محققان در حال توسعه ماشین حسابی هستند که خطر و فواید مصرف داروهای پوکی استخوان را می سنجد

پوکی استخوان یک مشکل عمده و بدتر بهداشت عمومی است و بیس فسفونات ها که به بازگرداندن تعادل سالم تر تولید و تحلیل استخوان کمک می کنند، یک درمان نسبتاً ارزان و موفق بوده است، به ویژه برای کسانی که در معرض بالاترین خطر شکستگی قرار دارند.

اما حتی با بالا رفتن سن جمعیت، مصرف این داروها در میان نگرانی های بیماران در مورد عوارض جانبی نادر اما بالقوه جدی که استفاده طولانی مدت آنها را به شکستگی های غیر معمول استخوان ران یا استخوان ران، بزرگترین استخوان بدن، مرتبط می کند، رو به کاهش است. حتی نادرتر از دست دادن استخوان فک به نام استئونکروز.

محققین یک مطالعه 5 ساله با بودجه 5.7 میلیون دلاری را با بودجه مؤسسه ملی بهداشت (1R01AG079118-01) برای تجزیه و تحلیل عینی مجموعه داده های بزرگ و متنوع از مردان و زنانی که از این داروها استفاده کرده اند، راه اندازی کرده اند تا به طور عینی خطر و مزایای ادامه این داروها را ارزیابی کنند. مصرف بیس فسفونات ها در مقابل مصرف به اصطلاح تعطیلات دارویی، که می تواند سال ها طول بکشد تا از عوارض جانبی نادر جلوگیری شود.

هدف آنها ایجاد یک ماشین حساب ریسک به نام CLUB -; ماشین حساب برای مدت استفاده از بیس فسفونات ها -; که یک پزشک می تواند از آن برای کمک به بیمار در تعیین بهترین روش استفاده کند.

ماشین حساب طوری طراحی می شود که یک پزشک بتواند با بیمار خود بنشیند و بگوید: در تعداد X سال آینده، بر اساس همه چیزهایی که در مورد شما می دانیم، X شانس شکستگی لگن با پوکی استخوان دارید و این خطر شما برای یک بیماری غیر معمول است. شکستگی استخوان ران.”


لورا کربن، دکتر

لورا کربن متخصص پوکی استخوان است که رئیس بخش روماتولوژی در کالج پزشکی جورجیا و محقق اصلی کمک هزینه جدید است.

کربن می‌گوید: «در حال حاضر، ما همیشه در حال انجام این بحث‌ها هستیم، حتی با وجود اینکه خطر مرتبط با تعطیلات دارویی با گزارش‌های نوظهور از شکستگی‌های ناشی از پوکی استخوان در طول این تعطیلات نامشخص است.»

پوکی استخوان علت اصلی شکستگی است – بیشتر در لگن و مهره در ستون فقرات و مچ دست -؛ طبق گفته موسسه ملی آرتریت و بیماری‌های اسکلتی و عضلانی و پوست، اغلب در زنان یائسه سفیدپوست و آسیایی و مردان مسن‌تر. شکستگی استخوان ممکن است اولین نشانه واضح مشکل باشد.

کربن در مورد بیس فسفونات‌ها می‌گوید: «قبلاً گفته می‌شد که اگر پوکی استخوان داشتید، تا آخر عمر از این داروها استفاده می‌کردید، که می‌تواند خطر شکستگی شما را به نصف و اگر قبلاً شکستگی داشته‌اید تا 90 درصد کاهش دهد. او می گوید: «آنها کار می کنند، اما در همه کار نمی کنند.

با این حال، او می‌افزاید، حتی این احتمال کوچک که داروهایی که برای تقویت استخوان مصرف می‌کنید می‌تواند منجر به شکستگی و تحلیل استخوان شود، هضم آن دشوار است و نادیده گرفتن آن غیرممکن است.

READ  داروی آلزایمر افراد مبتلا به اختلال شناختی خفیف را هدف قرار می دهد. معنی آن چیست؟

بیس فسفونات ها برای اولین بار توسط سازمان غذا و دارو در سال 1995 برای کمک به حفظ استحکام استخوان مورد تایید قرار گرفتند، اما FDA و سایر گروه های حرفه ای از آن زمان دستورالعمل هایی ارائه کرده اند که نشان می دهد پس از سه سال مصرف نسخه داخل وریدی و پنج سال از مصرف نسخه خوراکی، خطر شکستگی ارزیابی مجدد شود تا ببیند آیا تعطیلات دارویی می تواند به بیماران کمک کند تا از خطرات نادر اما جدی مرتبط با مصرف طولانی مدت داروها اجتناب کنند.

کربن می‌گوید: «ما می‌خواهیم شواهد فردی بیشتری از خطر شما ارائه دهیم، نه خطر جمعیت. لزوماً منعکس کننده جمعیت مصرف کننده دارو نیست.

