غربالگری سرطان مبتنی بر اشک برای ناهنجاری های سینه

سرطان سینه یکی از علل اصلی مرگ و میر ناشی از سرطان در میان زنان در سراسر جهان. تشخیص زودهنگام برای درمان موثر و بهبود نرخ بقا بسیار مهم است. در اقدامی راهگشا، نامیدا، یک شرکت غربالگری سرطان مبتنی بر اشک، اخیرا راه اندازی شده است اوریایک آزمایش انقلابی که از پروتئومیک ها یا بیومارکرهای پروتئینی برای تشخیص ناهنجاری های پستان که ممکن است نشان دهنده وجود سرطان سینه باشد، استفاده می کند. این فناوری پیشرفته این پتانسیل را دارد که غربالگری سرطان سینه را تغییر دهد و نتایج را برای زنان بی‌شماری بهبود بخشد.

اوریا
اوریا

امید مقدم، مدیرعامل و یکی از بنیانگذاران نامیدا می گوید: «این آزمایش ژنتیکی نیست. بسیاری از زنان با جهش‌های ژن BRCA 1 و 2 آشنا هستند که منجر به افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه می‌شود. هشتاد و نه درصد سرطان های سینه ارثی نیستند. اوریا آزمایش می کند که در آن لحظه چه اتفاقی در داخل بدن رخ می دهد.

اشک، یک سیال زیستی با پتانسیل تشخیصی قابل توجه، مدت هاست که در زمینه غربالگری سرطان نادیده گرفته شده است. با این حال، پیشرفت های اخیر در تجزیه و تحلیل اشک، فرصت های جدیدی را برای تشخیص غیرتهاجمی و دقیق بیماری های مختلف، از جمله سرطان، باز کرده است. Namida از این پتانسیل برای ایجاد Auria استفاده کرده است، یک آزمایش پیشرفته که به طور خاص برای شناسایی ناهنجاری های پستان مرتبط با سرطان سینه طراحی شده است.

«اگر به تاریخ باستان نگاه کنیم، خواهیم دید اولین مورد ثبت شده از سرطان سینه در دختر کوروش کبیرمقدم می گوید: جراح یونانی با احساس توده و برداشتن سینه، نجات پیدا کرد. این روش، احساس توده ها، تا دهه 1980، زمانی که ماموگرافی اختراع شد، تنها ابزار غربالگری سرطان سینه باقی ماند. چهل سال بعد، ماموگرافی هنوز بهترین ابزار غربالگری است.”

READ  دموکرات ها در مورد چگونگی مصرف احتمالی داروهای تجویز شده با دارو اختلاف نظر دارند

این واقعیت مشکلات متعددی را برای زنان ایجاد می کند. اول از همه، ماموگرافی یک تکنیک اشعه ایکس است. به قول مقدم «یک درصد سرطان سینه ناشی از قرار گرفتن در معرض بیش از حد تابش اشعه ایکس. ماموگرافی تنها روش غربالگری است که می تواند به شما سرطان بدهد.”

خطر دوم ماموگرافی از خود آزمایش نشات نمی گیرد، بلکه سن بیماران مورد آزمایش است. استانداردهای فعلی مراقبت نشان می دهد که ماموگرافی از سنین 45 تا 50 سالگی شروع می شود، اما یک مطالعه اخیر بیان کرده است که نیمی از مرگ و میر ناشی از سرطان سینه را زنان زیر 45 سال تشکیل می دهند. ماه‌ها پیش، گروه ویژه پیشگیری ایالات متحده توصیه کرد که سن غربالگری به 40 سالگی منتقل شود، اما مقدم و تیمش احساس می‌کنند حتی 40 سالگی هم خیلی پیر است.

