مطالعه: افسردگی نه تنها خطر سکته مغزی را افزایش می دهد، بلکه بهبودی را نیز بدتر می کند

یک مطالعه جدید جنبه های ناشناخته قبلی افسردگی و تأثیر آن بر افزایش خطر سکته مغزی و همچنین بهبودی بدتر پس از سکته را آشکار کرده است.

این مطالعه که در مجله منتشر شده است عصب شناسی، دریافتند افرادی که علائم افسردگی دارند احتمال بیشتری برای تجربه سکته مغزی و بهبودی بدتری پس از سکته دارند.

رابرت پی مورفی (Robert P. Murphy) نویسنده این مطالعه از دانشگاه گالوی ایرلند، می گوید: «افسردگی بر افراد در سراسر جهان تأثیر می گذارد و می تواند تأثیرات گسترده ای در زندگی افراد داشته باشد. NeuroScienceNews گزارش شده است.

“مطالعه ما با بررسی تعدادی از عوامل از جمله علائم شرکت کنندگان، انتخاب های زندگی و استفاده از داروهای ضد افسردگی، تصویر گسترده ای از افسردگی و ارتباط آن با خطر سکته مغزی را ارائه می دهد. مورفی توضیح داد: نتایج ما نشان می‌دهد که علائم افسردگی با افزایش خطر سکته مغزی مرتبط است و این خطر در گروه‌های سنی مختلف و در سراسر جهان مشابه است.

در این مطالعه، بیش از 26000 بزرگسال از مطالعه INTERSTROKE ثبت نام کردند. شرکت کنندگان از 32 کشور در سراسر اروپا، آسیا، آمریکای شمالی و جنوبی، خاورمیانه و آفریقا بودند و میانگین سنی آنها 62 سال بود.

بیش از 13000 نفر از گروه سکته مغزی کرده بودند. این افراد با بیش از 13000 نفر با سن، جنس، هویت نژادی یا قومی مشابه، اما سکته مغزی را تجربه نکرده بودند، مطابقت داده شدند.

در ابتدای مطالعه، داوطلبان مجبور شدند به پرسشنامه هایی در مورد موضوعاتی مانند عوامل خطر قلبی عروقی، از جمله فشار خون بالا و دیابت پاسخ دهند. محققان همچنین یک سال قبل از مطالعه داده هایی را در مورد علائم افسردگی جمع آوری کردند. به طور خاص، شرکت‌کنندگان باید گزارش می‌دادند که آیا در طول سال گذشته برای دو یا چند هفته متوالی احساس غمگینی یا افسردگی کرده‌اند.

READ  Cuidado con este coctel, puede ser peligroso para la salud

این مطالعه نشان داد که پس از تجزیه و تحلیل و تنظیم برای سن، جنس، تحصیلات، فعالیت بدنی و سایر عوامل سبک زندگی، افراد دارای علائم افسردگی در مقایسه با افرادی که علائم افسردگی نداشتند، 46 درصد بیشتر در معرض خطر سکته مغزی قرار داشتند.

علاوه بر این، نتایج نشان داد که بین تعداد علائم افسردگی و خطر سکته رابطه خطی وجود دارد. به عنوان مثال، شرکت‌کنندگانی که دارای 5 یا بیشتر علائم افسردگی بودند، 54 درصد بیشتر از افرادی که هیچ علامتی نداشتند، در معرض خطر سکته مغزی بودند. به طور مشابه، افرادی که 3-4 علامت افسردگی را گزارش کردند و کسانی که 1-2 نشانه افسردگی را گزارش کردند، به ترتیب 58٪ و 35٪ در معرض خطر بالاتری بودند.

مورفی گفت: “در این مطالعه، ما بینش عمیق تری در مورد اینکه چگونه علائم افسردگی می تواند به سکته مغزی کمک کند، به دست آوردیم.” «نتایج ما نشان می دهد که علائم افسردگی می تواند بر سلامت روان تأثیر بگذارد، اما خطر سکته مغزی را نیز افزایش می دهد. پزشکان باید به دنبال این علائم افسردگی باشند و می توانند از این اطلاعات برای کمک به ابتکارات بهداشتی متمرکز بر پیشگیری از سکته استفاده کنند.