شیوع بالای عفونت های ثانویه قارچی در بین بیماران COVID-19

بیماری همه گیر کروناویروس 2019 (COVID-19) به دلیل ظهور سندرم حاد تنفسی ویروس کرونا 2 (SARS-CoV-2) ایجاد شد.

SARS-CoV-2 باعث عفونت خفیف تا شدید می شود و بیمارانی که به شدت آلوده هستند، اغلب در بخش مراقبت های ویژه (ICU) بستری می شوند. بیمارانی که COVID-19 شدید را تجربه می کنند در معرض افزایش خطر عفونت های قارچی و باکتریایی ثانویه هستند.

مطالعه: درمان ضد قارچی در مدیریت عفونت‌های ثانویه قارچی در بیماران COVID-19: یک مرور سیستماتیک و متاآنالیز. اعتبار تصویر: Kateryna Kon / Shutterstock.com

زمینه

برخی از عفونت‌های قارچی ثانویه شایع گزارش شده که با افزایش میزان مرگ و میر و عوارض مرتبط هستند عبارتند از آسپرژیلوز ریوی مرتبط با COVID-19 (CAPA)، موکورمایکوز (CAM) و کاندیدیازیس مهاجم. این عفونت ها توسط عوامل بیماری زا ایجاد می شوند ریزوپوس، آسپرژیلوس، و کاندیدا گونه ها به ترتیب.

تحقیقات قبلی نشان داده است که عفونت‌های قارچی ثانویه در بیماران COVID-19 زیاد است. علاوه بر این، 14.8٪ و 33٪ از بیماران خفیف و شدید COVID-19 به ترتیب به عفونت های ثانویه قارچی مبتلا می شوند.

قابل ذکر است، بیماران COVID-19 که همچنین تحت درمان سرطان، دیابت یا عوامل سرکوب کننده سیستم ایمنی هستند، در هنگام بستری شدن در بیمارستان در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به عفونت های قارچی قرار دارند.

فاصله زمانی بین تشخیص COVID-19 و ایجاد عفونت های قارچی ثانویه در بین بیماران به طور قابل توجهی متفاوت است. از آنجایی که عفونت‌های همزمان قارچی خطر مرگ و میر را در بیماران کووید-19 افزایش می‌دهد، تشخیص زودهنگام و درمان برای کاهش پیامدهای بالینی نامطلوب مهم است.

READ  بیانیه عمومی بایدن - «دیگر صورت حساب غافلگیرکننده نیست» - کاملاً آن را پوشش نمی دهد

اگرچه هیچ دستورالعمل قطعی برای مدیریت عفونت‌های قارچی ثانویه در بیماران مبتلا به SARS-CoV-2 وجود ندارد، شواهد فراوانی بر اساس سری موارد و مطالعات کوهورت در دسترس است و می‌تواند به مدیریت این بیماری کمک کند. رایج ترین درمان های ضد قارچی (AFTs) مورد استفاده برای درمان این عفونت ها شامل اکینوکاندین ها، لیپوزومال آمفوتریسین B و آزول است.

در مورد مطالعه

در اخیر PLoS One در مطالعه ژورنالی، محققان به طور سیستماتیک متون منتشر شده را برای بررسی فراوانی عفونت‌های قارچی ثانویه در بین بیماران COVID-19 تجزیه و تحلیل کردند. در اینجا، آنها عفونت های قارچی ثانویه را به عنوان عفونت هایی که توسط گونه های قارچی در زمان بستری در بیمارستان یا در طول دوره بستری ایجاد می شود، توصیف می کنند. نویسندگان بیشتر اثربخشی AFT را در درمان بیماران COVID-19 مبتلا به عفونت قارچی مورد مطالعه قرار دادند.

در مطالعه حاضر، محققان با استفاده از چندین موتور جستجو از جمله Scopus، PubMed، Cochrane Library، Web of Sciences، ClinicalTrial.gov، medRxiv.org، Google scholar و bioRxiv.org یک جستجوی ادبیات جامع را انجام دادند تا مطالعات مرتبط با AFT برای مدیریت عفونت قارچی ثانویه در بیماران COVID-19.

محققان بیانیه PRISMA 2009 را برای گزارش بررسی های سیستماتیک و داده های متاآنالیز دنبال کردند. علاوه بر این، آنها مطالعات آینده‌نگر و گذشته‌نگر، سری موارد، کارآزمایی‌های بالینی و گزارش‌های بالینی مرتبط با عفونت همزمان قارچی در بیماران COVID-19 را به دست آوردند. از مدل اثر تصادفی Mantel Haenszel برای پیش‌بینی نسبت ریسک تلفیقی برای نتیجه مورد نیاز استفاده شد.

