مصرف حدود 3 گرم در روز اسیدهای چرب امگا 3 ممکن است منجر به کاهش متوسط ​​فشار خون شود.

با توجه به بررسی تحقیقاتی که امروز در مجله انجمن قلب آمریکا منتشر شد، به نظر می رسد روزانه حدود 3 گرم اسیدهای چرب امگا 3، مصرف شده در غذاها یا مکمل ها، دوز مطلوب روزانه برای کمک به کاهش فشار خون باشد. مجله معتبر انجمن قلب آمریکا.

اسیدهای چرب امگا 3 دوکوزاهگزانوئیک اسید (DHA) و ایکوزاپنتانوئیک اسید (EPA) معمولاً در ماهی های چرب مانند سالمون، تن، ساردین، قزل آلا، شاه ماهی و صدف یافت می شوند. برخی از افراد همچنین ترکیبی از DHA و EPA را در مکمل ها مصرف می کنند. در حالی که برخی مطالعات نشان می دهد که مصرف اسیدهای چرب امگا 3 ممکن است فشار خون را کاهش دهد، دوز مطلوب مورد نیاز برای کاهش فشار خون مشخص نشده است. مؤسسه ملی سلامت مصرف کافی اسیدهای چرب امگا 3 را برای افراد سالم به میزان 1.1 تا 1.6 گرم در روز بسته به سن و جنس تعیین کرده است.

طبق تحقیقات ما، یک فرد بزرگسال متوسط ​​ممکن است با مصرف حدود 3 گرم در روز از این اسیدهای چرب، فشار خون متوسطی را کاهش دهد.


شینژی لی، MD، Ph.D.، نویسنده مطالعه، استادیار و مدیر برنامه دانشکده داروسازی در دانشگاه علم و صنعت ماکائو در ماکائو، چین

محققان نتایج 71 کارآزمایی بالینی از سراسر جهان را که از سال 1987 تا 2020 منتشر شده بود، تجزیه و تحلیل کردند. این مطالعات رابطه بین فشار خون و اسیدهای چرب امگا 3 DHA و EPA (به صورت جداگانه یا ترکیبی) را در افراد 18 ساله و بالاتر با یا بدون اختلالات فشار خون یا کلسترول در مجموع نزدیک به 5000 شرکت‌کننده، در محدوده سنی 22 تا 86 سال حضور داشتند. شرکت کنندگان به طور متوسط ​​به مدت 10 هفته از منابع غذایی و/یا مکمل های تجویزی اسیدهای چرب استفاده کردند.

READ  سناتورها از GAO می‌خواهند تا نرخ پایین واکسیناسیون کووید را در Medicaid بررسی کند

تجزیه و تحلیل نشان داد:

  • در مقایسه با بزرگسالانی که EPA و DHA مصرف نمی کردند، افرادی که روزانه بین 2 تا 3 گرم اسیدهای چرب امگا 3 ترکیبی DHA و EPA (در مکمل ها، غذا یا هر دو) مصرف می کردند، سیستولیک (تعداد بالا) و دیاستولیک (تعداد پایین) کاهش یافته بودند. ) فشار خون به طور متوسط ​​2 میلی متر جیوه.
  • مصرف روزانه بیش از 3 گرم اسیدهای چرب امگا 3 ممکن است مزایای کاهش فشار خون را برای بزرگسالان مبتلا به فشار خون بالا یا چربی خون بالا داشته باشد:
  • با مصرف 3 گرم امگا 3 در روز، فشار خون سیستولیک (SBP) به طور متوسط ​​4.5 میلی متر جیوه برای افراد مبتلا به فشار خون بالا و حدود 2 میلی متر جیوه برای افراد فاقد فشار خون کاهش می یابد.
  • با دریافت 5 گرم امگا 3 در روز، SBP به طور متوسط ​​تقریباً 4 میلی متر جیوه برای افراد مبتلا به فشار خون بالا و کمتر از 1 میلی متر جیوه برای افراد فاقد آن کاهش می یابد.
  • تفاوت های مشابهی در افراد دارای چربی خون بالا و در بین افراد بالای 45 سال مشاهده شد.

حدود 4-5 اونس ماهی آزاد اقیانوس اطلس 3 گرم اسیدهای چرب امگا 3 را تامین می کند. یک مکمل معمولی روغن ماهی حاوی حدود 300 میلی گرم امگا 3 در هر قرص است، اما دوزهای آن بسیار متفاوت است.

لی گفت: “بیشتر مطالعات در مورد مکمل های روغن ماهی به جای EPA و DHA امگا 3 مصرف شده در غذا گزارش شده است، که نشان می دهد مکمل ها ممکن است جایگزینی برای کسانی باشد که نمی توانند ماهی های چرب مانند سالمون را به طور منظم مصرف کنند.” مکمل های جلبک با اسیدهای چرب EPA و DHA نیز گزینه ای برای افرادی است که ماهی یا سایر محصولات حیوانی مصرف نمی کنند.

سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) در ژوئن 2019 اعلام کرد که با استفاده از برخی ادعاهای سلامتی که مصرف اسیدهای چرب امگا 3 EPA و DHA در غذا یا مکمل های غذایی ممکن است خطر ابتلا به فشار خون بالا و بیماری عروق کرونر قلب را کاهش دهد مخالفتی ندارد. . با این حال، آنها خاطرنشان کردند که شواهد غیرقطعی و بسیار متناقض است.

او گفت: “مطالعه ما از دستورالعمل FDA حمایت می کند که اسیدهای چرب امگا 3 EPA و DHA ممکن است خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب را با کاهش فشار خون بالا، به ویژه در میان افرادی که قبلاً مبتلا به فشار خون بالا تشخیص داده اند، کاهش دهند.” با این حال، در حالی که مطالعه ما ممکن است لایه‌ای از شواهد معتبر را اضافه کند، اما آستانه ارائه یک ادعای سلامت مجاز برای اسیدهای چرب امگا 3 مطابق با مقررات FDA را برآورده نمی‌کند.

محدودیت‌های بررسی شامل تفاوت‌هایی در نحوه اندازه‌گیری فشار خون، و اینکه آیا مطالعات دریافت امگا 3 از مکمل‌ها یا رژیم غذایی را مورد بررسی قرار داده‌اند، می‌شود که ممکن است بر قدرت نتیجه‌گیری تأثیر بگذارد.

انجمن قلب آمریکا خوردن دو وعده (3-4 اونس پخته) ماهی در هفته (به ویژه ماهی های چرب مانند سالمون) را به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی سالم برای قلب توصیه می کند.