فلج اطفال چگونه گسترش می یابد؟

شناسایی ویروس فلج اطفال در نمونه‌های فاضلاب نیویورک و لندن باعث ایجاد نگرانی در مورد یک بحران احتمالی بهداشت عمومی شده است، حتی اگر جهان هنوز از همه‌گیری کووید-19 بهبود نیافته باشد.

با این حال، کارشناسان بهداشت در ایالات متحده بر این باورند که بعید است که ویروس انتقال گسترده در این کشور، به ویژه در مناطق بسیار واکسینه شده را تضمین کند.

با توجه به اینکه قاره آمریکا ریشه کن کردن ویروس فلج اطفال را اعلام کرد در سپتامبر 1994، افراد زیادی از بیماری و علائم آن در حال حاضر آگاه نیستند. همچنین آگاهی محدودی در مورد نحوه انتشار آن وجود دارد.

انتقال فلج اطفال

بر اساس مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)ویروس فلج اطفال از طریق تماس فرد به فرد و راه های دیگر مانند راه دهان و مدفوع و قطرات پخش می شود.

فلج اطفال بسیار مسری است که می تواند غذا و آب را در شرایط غیربهداشتی آلوده کند. هنگامی که فرد با مدفوع فرد آلوده تماس پیدا می کند، انتقال اجتناب ناپذیر است. عفونت از طریق قطرات ناشی از عطسه یا سرفه کمتر شایع است.

CDC خاطرنشان کرد که یک فرد آلوده می تواند ویروس را تقریباً بلافاصله قبل و تا دو هفته پس از ظاهر شدن علائم بیماری منتشر کند. هنگامی که ویروس وارد دهان می شود، می تواند برای چندین هفته در روده بماند. افراد بدون علامت همچنان می توانند ویروس را به افراد دیگر منتقل کنند و آنها را بیمار کنند.

در اوایل این ماه، مقامات بهداشتی نیویورک ویروس فلج اطفال را در نمونه‌های فاضلاب شهرستان راکلند و اورنج کانتی همسایه آن شناسایی کردند. این کشف حدود دو هفته پس از گزارش اولین مورد فلج اطفال در ایالات متحده پس از تقریباً یک دهه صورت گرفت.

READ  با هدف سیاستمداران، جوانان ترنس با ترس فزاینده و نگرانی های سلامت روان مبارزه می کنند

این هفته، بریتانیا بیرون آمد واکسیناسیون فوری فلج اطفال برای همه کودکان ساکن لندن زیر 10 سال پس از کشف آثار فلج اطفال در نمونه های فاضلاب در چندین منطقه لندن. این اقدام پس از شناسایی فلج اطفال در نمونه‌های فاضلاب نیویورک، لندن و حتی اسرائیل انجام شد که باعث ترس از شیوع گسترده‌تر آن شد.

علائم فلج اطفال

به گفته CDC، اکثر افرادی که به این ویروس مبتلا می شوند، علائم قابل مشاهده ای ندارند. برای کسانی که این کار را انجام می دهند، علائم معمولا متفاوت است. از هر 4 نفر، 1 نفر دچار علائمی شبیه آنفولانزا مانند گلودرد، تب، حالت تهوع، سردرد، خستگی و درد معده می شوند. علائم معمولاً 2 تا 5 روز طول می کشد تا اینکه خود به خود از بین بروند.

وزارت بهداشت ایالت نیویورک نشان داد که علائم خفیف و شبه آنفلوانزای فلج اطفال تا 30 روز طول می کشد تا ظاهر شوند. با این حال، حتی قبل از اینکه ظاهر شوند، فرد مبتلا می تواند ویروس را دفع کند و دیگران را آلوده کند.

بخش کوچکتری از افراد آلوده علائم جدی تری را بروز می دهند که بر مغز و نخاع تأثیر می گذارد. اینها شامل مننژیت و فلج است. اولی حدود 1 تا 5 نفر از هر 100 نفر را تحت تاثیر قرار می دهد، در حالی که دومی 1 نفر از 200 نفر یا 1 نفر از هر 2000 نفر، در CDC را تحت تاثیر قرار می دهد.

در میان علائم فلج اطفال، فلج شایع ترین علامتی است که با این بیماری همراه است زیرا می تواند منجر به ناتوانی دائمی یا حتی مرگ شود. داده های علمی نشان می دهد که بین 2 تا 10 نفر از 200 فرد مبتلا دچار فلج شده و می میرند زیرا ویروس می تواند به طور قابل توجهی بر عضلات مورد استفاده برای تنفس تأثیر بگذارد.

READ  مخزن ویروس که در روده مخفی می شود می تواند مقصر باشد

پیشگیری از بیماری

از آنجایی که هیچ درمان یا درمان خاصی برای فلج اطفال فلج وجود ندارد، بیماران برای کمک به ضعف بازو یا پا به درمان فیزیکی یا شغلی طولانی مدت متکی هستند.

در بحبوحه ظهور مجدد این ویروس، کارشناسان از عموم مردم، به ویژه در مکان هایی که اخیرا فلج اطفال شناسایی شده است، می خواهند که اقدامات احتیاطی را انجام دهند و واکسینه شوند. یک واکسن خوراکی در کشورهای خارج از ایالات متحده موجود است، در عین حال، فقط واکسن غیرفعال ویروس فلج اطفال که از طریق تزریق تزریق می شود در ایالات متحده موجود است.

علاوه بر واکسن ها، مردم می توانند با رعایت بهداشت دست ها و شستن مرتب دست ها با آب و صابون از انتقال ویروس جلوگیری کنند. توجه به این نکته ضروری است که ضدعفونی کننده های دست مبتنی بر الکل قادر به از بین بردن ویروس فلج اطفال نیستند.