سیستم جمع آوری بزاق مبتنی بر آب نبات چوبی نویدبخش تست های تشخیصی لذت بخش تر و دقیق تر است

یک آبنبات چوبی ممکن است پاداشی شیرین برای بچه‌ای باشد که سفر به مطب دکتر را تحمل کرده است، اما اکنون، این آب نبات می‌تواند آزمایش‌های تشخیصی را در طول ویزیت کمتر تهاجمی و لذت‌بخش‌تر کند. محققان در حال انتشار در ACS’ شیمی تجزیه برای اولین بار نشان داده اند که یک سیستم جمع آوری بزاق مبتنی بر آب نبات چوبی می تواند باکتری های بزرگسالان را بگیرد و تا یک سال در قفسه ثابت بماند. شرکت کنندگان در مطالعه نیز آب نبات ها را بر سیستم های جمع آوری معمولی ترجیح دادند.

سواب گلو معمولاً برای جمع آوری نمونه برای تشخیص طیف گسترده ای از بیماری ها از جمله گلودرد استرپتوکوکی استفاده می شود. یک روش کمتر القا کننده تهوع، نمونه برداری از بزاق است که در آن تکنسین ها تف بیمار را با روش هایی مانند واکنش زنجیره ای پلیمراز کمی (qPCR) تجزیه و تحلیل می کنند. از آنجایی که این نوع نمونه را می‌توان مستقیماً توسط بیمار جمع‌آوری کرد، این روش برای آزمایش در خانه محبوب است و در طول همه‌گیری کووید-19 مورد استفاده گسترده قرار گرفت. با این حال، جمع آوری مقدار لازم بزاق می تواند تا حدودی ناخوشایند باشد، به همین دلیل است که برخی از دانشمندان به دنبال لذت بردن از این فرآیند با ترکیب آن با تجربه لذت بردن از آب نبات چوبی پر از آب دهان هستند.

پیش از این، Sanitta Thongpang، Ashleigh Theberge، Erwin Berthier و همکاران، دستگاه جمع آوری آبنبات چوبی خود را با نام CandyCollect توسعه دادند. در نگاه اول، CandyCollect مانند اکثر آبنبات چوبی به نظر می رسد، به جز چوب قاشق مانند آن با یک شیار مارپیچی شکل که در بالای آن حک شده است. این انتهای صاف شده با آب نبات ایزومالت پوشانده شده است، و اجازه می دهد تا بزاق به راحتی در حین خوردن آبنبات چوبی به داخل شیار جریان یابد. در مطالعه گذشته، محققان در آزمایش‌های آزمایشگاهی نشان دادند که این دستگاه می‌تواند باکتری‌های مسئول گلودرد استرپتوکوکی را جذب کند. اکنون، آنها می‌خواستند باکتری‌های طبیعی دیگر را هدف قرار دهند و ببینند که سیستم آنها در مقایسه با سایر روش‌های نمونه‌برداری بزاق در خانه در خانه با افراد واقعی چگونه است.

READ  تلاش لابی بی سابقه امتیاز بزرگی برای سلامت عمومی کالیفرنیا به دست آورد

محققان CandyCollect و دو کیت نمونه برداری بزاق معمولی را برای 28 داوطلب بزرگسال ارسال کردند، آنها از آنها استفاده کردند، به برخی سوالات نظرسنجی پاسخ دادند و سپس دستگاه ها را به آزمایشگاه فرستادند. محققان نمونه ها را شسته و سپس مقدار آن را اندازه گیری کردند استرپتوکوک موتانس و استافیلوکوکوس اورئوس باکتری با استفاده از qPCR هر زمان که یک یا هر دو روش مرسوم باکتری های مورد نظر را شناسایی کردند، CandyCollect نیز 100٪ آنها را شناسایی کرد. علاوه بر این، آب نبات ها محبوب ترین روش از این سه در میان شرکت کنندگان بود، که آنها نیز موافق بودند که این روش “بهداشتی ترین” و “کمترین نفرت انگیز” بود. این دستگاه ها پس از یک سال نگهداری همچنان نتایج دقیقی را ارائه می دهند. اگرچه مطالعات هنوز ادامه دارد، تیم می‌گوید که این کار نشان می‌دهد که این سیستم سازگار و مورد پسند است. محققان می گویند که این می تواند دانشمندان دیگر را الهام بخشد تا روش های آزمایشی شهودی و راحت تر را در خانه توسعه دهند.

منبع:

مرجع مجله:

تو، توالت، و همکاران (2023) نمونه برداری از بزاق در خانه در بزرگسالان سالم با استفاده از CandyCollect، یک دستگاه الهام گرفته از آب نبات چوبی. شیمی تجزیه. doi.org/10.1021/acs.analchem.3c00462.