مطالعه جدید ابتدا داده‌های مربوط به حدود نیم میلیون زن و مرد از نژادها و قومیت‌های مختلف را بررسی می‌کند که هم به‌طور مستقل و هم در مراکز مراقبت طولانی‌مدت موجود در Kaiser Permanente، HealthPartners و اداره سلامت کهنه‌کاران زندگی می‌کنند.

کارگاه آموزشی راه‌های پیشگیری مؤسسه ملی سلامت در سال 2018 به شواهد موجود در مورد استفاده طولانی‌مدت از داروها برای شناسایی شکاف‌ها و نیازهای تحقیقاتی برای پیشرفت این رشته پرداخت. کربن و همکارانش از داده‌هایی که پیدا می‌کنند برای رفع این شکاف‌های شناسایی‌شده استفاده خواهند کرد، از جمله نگاهی خاص به افرادی که به اصطلاح بیماری‌های همراه دارند، که علاوه بر پوکی استخوان، مشکلات سلامتی هم‌زمان مانند دیابت و فشار خون بالا هستند، و همچنین تأثیر آن‌ها. از شکستگی ها

آنها به جزئیاتی مانند مدت زمانی که بیماران داروها را مصرف کرده‌اند، اینکه آیا تعطیلات دارویی مصرف کرده‌اند و آیا شکستگی‌هایی را تجربه کرده‌اند و نوع آن‌ها را بررسی می‌کنند.

هنگامی که آنها شکاف های طولانی عدم مصرف دارو را شناسایی می کنند، به دنبال یادداشت های پزشک در مورد مکالمات مربوط به تعطیلات دارویی هستند، و اینکه آیا آنها توسط پزشک یا بیمار آغاز شده است.

سپس، یک تیم چند رشته‌ای که شامل مصرف‌کنندگان می‌شود، از این داده‌ها برای ایجاد یک ماشین‌حساب فاکتور خطر استفاده می‌کند که تعیین می‌کند آیا یک بیمار فردی از تعطیلات دارویی بهره می‌برد و برای چه مدت، یا، همانطور که آمارهای فعلی نشان می‌دهند، قطع دارو احتمالاً ممکن است کربن می گوید که به سرعت آنها را در معرض خطر شکستگی قرار دهید.

دقیقاً مانند محاسبه خطر 10 ساله شما برای بیماری قلبی، چیزی به نام FRAX یا ابزار ارزیابی خطر شکستگی وجود دارد که به پزشکان کمک می کند تا به طور عینی خطر شکستگی 10 ساله شما را ارزیابی کنند. به عنوان مثال، راهنمای بنیاد ملی پوکی استخوان می گوید زنان و مردان یائسه 50 ساله و بالاتر با خطر 3 درصد یا بیشتر از شکستگی لگن یا 20 درصد یا بیشتر خطر شکستگی استخوان در 10 سال آینده برای برخی از افراد باید در نظر گرفته شود. نوعی درمان پوکی استخوان بر اساس FRAX.

READ  مزایای «رایگان» دندانپزشکی، بینایی و شنوایی Medicare Plans با هزینه است

Carbone می‌گوید CLUB باید آن نوع ارزیابی خطر عینی را برای کسانی که قبلاً این دارو را مصرف می‌کنند ارائه دهد. Carbone می‌گوید: «بر اساس داده‌هایی که ما تجزیه و تحلیل خواهیم کرد، هیئت متخصص ما تصمیم می‌گیرد که آیا شما باید از تعطیلات دارویی بر اساس خطر شکستگی غیر معمول استخوان ران در مقابل خطر شکستگی ناشی از پوکی استخوان سود ببرید یا خیر. “این به معنای واقعی کلمه یک ماشین حساب خواهد بود که همه متغیرها را در آن قرار می دهید و آن دو عدد را به شما می دهد.”

شکستگی های غیر معمول در استخوان ران به وضوح با استفاده طولانی مدت از بیس فسفونات ها مرتبط است و غیر معمول در نظر گرفته می شود زیرا این شکستگی ها بیشتر به شکنندگی استخوان معمولاً قوی مربوط می شود در مقایسه با شکستگی های معمولی تر که ممکن است مثلاً با نیروی شدید در اتومبیل اتفاق بیفتد. خراب کردن

نگرانی دیگری که کربن می گوید برای بیماران حتی بزرگتر به نظر می رسد، استئونکروز فک است، یک بیماری دردناک و سخت برای درمان که در آن بخشی از استخوان فک می میرد. کربن خاطرنشان می کند که این یک پیامد به خصوص نادر است که در بیمارانی که بیس فسفونات ها را برای مولتیپل میلوما مصرف می کنند، کمی بیشتر است، زیرا آنها دوزهای بسیار بالاتری مصرف می کنند.

