محصولات “سبز” برای کودکان و نوجوانان حاوی مواد شیمیایی سمی هستند: مطالعه

بسیاری از والدین محصولات دوستدار محیط زیست را برای فرزندان خود ترجیح می دهند، اما آیا چنین محصولاتی واقعاً فاقد مواد شیمیایی بالقوه مضر هستند؟ اکنون تیمی از محققان دریافته اند که بسیاری از این محصولات “سبز” در واقع حاوی مواد سمی هستند.

PFAS (مواد پر و پلی فلوئوروآلکیل) گروه بزرگی از مواد شیمیایی هستند که به طور گسترده در ساخت بسیاری از محصولاتی که ما هر روز استفاده می کنیم استفاده می شود. به عنوان مثال، می توان از آنها برای ساخت لباس های ضد لک یا ظروف نچسب استفاده کرد.

با این حال، PFAS همچنین با اثرات مختلف سلامتی مانند سرطان ها، وزن کم هنگام تولد، آسم و بیماری تیروئید مرتبط است، موسسه Silent Spring. اشاره شد در یک خبر چهارشنبه همچنین شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد می‌تواند سیستم ایمنی را سرکوب کند و احتمالاً بر اثربخشی واکسن‌های دوران کودکی تأثیر بگذارد. به گفته مؤسسه ملی بهداشت (NIH)، مطالعات قبلی PFAS را در خون و ادرار افراد پیدا کرده است که نشان دهنده شیوع گسترده آن است.

برای مطالعه آنها، منتشر شده روز چهارشنبه در مجله Environmental Science & Technology، محققان 93 مورد را آزمایش کردند که برای کودکان و نوجوانان “به بازار عرضه می شود یا اغلب استفاده می شود”. آنها شامل اثاثیه، لباس‌ها و ملافه‌هایی بودند که «مقاومت در برابر آب و/یا لکه و تضمین‌های سبز» (از جمله «غیر سمی») داشتند.

محققان نوشتند: «از آنجایی که برچسب‌های محصول به ندرت افزودنی‌های شیمیایی از جمله PFAS را فهرست می‌کنند، ما ارزیابی کردیم که آیا سایر اطلاعات روی برچسب‌های محصول می‌تواند توسط مصرف‌کنندگان برای انتخاب محصولات بدون PFAS استفاده شود یا خیر».

READ  نقد و بررسی ریمل میبلین Colossal Curl Bounce

با این حال، آزمایش های غربالگری سریع نشان داد که 54 مورد از محصولات در واقع حاوی فلوئور قابل تشخیص هستند که نشانگر PFAS است. آزمایشات بیشتر وجود 36 ماده شیمیایی مختلف PFAS را در محصولاتی که دارای برچسب “مقاوم در برابر آب” یا “مقاوم در برابر لکه” بودند، نشان داد.

محققان نوشتند: «محصولاتی که دارای برچسب مقاوم در برابر آب و/یا لکه هستند، نسبت به محصولاتی که به این روش برچسب گذاری نشده اند، تشخیص های مکرر و غلظت بیشتری از PFAS هدفمند قابل استخراج با متانول داشتند.

PFAS بیشتر در مبلمان، لباس‌ها و محافظ بالش‌های روکش‌دار دیده می‌شود، با لباس‌ها و محافظ‌های بالش “به طور کلی” سطوح PFAS بالاتری نسبت به سایر محصولات دارند. علاوه بر این، یک ماده شیمیایی که قبلاً در ایالات متحده حذف شده است – PFOA – حتی در محصولاتی که برچسب “سبز” دارند نیز شناسایی شد. بیشتر آنها از چین آمده بودند.

کاترین راجرز، یکی از نویسندگان این مطالعه، از دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه بوستون، در بیانیه خبری گفت: “اینها محصولاتی هستند که کودکان هر روز و در مدت زمان طولانی با آنها تماس نزدیک دارند.” با توجه به سمی بودن PFAS و این واقعیت که مواد شیمیایی عملکرد مهمی ندارند، نباید در محصولات مجاز شوند.

نتایج مطالعه نشان می‌دهد که گواهی‌دهنده‌های سبز باید PFAS را در معیارهای خود اضافه کنند و بررسی‌ها باید دقیق‌تر باشد. کار آنها نشان می دهد که “تضمین سبز فعلی به طور مداوم عدم وجود PFAS را نشان نمی دهد.”

محققان نوشتند: «توانایی PFAS برای مهاجرت به خارج از محصولات مصرفی مورد استفاده کودکان یا نوجوانان، نگرانی‌هایی را در مورد قرار گرفتن در معرض این مواد شیمیایی سمی در طول دوره‌های حساس رشد ایجاد می‌کند. سمیت بسیاری از PFAS و پتانسیل برای قرار گرفتن در معرض طولانی مدت برای کودکان و نوجوانان از تماس صمیمی با این محصولات، از حذف کاربردهای غیر بحرانی PFAS از محصولات مورد استفاده کودکان یا نوجوانان به عنوان راهی برای محافظت از سلامت آنها حمایت می کند.”

READ  bareMinerals - لب براق کننده - مرهم | وبلاگ نویس زیبایی انگلیس