سازمان جهانی بهداشت شورایی را برای تسریع توسعه واکسن سل راه اندازی می کند

همه گیر بیماری کروناویروس 2019 (COVID-19) به طور قابل توجهی بر خدمات مرتبط با سل (TB) تأثیر گذاشته است که باعث افزایش فوریت توسعه واکسن سل شده است.

یکی از مهم‌ترین درس‌های پاسخ به همه‌گیری COVID-19 این است که مداخلات بهداشتی نوآورانه می‌توانند به سرعت انجام شوند، اگر از نظر سیاسی اولویت‌بندی شوند و به اندازه کافی تامین مالی شوند.

اخیراً، دکتر تدروس آدهانوم گبریسوس، مدیر کل سازمان بهداشت جهانی (WHO)، از ایجاد شورای تسریع کننده واکسن سل در یک پانل سطح بالا در مجمع جهانی اقتصاد در داووس، سوئیس، خبر داد.

مطالعه: WHO برنامه‌هایی را برای ایجاد شورای تسریع‌کننده واکسن سل اعلام می‌کند. اعتبار تصویر: استودیوی Momentum / Shutterstock.com

وضعیت فعلی سل

اگرچه بسیاری از کشورها در اهداف توسعه پایدار متعهد به ریشه‌کنی سل تا سال 2030 شده‌اند و بسیاری از استراتژی‌های توسعه‌یافته توسط WHO برای کمک به دستیابی به این هدف به کار گرفته شده است، این همه‌گیری بدون هیچ نشانه‌ای از کاهش سرعت ادامه دارد.

در سال 2021، حدود 10.6 میلیون نفر به سل مبتلا شدند که 1.6 میلیون نفر از آنها فوت کردند. بر اساس گزارشی که اخیراً منتشر شده است، هر ساله تقریباً 500000 نفر در سراسر جهان به سل مقاوم به دارو مبتلا می شوند، بنابراین نشان می دهد که مقاومت دارویی مانع مهمی برای مقابله با شیوع سل بوده است.

مسئولیت های شورای تسریع کننده واکسن سل

نقش کلیدی این شورا تسریع در صدور مجوز و استفاده مؤثر از واکسن‌های جدید سل با میانجی‌گری ارتباطات بین آژانس‌های جهانی، سرمایه‌گذاران، دولت‌ها و کاربران نهایی است. علاوه بر این، شورا بر شناسایی تمام پیچیدگی‌های مرتبط با توسعه واکسن سل و تدوین استراتژی‌هایی برای غلبه بر آنها تمرکز خواهد کرد.

READ  لایه برداری بدن Verso (بهترین چیزی که تا به حال استفاده کرده ام!)

در حال حاضر، واکسن باسیلوس کالمته گورین (BCG) تنها واکسن مجاز برای سل است. اگرچه این واکسن در پیشگیری از عفونت شدید سل در نوزادان و کودکان خردسال نسبتاً مؤثر است، اما در محافظت مناسب از نوجوانان و بزرگسالان ناکام است. نکته مهم این است که 90 درصد از انتقال جهانی سل در نوجوانان و بزرگسالان رخ می دهد.

بر اساس گزارش اخیر ارائه شده توسط WHO، واکسن جدید سل که حدود 50 درصد در پیشگیری از تظاهرات بیماری در نوجوانان و بزرگسالان موثر است، می تواند از 76 میلیون مورد جدید سل، 8.5 میلیون مرگ و 42 میلیون دوره درمان آنتی بیوتیکی جلوگیری کند. این استراتژی همچنین می تواند حدود 6.5 میلیارد دلار در هزینه های خانواده های مبتلا به سل صرفه جویی کند.

توسعه یک واکسن جدید سل با اثربخشی 75 درصد می تواند از 110 میلیون مورد جدید سل و 12.3 میلیون مرگ جلوگیری کند. بنابراین، انتظار می‌رود هر 1 دلار سرمایه‌گذاری در یک واکسن 50 درصد مؤثر سل، بازدهی 7 دلاری را از نظر کاهش هزینه‌های بهداشتی و افزایش بهره‌وری ایجاد کند.

در اواخر سال جاری، سران کشورها و دولت ها برای بررسی پیشرفت بیماری سل ملاقات خواهند کرد. این نشست فرصت هایی را برای غلبه بر موانع در پاسخ به سل، که شامل توسعه فوری و ایجاد برنامه های جدید واکسیناسیون سل است، فراهم می کند.