کربن می‌گوید: در حالی که ارتباط بین مشکلات استخوان فک و استفاده طولانی‌مدت از بیس فسفونات‌ها به اندازه شکستگی‌های غیر معمول استخوان ران واضح نیست، کارشناسان همچنین بر اساس داده‌های خود به این رابطه نزدیک‌تر نگاه خواهند کرد تا ببینند آیا دلیل عینی برای نگرانی وجود دارد یا خیر. .

این داروها معمولاً با کمک به بازیابی یک نسخه جوان تر از نحوه چرخش استخوان کار می کنند. سلول‌هایی به نام استئوبلاست‌ها استخوان را می‌سازند و استئوکلاست‌ها با ایده قوی نگه داشتن استخوان به تجزیه و جذب استخوان کمک می‌کنند. اما با افزایش سن، تعادل تغییر می کند و بیس فسفونات ها به کند شدن استئوبلاست های مصرف کننده استخوان کمک می کنند.

کربن شک نمی کند که استفاده طولانی مدت از این داروها می تواند منجر به شکستگی های غیر معمول استخوان ران شود، زیرا در برخی افراد خاص پس از مدتی داروها به جای افزایش تعادل سالمی که خوشبختانه اکثر ما در جوانی داریم، عملاً خاموش می شوند. کربن می گوید. در سال اول پس از قطع مصرف دارو، خطر این شکستگی‌های غیر معمول حدود 70 درصد کاهش می‌یابد. او بر “افراد خاصی” تأکید می کند زیرا فکر نمی کند، و شواهدی از تعداد زیادی از افرادی که برای مدت طولانی دارو را به طور ایمن مصرف کرده اند وجود دارد که نشان می دهد همه در معرض خطر نیستند.

READ  یافته های مد جمعه سیاه (و براق تر!)

واقعیت دیگر این است که به محض اینکه افرادی که به دارو نیاز دارند مصرف آن را قطع کنند، بسیاری از آنها دچار شکستگی می شوند، مانند شکستگی شایع و بالقوه ناتوان کننده لگن، که برای جلوگیری از آن تلاش می کردند.

کربن می گوید: “شما می توانید بر اثر شکستگی بمیرید و همچنین می توانید استقلال خود را از دست بدهید.” به عنوان مثال، شکستگی‌های لگن یکی از سخت‌ترین شکستگی‌ها برای بهبودی هستند، اکثراً در اثر زمین خوردن ایجاد می‌شوند و با افزایش سن و پوکی استخوان خطر افزایش می‌یابد. به گفته کربن، مردان بیشتر از زنان در اثر شکستگی لگن جان خود را از دست می دهند، احتمالاً به این دلیل که آنها تمایل به داشتن تعداد بیشتری از این شرایط همراه دارند.

بیشتر شکستگی‌های لگن در افراد بالای 60 سال اتفاق می‌افتد و این خطر هر دهه بعد از 50 سالگی دو برابر می‌شود. طیفی از عوامل خطر شامل مصرف بیش از حد الکل، سیگار کشیدن و مشکلات بینایی است.

زن سفیدپوست یا آسیایی بودن یک عامل خطر مهم است، همراه با شروع زودتر یائسگی و از دست دادن زودهنگام سطوح بالاتر استروژن، و همچنین کاهش تستوسترون که مردان در سن 50 سالگی با آن مواجه می شوند.

کربن، که متخصص بیماری پاژه است، بیماری دیگری که در آن تعادل سالم چرخش استخوان از بین می رود، به طور منظم بیس فسفونات ها را تجویز می کند، اما فقط برای افرادی که در معرض خطر بالاتری هستند، که شامل داشتن تراکم استخوان پایین و خطرات دیگر مانند آسیایی بودن است. و بعد از یائسگی کربن اشاره می‌کند که از قبل شکستگی و افزایش سن، دو مورد از بزرگترین عوامل خطر پوکی استخوان هستند.

مطالعه 2020 در شبکه جاما گزارش داد که پس از پنج سال درمان، پنج سال بیشتر با کاهش شکستگی لگن در مقایسه با افرادی که متوقف شدند و مطالعه بیشتر را توصیه کردند، ارتباطی نداشت. با این حال، اگر زنان فقط به مدت دو سال ادامه دهند و سپس متوقف شوند، خطر کمتر از زمانی است که برای پنج سال دیگر ادامه دهند.

کربن می‌گوید در حالی که ورزش برای سلامت کلی ما مفید است و در جوانی به استخوان‌سازی کمک می‌کند، او می‌گوید با افزایش سن به جلوگیری از افتادن و تقویت ماهیچه‌ای که از استخوان حمایت می‌کند کمک می‌کند.