سازمان بهداشت جهانی برای تعیین خطر، زیرمجموعه‌های کووید BA.4، BA.5 را زیر نظر دارد.

در حالی که Omicron به گفته ماریا ون کرخوف، مسئول فنی سازمان بهداشت جهانی (WHO) در مورد کووید-19، به نظر می‌رسد که متغیرهای فرعی BA.4 و BA.5 مسری‌تر هستند، آنها لزوماً افرادی را که به آنها آلوده شده‌اند بیمارتر نمی‌کنند.

ون کرخوف بینشی به دو شاخه فرعی از این دو ارائه داد نوع Omicron روز چهارشنبه طی یک پرسش و پاسخ WHO در توییتر، گفت که زیرمجموعه‌های BA.4 و BA.5 در بیش از ده‌ها کشور شناسایی شده‌اند، اما در سطوح پایینی در گردش هستند.

LIVE: پرسش و پاسخ روشن است #کووید-۱۹ به روز رسانی با @DrMikeRyan و دکتر @mvankerkhove. #ازWHO بپرس https://t.co/Ypmq6zvwsy

— سازمان جهانی بهداشت (WHO) (@WHO) 11 مه 2022

ون کرخو گفت که کمتر از 700 مورد BA.4 در حداقل 16 کشور شناسایی شده است که بیش از 300 مورد BA.5 در حداقل 17 کشور شناسایی شده است.

هر دو متغیر فرعی دارای موارد بالایی به ویژه در آفریقای جنوبی هستند، با توجه به یک گزارش، 395 مورد BA.4 گزارش شده و 134 مورد BA.5 گزارش شده تا 6 می. داده ها طبق گزارش آژانس امنیت بهداشتی بریتانیا منتشر شد CNBC.

موارد BA.4 نیز در اتریش، بریتانیا یافت شده است. ایالات متحده آمریکا، بر اساس این گزارش، دانمارک، بلژیک، اسرائیل، آلمان، ایتالیا، کانادا، فرانسه، هلند، استرالیا، سوئیس و بوتسوانا.

این گزارش همچنین نشان داد که پرتغال، آلمان، بریتانیا،. ایالات متحده، دانمارک، فرانسه، اتریش، بلژیک، هنگ کنگ، استرالیا، کانادا، اسرائیل، نروژ، پاکستان، اسپانیا و سوئیس موارد BA.5 را داشتند.

در حال حاضر، WHO وضعیت را برای تعیین خطر ابتلا به انواع فرعی زیر نظر دارد.

READ  ایجاد زمان های بسیار دنج | بلاگر زیبایی بریتانیایی

Van Kerkhove در طول پرسش و پاسخ گفت: “ما نمی دانیم که این گونه چگونه رفتار خواهد کرد، این زیر متغیرها در کشورهای دیگری که موج غالب BA.2 را داشتند چگونه رفتار خواهند کرد. این چیزی است که باید دید.»

ون کرخوف گفت که در مورد سازمان بهداشت جهانی نیز، نوع فرعی Omicron BA.2.12.1 است که در 23 کشور شناسایی شده است. بیش از 9000 مورد از این نوع فرعی در سراسر جهان گزارش شده است و اکثر موارد گزارش شده در ایالات متحده است.

ون کرخوف خواستار هوشیاری نسبت به زیرمجموعه‌های BA.2.12.1، BA.4، و BA.5 و همچنین سایر زیرمجموعه‌هایی شد که ممکن است در آینده ظاهر شوند، و گفت که «نیاز به حفظ سیستم‌های نظارتی وجود دارد تا بتوانیم ردیابی کنیم. این، ما می توانیم آن را ردیابی کنیم، و می توانیم آن را در زمان واقعی ارزیابی کنیم.