مطالعه می گوید احساس خواب آلودگی می تواند شما را یک دهه پیرتر کند

آیا می دانستید که کم خوابی باعث می شود احساس کنید پیرتر از آنچه هستید؟ یک مطالعه جدید نشان داده است که احساس خواب‌آلودگی می‌تواند باعث شود که شما تا یک دهه احساس پیری کنید و تنها دو شب خواب ناکافی می‌تواند بیش از چهار سال به این افزایش سن اضافه کند.

در یک مطالعه دو قسمتی که در مجله علمی Proceedings of the Royal Society B منتشر شد، محققان دانشگاه استکهلم ارتباط بین نحوه درک افراد از سن و خواب خود را بررسی کردند.

“با توجه به اینکه خواب برای عملکرد مغز و سلامت کلی ضروری است، تصمیم گرفتیم آزمایش کنیم که آیا خواب رازی برای حفظ حس جوانی سن دارد یا خیر. سن چیزی فراتر از یک تصور است. ما کسانی را می شناسیم که نسبت به سن واقعی خود احساس جوانی می کنند. لئونی بالتر، محقق دپارتمان روانشناسی دانشگاه استکهلم گفت: سالم تر و طولانی تر زندگی کنید.

در بخش اول این مطالعه، تیم 429 فرد بین 18 تا 70 سال را مورد ارزیابی قرار داد. از شرکت‌کنندگان در مورد درک ذهنی از سن، فراوانی روزهای ناکافی خواب در ماه قبل و سطح خواب‌آلودگی آنها سؤال شد. نتایج نشان داد که برای هر شب خواب ناکافی گزارش شده در ماه گذشته، شرکت کنندگان به طور متوسط ​​0.23 سال احساس پیری می کردند.

در بخش دوم، محققان یک مطالعه آزمایشی محدودیت خواب انجام دادند تا مشخص کنند که آیا کمبود خواب مستقیماً باعث ایجاد احساس پیری در شرکت‌کنندگان می‌شود یا خیر. در این کارآزمایی 186 فرد بین 18 تا 46 سال شرکت داشتند. خواب آنها برای دو شب به تنها چهار ساعت در هر شب محدود شد. در زمان بعدی، به همان شرکت‌کنندگان اجازه داده شد تا دو شب به اندازه کافی بخوابند و در مجموع نه ساعت در رختخواب هر شب بخوابند.

READ  The Laundress x Aromatherapy Associates

نتایج نشان داد که شرکت کنندگان در مقایسه با زمانی که به اندازه کافی می خوابیدند، به طور متوسط ​​4.4 سال بعد از محرومیت از خواب احساس پیری می کردند.

به نظر می‌رسد که تأثیر خواب بر سن ذهنی به میزان خواب‌آلودگی آن‌ها مربوط می‌شود. احساس بسیار هوشیاری با احساس 4 سال جوان‌تر از سن واقعی شخص مرتبط است، در حالی که خواب‌آلودگی شدید با احساس بزرگ‌تر شدن 6 سال از سن واقعی فرد مرتبط است. انتشار خبر اظهار داشت.

“این بدان معناست که تبدیل شدن از حالت هوشیاری به خواب‌آلودگی، 10 سال به سن احساس پیری اضافه می‌کند. محافظت از خواب برای حفظ احساس جوانی بسیار مهم است. این به نوبه خود ممکن است سبک زندگی فعال‌تری را ترویج کند و رفتارهایی را تشویق کند که سلامتی را ارتقا می‌دهند. بالتر گفت، زیرا هم احساس جوانی و هم هوشیاری برای انگیزه ما برای فعال بودن مهم است.