ها می شود هسته تراکتوس انفرادی (NTS)، مکانی که اطلاعات از آن به مناطق مختلف مغز منتقل می شود.

یک رژیم غذایی سالم شامل باکتری‌های زنده یا فیتوکمیکال‌ها می‌تواند تولید SCFA و سایر ترکیبات فعال زیستی را افزایش دهد که می‌تواند بر سلامت متابولیک و دستگاه گوارش و فرآیندهای مغز تأثیر مثبت بگذارد. با این حال، یک رژیم غذایی غربی شامل غذاهای فرآوری شده و قند بالا، نمک و چربی های اشباع شده می تواند ترکیب میکروبیوتا را تغییر دهد و منجر به التهاب سیستمیک با درجه پایین شود که می تواند با اختلالات متابولیک و آسیب شناسی گوارشی، چاقی و بیماری های روانی همراه باشد.

تأثیر مداخلات غذایی هدفمند میکروبیوم روده بر سلامت روان

مطالعات اخیر نشان داده اند که میکروبیوم روده در سلامت روان نقش دارد. به عنوان مثال، تعداد کمتری از جنس های تولید کننده SCFA و تعداد بیشتری از جنس های باکتری تولید کننده اسید لاکتیک با بسیاری از اختلالات روانپزشکی مختلف مرتبط است. علاوه بر این، آزمایش‌های بالینی اخیر نشان داده‌اند که مداخلات غذایی می‌تواند افسردگی و سایر علائم اختلال روانی را بهبود بخشد.

رژیم مدیترانه ای یکی از این رژیم هاست که قبلاً گزارش شده بود که سلامتی را ارتقا می دهد. آنها ابتدا همراه با درمان ضد افسردگی متداول در کارآزمایی “SMILES” مورد آزمایش قرار گرفتند و گزارش شد که علائم را برای بیماران مبتلا به اختلال افسردگی اساسی به طور قابل توجهی بهبود می بخشد. مطالعات دیگر همچنین گزارش دادند که رژیم غذایی مدیترانه ای قادر به بهبود علائم افسردگی در کودکان و بزرگسالان است. با این حال، بیشتر این مطالعات بر پیامدهای رفتاری متمرکز بودند و نه بر تأثیر رژیم غذایی بر میکروبیوم روده.

READ  ایالت جوهر معامله عزیز با Kaiser Permanente، به خطر انداختن اصلاحات Medicaid

همچنین گزارش شده است که غذاهای تخمیر شده مانند کومبوچا، کفیر و ماست باعث بهبود سلامت متابولیک و دستگاه گوارش می شوند. با این حال، مطالعات در مورد تأثیر آنها بر نتایج مغز و رفتار محدود است. سایر روش های مرتبط با رژیم غذایی برای هدف قرار دادن محور میکروبیوتا-روده شامل رژیم های روزه متناوب و رژیم های کتوژنیک است.

نحوه طراحی یک مطالعه رفتار میکروبیومی رژیم غذایی

ارزیابی اثرات رژیم غذایی – میکروبیوم – رفتار در انسان می‌تواند با انواع مختلفی از پیچیدگی‌ها مواجه شود. فقدان پروتکل ها یا مداخلات ارزیابی رژیم غذایی استاندارد یکی از بحرانی ترین چالش ها است.

رویکرد ارزیابی دریافت رژیم غذایی

ارزیابی رژیم غذایی می‌تواند با روش‌های مستقیم مانند رژیم‌های تکراری، مشاهده مستقیم، و نشانگرهای زیستی تغذیه‌ای یا روش‌های غیرمستقیم (خودگزارش‌دهی) مانند پرسش‌نامه‌های بسامد غذا (FFQs)، یادآوری رژیم غذایی 24 ساعته و یادداشت‌های غذایی انجام شود. با این حال، همه روش‌های ذهنی به گزارش خود، ادراکات و تجربه شرکت‌کننده بستگی دارد و ممکن است در معرض مسائل گزارش نادرست و سوگیری سیستماتیک قرار گیرد.

روش‌های عینی مانند نشانگرهای زیستی تغذیه‌ای، عاری از گزارش‌های نادرست و سوگیری هستند. برخی از بیومارکرهای تغذیه ای شامل کل ویتامین ها و مواد معدنی موجود در ادرار، پلاسما، سرم، انرژی دریافتی، فیتوکمیکال ها، متابولیت های کافئین، ایزوفلاون ها، کاروتنوئیدها و فیتواسترول ها هستند. با این حال، استفاده از نشانگرهای زیستی تغذیه‌ای همراه با داده‌های گزارش‌شده خود نتایج بهینه را ارائه می‌دهد.

استفاده از FFQ برای ارزیابی دریافت رژیم غذایی می تواند چندین مزیت داشته باشد، مانند هزینه کمتر، بار کمتر شرکت کنندگان و تجزیه و تحلیل سریع و خودکار داده ها. با این حال، خود گزارشی بودن، به حافظه بستگی دارد و همچنین به مواد غذایی ارائه شده در لیست محدود می شود. گزارش نادرست در مورد FFQها بیشتر از روش‌های دیگر مانند یادداشت‌های غذایی بود. یادداشت های غذایی نیز دارای مشخصات خاصی هستند، مانند ورود اطلاعات زمان بر، بار شرکت کنندگان بیشتر و منابع انسانی با تخصص در رژیم غذایی. این محدودیت ها را می توان با کمک فناوری کاهش داد.

READ  مواد شیمیایی مختل کننده غدد درون ریز موجود در ادرار نوزادان دانمارکی

طراحی مداخلات غذایی با هدف میکروبیوم

باید به جنبه های مختلف طراحی یک مداخله غذایی میکروبیوم-هدف توجه شود. عواملی مانند مدت مداخله، میزان تغییر در رژیم غذایی و رقابت میکروبیوتا نقش مهمی را ایفا می کنند. برای درک تأثیر مداخله، ارزیابی رژیم غذایی پایه و ویژگی های رفتار تغذیه شرکت کنندگان نیز مورد نیاز است. در نهایت، شرکت‌کننده باید مایل به رعایت تغییرات در رژیم غذایی باشد که می‌تواند شامل روش‌های پخت غیرمعمول، غذاهای جدید و عادات خرید باشد.

نتیجه

مطالعات رژیم غذایی – میکروبیوم و تأثیر آنها بر سلامت مغز یک حوزه تحقیقاتی نوظهور است. اگرچه مطالعات متعددی اثربخشی رژیم غذایی را در تنظیم ترکیب میکروبیوم نشان داده‌اند که به نوبه خود باعث بهبود اختلالات گوارشی، اختلالات متابولیک و بیماری‌های روانی می‌شود، این مطالعات دارای محدودیت‌هایی هستند که نیاز به کار بیشتر دارد. توسعه مداخلات غذایی جدید شامل تعیین طول بهینه مداخله و انطباق با ویژگی های رژیم غذایی است. تحقیقات بیشتر برای طراحی مداخلات غذایی جدید و بهبود دستورالعمل های تغذیه ای فعلی برای پیشگیری از بیماری های حاد مورد نیاز است.