سازندگان واکسن کووید تمرکز خود را به تقویت کننده ها تغییر می دهند

سازندگان واکسن کووید-19 پس از تحویل هرچه سریع‌تر دوزها در 18 ماه گذشته، دنده‌های خود را تغییر داده و برای یک بازار تقویت‌کننده کوچک‌تر و رقابتی‌تر برنامه‌ریزی می‌کنند.

مدیران بزرگ‌ترین سازندگان واکسن کووید از جمله Pfizer Inc و Moderna Inc گفتند که معتقدند اکثر افرادی که می‌خواستند علیه کووید واکسن بزنند قبلاً این کار را انجام داده‌اند – بیش از ۵ میلیارد نفر در سراسر جهان.

به گفته آنها، در سال آینده، بیشتر واکسن‌های کووید، تزریق‌های تقویتی یا اولین تلقیح برای کودکان خواهد بود که هنوز در سراسر جهان تأییدیه‌های نظارتی را دریافت می‌کنند.

فایزر، که با BioNTech SE آلمان کار خود را انجام می دهد، و مدرنا همچنان نقش مهمی را برای خود در بازار واکسن می بینند، حتی با کاهش تقاضای کلی.

سازنده واکسن نوپا ایالات متحده Novavax Inc و CureVac NV آلمان، که با GlaxoSmithKline کار می کند، در حال توسعه واکسن هایی هستند که امیدوارند آنها را در بازار تقویت کننده هدف قرار دهند.

انتظار می‌رود که نقش‌های AstraZeneca Plc و Johnson & Johnson که نماهایشان کمتر محبوب یا مؤثر بوده‌اند، در این بازار کاهش یابد. هارتاج سینگ، تحلیلگر Oppenheimer & Co می گوید: «این یک بازی بسیار رقابتی با شرکت هایی است که با قیمت گذاری و سهم بازار با آن مبارزه می کنند، حتی برای واکسن هایی که به عنوان بهترین واکسن ها در نظر گرفته می شوند، مانند Pfizer و Moderna.

هنوز مشخص نیست که چند دوز تقویت کننده مورد نیاز است. تزریقات تقویت کننده دوم در حال حاضر در برخی کشورها تنها برای زیرمجموعه ای از جمعیت توصیه می شود.

READ  'اشتباه بزرگ' CDC: آیا مشاوره های غلط ماسک باعث افزایش تلفات شدید کارگران بهداشت شده است؟

همچنین مشخص نیست که آیا سازندگان واکسن یک واکسن بازطراحی شده را در پاییز امسال و هر پاییز پس از آن بفروشند، همانطور که سازندگان واکسن آنفولانزا برای مطابقت با سویه‌های در گردش انجام می‌دهند و چه تاثیری ممکن است بر کاهش تقاضا داشته باشد.

آلبرت بورلا، مدیر اجرایی فایزر، در مصاحبه‌ای گفت که بزرگسالانی که هنوز واکسینه نشده‌اند، بعید است اکنون که بیش از دو سال از همه‌گیری می‌گذرد، به دنبال واکسن باشند. بورلا گفت که این افراد «از قبل واکسینه شده» هستند که تقاضا را پاسخ می دهند.

مدیران مدرنا اخیراً گفتند افرادی که از تقویت سالانه سود می برند شامل افراد بالای 50 سال و بزرگسالان با سایر عوامل خطر سلامت یا مشاغل پرخطر از جمله کارکنان مراقبت های بهداشتی هستند.

استفان بانسل، مدیرعامل مدرنا، این جمعیت را حدود 1.7 میلیارد نفر یا حدود 21 درصد از جمعیت جهان تخمین زد.

Moderna و Pfizer/BioNTech که واکسن‌های RNA پیام‌رسان را می‌سازند که می‌توانند سریع‌تر از واکسن‌های رقبا به‌روزرسانی شوند، گفتند که در حال توسعه واکسن‌هایی هستند که نوع Omicron ویروس را هدف قرار می‌دهند.

تایلر ون بورن، تحلیلگر Cowen گفت که ایالات متحده و اروپای غربی – جایی که حدود 600 میلیون نفر در آن واکسینه شده اند – بازارهای مهمی باقی خواهند ماند، اما فروش ممکن است کسری از آنچه بوده است باشد. او می گوید: «میوه کم آویزان این است که 20 تا 25 درصد افراد به دلایل مختلف به اصطلاح در معرض خطر هستند و به نظر من این جمعیتی هستند که احتمال ابتلا به آن در هر سال بیشتر است. این میزان به طور قابل توجهی کمتر از تقریباً 49 درصد از بزرگسالان در ایالات متحده و 62 درصد از بزرگسالان در اروپا است که تا کنون حداقل یک تقویت کننده دریافت کرده اند یا حدود 335 میلیون نفر. تحلیلگران درآمدی بیش از 17 میلیارد دلار برای شات Pfizer/BioNTech و 10 میلیارد دلار برای Moderna در سال 2023 پیش‌بینی کرده‌اند که به ترتیب حدود نیمی از 34 و 23 میلیارد دلاری است که امسال انتظار داشتند. انتظار می رود فروش از آنجا بیشتر کاهش یابد. سایر بازیکنان

READ  حبس انفرادی بسیاری از زندانیان را به مشکلات بهداشتی طولانی مدت محکوم می کند

جانسون اند جانسون که واکسن آن به دلیل یک عارضه جانبی که باعث ایجاد لخته های خون نادر اما گاهی کشنده می شود محدود شده است، از اظهار نظر در مورد اینکه آیا قصد دارد واکسن خود را به عنوان یک تقویت کننده در پاییز استفاده کند، خودداری کرد. در ماه آوریل، این شرکت پیش بینی فروش واکسن کووید-19 2022 خود را به دلیل عدم اطمینان لغو کرد.

Aspen Pharmacare آفریقای جنوبی، که شات J&J را در آفریقا تولید می کند، نسبت به تقاضای ضعیف هشدار داد. استفان سعد، مدیر عامل آسپن در مصاحبه ای گفت: “مکانی برای تقویت کننده ها وجود خواهد داشت… اما در حجمی که قبلا داشتید نیست.”

پاسکال سوریو، مدیرعامل AstraZeneca در اواخر آوریل گفت که شات آن همچنان در مبارزه با همه‌گیری نقش خواهد داشت. او گفت: “ما معتقدیم که این واکسن هنوز پتانسیل دارد، تجویز و توزیع آن بسیار آسان است.” “حجم در آینده کمتر خواهد بود، زیرا مردم احتمالا فقط به یک تقویت کننده در سال نیاز خواهند داشت و همه آن را مصرف نمی کنند.”