قرار گرفتن در معرض سرما یک راه حل ممکن برای کاهش وزن بدون رژیم

چاقی یک بیماری همه گیر آمریکایی است. بیش از 40 درصد آمریکایی ها چاق هستند. این وضعیت ایده آلی نیست زیرا چاقی منادی بیماری عروق کرونر قلب، دیابت، فشار خون بالا و برخی از انواع سرطان است. اکنون، دانشمندان هاروارد راه حلی برای تجزیه چربی اضافی بدن پیدا کرده اند.

در یک مطالعه منتشر شده در مجله Nature Metabolism، مدل‌های موش‌های چاق ناشی از رژیم غذایی توانستند حساسیت به انسولین و تحمل گلوکز را بهبود بخشند و در عین حال التهاب ناشی از چاقی را هنگامی که در دمای سرد حدود 40 درجه فارنهایت قرار گرفتند، برطرف کنند.

شواهد گسترده نشان می‌دهد که چاقی و سندرم متابولیک با التهاب مزمن مرتبط است که منجر به مقاومت سیستمیک به انسولین می‌شود، بنابراین قطع التهاب در چاقی می‌تواند درمان‌های امیدوارکننده‌ای را برای بیماری‌های مرتبط با چاقی ارائه دهد. گفت یکی از نویسندگان یو-هوا تسنگ، استاد پزشکی در دانشکده پزشکی هاروارد.

در طول این مطالعه، موش‌ها با یک رژیم غذایی غربی با چربی بالا تغذیه شدند که منجر به ایجاد چاقی در آنها شد. این مدل‌های موش با حیوانات گروه کنترل مقایسه شدند که در منطقه گرما خنثی نگهداری می‌شدند – دمایی که در آن بدن برای حفظ دمای هسته خود نیازی به تولید گرما ندارد.

محققان مرکز دیابت بریگام و جوسلین دریافتند که این مکانیسم به بافت چربی قهوه ای یا “چربی خوب” وابسته است. وقتی در معرض دمای سرد قرار می گیرند، اینها چربی بافت ها یک مولکول طبیعی به نام Maresin 2 آزاد کردند.

ما کشف کردیم که قرار گرفتن در معرض سرما باعث کاهش التهاب و بهبود متابولیسم در چاقی می شود که حداقل تا حدودی با فعال شدن بافت چربی قهوه ای صورت می گیرد. این یافته‌ها نشان می‌دهد که قبلاً عملکرد ناشناخته بافت چربی قهوه‌ای در ارتقاء رفع التهاب در چاقی وجود دارد.»

READ  پالت های وسواس زیبایی قهوه ای HUDA

Maresin 2 نقش مهمی در آزمایش داشت.

متیو اسپایت، استادیار بیهوشی در دانشکده پزشکی هاروارد، یکی از نویسندگان این مقاله گفت: «ما دریافتیم که چربی قهوه‌ای مارسین 2 تولید می‌کند که التهاب را به صورت سیستماتیک و در کبد برطرف می‌کند. این یافته‌ها نشان می‌دهد که قبلاً یک عملکرد ناشناخته بافت چربی قهوه‌ای در ارتقاء رفع التهاب در چاقی از طریق تولید این واسطه مهم لیپیدی وجود دارد.»

نتایج نشان می دهد که Maresin 2 می تواند در درمان بالینی برای بیماران مبتلا به چاقی، بیماری متابولیک یا سایر بیماری های مرتبط با التهاب مزمن استفاده شود. متأسفانه واسطه لیپیدی به سرعت در بدن تجزیه می شود. Tseng و همکاران مایلند یک آنالوگ شیمیایی پایدارتر از Maresin 2 برای استفاده بالینی پیدا کنند.