محققان واکسن فنتانیل تغییر دهنده بازی را برای مبارزه با اپیدمی مواد افیونی ساخته اند

محققان دانشگاه هوستون به این نتیجه رسیده اند واکسن ایجاد کرد که ممکن است اپیدمی مواد افیونی را در ایالات متحده کاهش دهد واکسن می تواند با اثرات نامطلوب فنتانیل مقابله کند. مواد افیونی مصنوعی که مقامات می گویند 50 تا 100 برابر قوی تر از مورفین است.

پروفسور کالین هیل، محقق اصلی، گفت که این واکسن با در نظر گرفتن افرادی که به این دارو معتاد هستند و مایل به ترک آن هستند ساخته شده است. هایله گفت: “اگر دارو وارد مغز نشود، هیچ اثری ندارد.”

وی گفت: «هیچ اثرات سرخوشی و همچنین عوارض کشنده ای وجود ندارد». ABC News. این واکسن به فنتانیل اجازه می دهد تا از طریق کلیه ها از بدن دفع شود.

واکسن تازه ساخته شده هنوز برای آزمایشات انسانی نیاز به تایید سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) دارد. هایله توضیح داد که مطالعات سم شناسی این واکسن هنوز در انتظار است.

در صورت تایید، انتظار می رود این واکسن در سه تا چهار سال آینده در دسترس باشد. هایله گفت: “ما به هم نزدیک هستیم، اما هر بار که به آن فکر می کنم، انگیزه بیشتری پیدا می کنم.”

این دانشگاه هیوستون در وب سایت خود گفت که این واکسن ممکن است به عنوان یک “عامل پیشگیری از عود” برای افرادی که سعی در ترک این داروی خطرناک دارند عمل کند. وی افزود: «در حالی که تحقیقات نشان می‌دهد اختلال مصرف مواد افیونی (OUD) قابل درمان است، تخمین زده می‌شود 80 درصد از افراد وابسته به دارو دچار عود بیماری می‌شوند.

اداره مبارزه با مواد مخدر ایالات متحده (DEA) می گوید که فنتانیل در ابتدا برای استفاده دارویی برای بیماران سرطانی تایید شده بود. عمدتاً برای تسکین درد استفاده می شد و بعداً “برای سوء استفاده منحرف شد”.

READ  فاوسی از کارکنان بهداشتی ایالات متحده به خاطر فداکاری ها تشکر می کند اما اعتراف می کند که کمبود PPE باعث افزایش تعداد کشته ها شده است

فنتانیل به هروئین اضافه می شود تا قدرت آن را افزایش دهد یا به عنوان هروئین بسیار قوی پنهان شود. وب سایت DEA می گوید. بسیاری از کاربران بر این باورند که در حال خرید هروئین هستند و در واقع نمی دانند که فنتانیل می خرند – که اغلب منجر به مرگ و میر ناشی از مصرف بیش از حد می شود.

بر اساس مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده، مرگ و میر ناشی از مواد افیونی مصنوعی در حال افزایش است. این آژانس گفت: «نرخ مرگ و میر از سال 2019 تا 2020 بیش از 56 درصد افزایش یافته است و بیش از 82 درصد از کل مرگ و میرهای ناشی از مواد افیونی در سال 2020 را تشکیل می دهد.