مقدم می گوید: سرطان سینه در زنان 30 تا 40 ساله تهاجمی و اغلب کشنده است. “تشخیص زودهنگام بسیار مهم است. بسیاری از زنان جوانتر به این بیماری مبتلا می شوند و راهی برای درک آنچه در بدنشان می افتد تا دیر نشده است. برای برخی، Auria آرامش خاطر را ارائه می دهد و برای برخی دیگر، زندگی آنها را نجات می دهد. “

حساسیت و سودمندی ماموگرافی را نیز می توان زیر سوال برد، زیرا این امر کاملاً به فیزیولوژی سینه بستگی دارد که از زن به زن متفاوت است. سینه های متراکم و فیبری به خوبی اشعه ایکس نمی کنند. کلسیفیکاسیون های سفید در دریایی از بافت های متراکم سفید گم می شوند. این حقیقت واقعیتی نگران کننده را روشن می کند: برای پنجاه درصد از زنان، اشعه ایکس بی فایده و اغلب مضر است، اما آنها مجبورند قبل از دریافت تصویربرداری جایگزین، این آزمایش را انجام دهند.

READ  داروی پیشگیری از COVID-19 Evusheld چگونه کار می کند و چه کسی باید آن را دریافت کند؟

اینجاست که Auria وارد می شود. با این راه حل ساده و مقرون به صرفه، زنان در هر سنی و انواع پستان می توانند بیومارکرهای پروتئین مرتبط با ناهنجاری های پستان را بدون استفاده از اشعه غربال کنند. این آزمون نیازی به آموزش تخصصی ندارد. این کار را می توان در هر آزمایشگاه، مطب GP یا حتی راحتی در خانه انجام داد. این فرآیند بسیار ساده‌تر و سریع‌تر می‌شود و آزمایش‌های غربالگری سرطان پروستات را در مردان منعکس می‌کند که در سطح مراقبت‌های اولیه انجام می‌شود.

مقدم می‌گوید: «اوریا شامل یک مشاوره بالینی با متخصص سلامت پستان برای بررسی نتایج و پاسخ به سؤالات است و زنان را در اولین خط غربالگری اطلاعاتی را تقویت می‌کند». این امر نیاز و زمان بیمار را برای برقراری یک رابطه جدید با یک متخصص تغییر می‌دهد، فرآیندی که آنقدر طولانی و پرهزینه است که حدود پنجاه درصد از زنان ترک تحصیل می‌کنند.» مقدم ادامه می دهد: “دیدگاه ما با اوریا همیشه تست ارزان و در دسترس بوده است.”

فرآیند آزمایش خود ساده و غیرتهاجمی است. بیماران یک نمونه اشک تهیه می کنند که سپس با استفاده از تکنیک های پیشرفته پروتئوم مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرد. این آزمایش به طور دقیق سطوح بیومارکرهای شناسایی شده را اندازه گیری می کند و آنها را با آستانه های تعیین شده مقایسه می کند. بر اساس نتایج، اوریا می تواند وجود ناهنجاری های پستان را طبقه بندی کند و اطلاعات ارزشمندی را برای تشخیص و درمان بیشتر ارائه دهد.

Auria ثابت کرده است که به چندین روش مؤثر و مخرب است، همانطور که اخیراً جایزه طلایی ادیسون برای نوآوری در تشخیص هوشمند نشان داده شده است، که بر یکی دیگر از تست های غربالگری سرطان محبوب، Galleri توسط GRAIL، پیروز شد. با حمایت پزشکان و بیش از یک دهه تحقیق و آزمایشات بالینی، Auria برای رسیدگی به چالش رو به رشد مراقبت های بهداشتی برای زنان شناخته شده است.

READ  CDC می گوید: "هیچ واکسنی 100٪ موثر نیست" با انتشار Mpox در بین واکسینه شده ها

راه اندازی Auria نشان دهنده پیشرفت قابل توجهی در زمینه غربالگری سرطان سینه است. Namida با بهره گیری از قدرت آزمایش مبتنی بر اشک و تجزیه و تحلیل نشانگرهای زیستی پروتئین، راه حلی پیشرو ارائه کرده است که غیرتهاجمی و تشخیص زودهنگام ناهنجاری های سینه منجر به سرطان سینه را ارائه می دهد. اوریا این پتانسیل را دارد که روش تشخیص سرطان سینه را متحول کند، نرخ بقا را بهبود بخشد و زنان را برای کنترل سلامت خود توانمند کند.