قرار گرفتن در معرض نور مصنوعی در شب می تواند خطر ابتلا به دیابت را افزایش دهد

چگونه نور مصنوعی می تواند بر سلامت افراد تأثیر بگذارد؟ اکنون محققان دریافته اند که قرار گرفتن در معرض شب آنها ممکن است منجر به مشکلاتی در کنترل گلوکز و افزایش خطر دیابت شود.

برای مطالعه آنها، منتشر شده در Diabetologia، تیمی از محققان از داده های مطالعه نظارت بر بیماری در چین استفاده کردند که شامل نمونه هایی از 98658 شرکت کننده بود. آنها همچنین قرار گرفتن شرکت کنندگان در معرض نور مصنوعی در شب (LAN) را بررسی کردند.

محققان نوشتند: «هدف ما برآورد ارتباط مواجهه مزمن با LAN در فضای باز با نشانگرهای همئوستاز گلوکز و شیوع دیابت بر اساس یک بررسی ملی و مقطعی از جمعیت عمومی در چین بود.

قرار گرفتن در معرض نور مصنوعی یک مسئله مهم در جوامع مدرن بوده است. ریتم شبانه روزی حشرات و حیوانات را به هم ریخته و دارد تاثیراتی داشت بر سلامت انسان و حیوان به عنوان مثال، به گفته محققان، موش هایی که در معرض LAN مصنوعی قرار گرفتند، دچار عدم تحمل گلوکز و همچنین افزایش انسولین و قند خون شدند. و در انسان ها، کارگران شیفت شب که اغلب در معرض LAN روشن قرار می گرفتند، ریتم شبانه روزی را مختل کرده بودند و خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب را افزایش می دادند.

در چین، “شهرنشینی سریع و رشد اقتصادی” منجر به افزایش چنین روشنایی شده است و به نوبه خود، افراد بیشتری در معرض آن قرار می گیرند.

برای این مطالعه، شرکت‌کنندگان از 162 مکان مطالعه انتخاب شدند که همگی حداقل شش سال در آنجا زندگی می‌کردند. محققان دریافتند که قرار گرفتن مزمن در معرض LAN با شدت بالاتر در فضای باز “به طور قابل توجهی” با افزایش 28 درصدی در شیوع این بیماری مرتبط است. دیابت در مقایسه با مناطقی که کمترین میزان نوردهی را دارند. همچنین با “افزایش خطر اختلال هموستاز گلوکز” همراه بود.

READ  یک برگه 80000 دلاری برای نوزادان شکافی را در قانون جدید ایجاد می کند تا صورت حساب های غافلگیرکننده را مهار کند.

این تیم تخمین می زند که حدود نه میلیون مورد دیابت در بزرگسالان چینی ممکن است به قرار گرفتن در معرض LAN در فضای باز نسبت داده شود. متأسفانه، با ادامه نزدیک شدن مردم به شهرها و دور شدن از روستاها، این تعداد می تواند افزایش یابد.

محققان نوشتند: “یافته های ما به شواهد فزاینده ای کمک می کند که LAN برای سلامتی مضر است و به LAN در فضای باز به عنوان یک عامل خطر بالقوه جدید برای دیابت اشاره می کند.”

این نمونه دیگری از تأثیرات مخرب مرتبط با جهانی است آلودگی نوری موضوعی که در میان دیگر تأثیرات خود، عادات و الگوهای مهاجرت حیوانات را تحت تأثیر قرار داده و حتی توانایی رصد آسمان را مختل کرده است.