مطالعه: داروهای کاهش دهنده کلسترول می تواند از سلامت قلب افراد مبتلا به آپنه خواب محافظت کند

مطالعه جدیدی که توسط محققان دانشگاه کلمبیا انجام شد، نشان داد که داروهای کاهش دهنده کلسترول به نام استاتین ها احتمالاً می توانند شانس ابتلا به بیماری های قلبی شدید را در افراد مبتلا به آپنه خواب کاهش دهند.

آپنه خواب یک بیماری شایع در افراد مسن است. در پی آن، افراد در به خواب رفتن با مشکلاتی مواجه می شوند که به نوبه خود منجر به فشار خون بالا و در نهایت طیف وسیعی از بیماری های قلبی مانند آریتمی قلب (ضربان نامنظم قلب)، حملات قلبی و سکته می شود.

مطالعه، منتشر شده در مجله Annals of the American Thoracic Society، نشان می دهد که این دارو می تواند حتی برای کسانی که از دستگاه های فشار مثبت مداوم راه هوایی (CPAP) برای تسهیل نظم خواب طبیعی استفاده می کنند، مفید باشد. مدیکال اکسپرس.

CPAP با کاهش خستگی در طول روز، خوابی آرام را برای مبتلایان به آپنه انسدادی خواب فراهم می‌کند، اما آزمایش‌های بالینی اخیر ثابت کرده‌اند که آنطور که پزشکان به اشتباه فرض می‌کردند، پتانسیل بهبود سلامت قلب را ندارد.

بنابراین، پزشکان نیاز فوری به جستجوی جایگزین بهتری را احساس کردند زیرا این وضعیت شانس بیماری قلبی، سکته مغزی یا سایر اثرات قلبی عروقی را سه برابر می کند. این مطالعه که توسط Sanja Jelic، دانشیار پزشکی در کالج پزشکان و جراحان Vagelos دانشگاه کلمبیا انجام شد، نشان داد که استاتین ها یکی از این روش ها هستند.

این مطالعه شامل 87 نفر مبتلا به آپنه خواب که اخیراً تشخیص داده شده بود، که از CPAP استفاده می کردند، شرکت کردند. به بیماران به طور تصادفی یا استاتین یا دارونما داده شد. محققان خاطرنشان کردند که استاتین ها و نه CPAP از رگ های خونی در برابر تغییرات التهابی خطرناکی که در افراد مبتلا به آپنه خواب رخ می دهد محافظت می کند.

READ  رای کالیفرنیا برای مراقبت های بهداشتی سنگین خواهد بود

به عنوان بخشی از این مطالعه، محققان خاطرنشان کردند که سطوح پایین کلسترول می‌تواند سطوح پروتئین CD59 را تثبیت کند – جزئی که التهاب را در رگ‌های خونی با محافظت از سلول‌ها در برابر فعالیت مکمل (گروهی از پروتئین‌ها که باعث تحریک التهاب می‌شوند) کنترل می‌کند. پزشکان خاطرنشان کردند که شرکت کنندگان در مطالعه پس از چهار هفته درمان با استاتین های کاهش دهنده کلسترول، سطح CD59 تثبیت شده تری در خون خود داشتند که CPAP به تنهایی قادر به انجام آن نبود.

جلیک می‌گوید: «اثری که با استاتین‌ها پیدا کردیم مهم است بررسی خواب. التهاب در رگ‌های خونی گامی کلیدی در پیشرفت بیماری‌های قلبی عروقی است، بنابراین هر کاری که بتوانیم برای تثبیت CD59 در این بیماران انجام دهیم، احتمالاً برای سلامت قلب مفید است.

پزشکان همچنین دریافتند که CPAP بیش از آنکه فایده داشته باشد ضرر دارد زیرا سطح آنژیوپویتین-2 را در خون افزایش می‌دهد. Angiopoietin-2 پروتئینی است که با افزایش التهاب و سایر بیماری های قلبی مرتبط است. در طول مطالعه، استاتین ها سطح آنژیوپویتین-2 را در بیماران مبتلا به آپنه خواب کاهش دادند.

جلیک می گوید: «ما هنوز معتقدیم CPAP بسیار مفید است زیرا خواب را بهبود می بخشد و خستگی در طول روز را کاهش می دهد. “اما به نظر می رسد CPAP اثرات منفی بر سیستم قلبی عروقی نیز دارد. ما باید بررسی کنیم که آیا باید از فشارهای محافظه کارانه تر راه هوایی یا سایر درمان های کمتر استفاده شده مانند دستگاه های خوراکی برای درمان بیماران مبتلا به آپنه انسدادی خواب استفاده کنیم.”

READ  KHN's 'What the Health؟': Roe v. Wade on the Ropes

جلیک گفت که آزمایش‌های بالینی بیشتری در مورد درمان با استاتین‌ها برای ارائه یک حکم قطعی در مورد اثربخشی آن در درمان بیماری‌های قلبی مورد نیاز است. در حال حاضر، استاتین ها تنها برای 8 تا 13 درصد از تعداد کلی بیماران مبتلا به آپنه خواب تجویز می شوند.