یافته های مطالعه

یک مطالعه گزارش داد که 28.2 درصد از بیماران کووید-19 در طول اقامت خود در بیمارستان به عفونت های قارچی ثانویه تشخیص داده شدند. این مطالعه میزان کلی مرگ و میر را 7/45 درصد در گروه مورد مطالعه برآورد کرد.

READ  بایدن قول خود را برای افزایش ظرفیت آزمایش کوید ، حتی به عنوان تقاضای آزمایش قطره ، حفظ کرد

میزان مرگ و میر مرتبط با CAPA و CAM به ترتیب 75.2٪ و 13٪ بود. در مقایسه، مطالعه دیگری گزارش داد که میزان مرگ و میر مرتبط با CAPA کمتر از CAM است.

مطالعات محدودی در مورد میزان مرگ و میر کاندیدمی مرتبط با COVID-19 (CAC) در دسترس بود.

یک مطالعه مبتنی بر آتلانتا 30.9٪ مرگ و میر را در بیماران COVID-19 مبتلا به عفونت های قارچی ثانویه گزارش کرد. چندین مطالعه دیگر به طور مشابه نشان داده اند که در مقایسه با افراد آلوده به SARS-CoV-2 به تنهایی، بیماران COVID-19 که همزمان با عفونت های قارچی آلوده شده اند، میزان مرگ و میر بالاتری دارند.

بسیاری از مطالعات اروپایی، چینی و استرالیایی گزارش کرده اند که شایع ترین عفونت قارچی تشخیص داده شده در بیماران COVID-19 CAPA است و پس از آن CAC و CAM است. آسپرژیلوس فومیگاتوس به عنوان شایع ترین ارگانیسم عامل شناخته شد.

بیماران CAPA وریکونازول را به عنوان خط اول AFT و آمفوتریسین B را به عنوان خط دوم درمان دریافت می کنند. کل مدت AFT بین دو تا 90 روز بود.

CAC عمدتاً در بین جمعیت چین غالب بود و این بیماران عمدتاً با اکینوکاندین ها، آزول ها و آمفوتریسین B درمان می شدند. کاندیدا آلبیکنس مشخص شد که ارگانیسم عامل CAC، با طول مدت درمان ضد قارچی از 4 تا 21 روز است.

CAM شایع ترین عامل مسئول عفونت های قارچی ثانویه در هند بود. این عفونت‌ها عمدتاً با آمفوتریسین B، چه به‌عنوان یک داروی منفرد و چه در ترکیب با سایر داروهای ضد قارچ، مدیریت شدند.

READ  Cinco cosas que deberías saber sobre las pruebas caseras “رایگان” برای کووید

کل مدت زمان AFT برای CAM بین 11 تا 150 روز بود. فرکانس بقای بالاتری در بین بیماران COVID-19 مبتلا به عفونت قارچی ثانویه تحت AFT در مقایسه با افرادی که تحت درمان نبودند مشاهده شد.

نتیجه گیری

یکی از محدودیت‌های مطالعه کنونی این است که نتوانست مؤثرترین AFT فردی یا دسته‌ای از عوامل ضد قارچی را برای درمان بیماران COVID-19 مبتلا به عفونت قارچی نشان دهد. علاوه بر این، برخی از گزارش‌های موجود در این مطالعه به داروهای ضد قارچی، دوز، مدت درمان و سایر اطلاعات مرتبط اشاره نکرده‌اند.

با این وجود، مطالعه فعلی قویاً نشان داد که CAC، CAPA و CAM شایع‌ترین عفونت‌های قارچی ثانویه در بین بیماران COVID-19 هستند. این بیماران با فلوکونازول (CAC)، وریکونازول (CAPA) و لیپوزومال آمفوتریسین B (CAM) درمان می شوند.

به طور کلی، میزان بقای بیماران تحت درمان در مقایسه با بیماران درمان نشده بسیار بیشتر بود.

مرجع مجله:

  • Sah، SK، Shariff، A.، Pathakamuri، N.، و همکاران (2022) درمان ضد قارچی در مدیریت عفونت‌های ثانویه قارچی در بیماران COVID-19: یک مرور سیستماتیک و متاآنالیز. PLoS ONE 17(7). doi:10.1371/journal.pone.0271795.