مطالعه نشانگر زیستی ادراری را برای تشخیص بیماری آلزایمر در مراحل اولیه شناسایی می کند

آیا یک آزمایش ساده ادرار می تواند نشان دهد که آیا فردی مبتلا به بیماری آلزایمر در مراحل اولیه است و آیا این می تواند راه را برای برنامه های غربالگری در مقیاس بزرگ هموار کند؟ یک مطالعه جدید در مرزها در علوم اعصاب پیری قطعا اینطور پیشنهاد می کند. محققان گروه بزرگی از بیماران مبتلا به بیماری آلزایمر را در سطوح مختلف شدت و افراد سالم با شناخت طبیعی آزمایش کردند تا تفاوت‌ها را در بیومارکرهای ادراری شناسایی کنند.

آنها دریافتند که اسید فرمیک ادرار یک نشانگر حساس کاهش ذهنی شناختی است که ممکن است نشان دهنده مراحل اولیه بیماری آلزایمر باشد. روش های فعلی برای تشخیص آلزایمر گران، ناخوشایند و برای غربالگری معمول نامناسب هستند. این بدان معناست که بیشتر بیماران تنها زمانی تشخیص می‌دهند که برای درمان مؤثر دیر شده باشد. با این حال، یک آزمایش ادرار غیر تهاجمی، ارزان و راحت برای اسید فرمیک می تواند دقیقاً همان چیزی باشد که پزشک برای غربالگری زودهنگام دستور داده است.

نویسندگان می‌گویند: «بیماری آلزایمر یک بیماری مزمن مستمر و پنهان است، به این معنی که می‌تواند تا سال‌ها قبل از بروز اختلالات شناختی آشکار ایجاد شود و ادامه یابد.» مراحل اولیه بیماری قبل از مرحله زوال عقل غیر قابل برگشت رخ می دهد و این پنجره طلایی برای مداخله و درمان است. بنابراین، غربالگری در مقیاس بزرگ برای بیماری آلزایمر در مراحل اولیه برای افراد مسن ضروری است.

برنامه های غربالگری آلزایمر؟

بنابراین، اگر مداخله زودهنگام مهم است، چرا برنامه‌های غربالگری معمول برای آلزایمر در مراحل اولیه نداریم؟ مشکل در تکنیک های تشخیصی است که پزشکان در حال حاضر استفاده می کنند. اینها شامل اسکن مغزی توموگرافی گسیل پوزیترون است که گران است و بیمار را در معرض اشعه قرار می دهد. همچنین آزمایش‌های نشانگر زیستی وجود دارد که می‌تواند بیماری آلزایمر را آشکار کند، اما این آزمایش‌ها نیاز به خون‌گیری تهاجمی یا سوراخ کمری برای به دست آوردن مایع مغزی نخاعی دارند که می‌تواند برای بیماران آزاردهنده باشد.

READ  هیئت علمی یک پزشک مراقبت های اولیه برای هر آمریکایی توصیه می کند

با این حال، آزمایش ادرار غیر تهاجمی و راحت است و برای غربالگری در مقیاس بزرگ مناسب است. در حالی که محققان قبلاً نشانگرهای زیستی ادراری را برای بیماری آلزایمر شناسایی کرده بودند، هیچ کدام برای آشکار کردن مراحل اولیه بیماری مناسب نبودند، به این معنی که پنجره طلایی برای درمان زودهنگام گریزان است.

اسید فرمیک: یک کلید طلایی؟

محققان پشت این مطالعه جدید قبلاً یک ترکیب آلی به نام فرمالدئید را به عنوان نشانگر زیستی ادرار برای آلزایمر بررسی کرده اند. با این حال، در تشخیص مراحل اولیه بیماری جا برای پیشرفت وجود داشت. در این مطالعه اخیر، آنها در درجه اول بر روی اسید فرمیک، یک محصول متابولیک فرمالدئید تمرکز کردند تا ببینند که آیا به عنوان یک نشانگر زیستی بهتر عمل می کند یا خیر.

در مجموع 574 نفر در این مطالعه شرکت کردند و شرکت کنندگان یا داوطلبان سالم با شناخت طبیعی بودند، یا درجات مختلفی از پیشرفت بیماری داشتند، از زوال شناختی ذهنی تا بیماری کامل. محققان نمونه‌های ادرار و خون شرکت‌کنندگان را تجزیه و تحلیل کردند و ارزیابی‌های روان‌شناختی انجام دادند.

آشکارسازی بیماری آلزایمر در مراحل اولیه

این مطالعه نشان داد که سطح اسید فرمیک ادرار در همه گروه‌های آلزایمر در مقایسه با گروه کنترل سالم، از جمله گروه زوال شناختی ذهنی در مراحل اولیه، به طور قابل‌توجهی افزایش یافته و با کاهش شناختی مرتبط است. این نشان می دهد که اسید فرمیک می تواند به عنوان یک نشانگر زیستی حساس برای بیماری آلزایمر در مراحل اولیه عمل کند.

جالب اینجاست که وقتی محققان سطوح فرمیک ادرار را در ترکیب با نشانگرهای زیستی آلزایمر مبتنی بر خون تجزیه و تحلیل کردند، دریافتند که می توانند با دقت بیشتری پیش بینی کنند که بیمار در چه مرحله ای از بیماری قرار دارد. با این حال، تحقیقات بیشتری برای درک ارتباط بین آلزایمر و اسید فرمیک مورد نیاز است.

READ  مدیکر 2499 بیمارستان را به دلیل بستری مجدد بالا مجازات کرد

نویسندگان می‌گویند: «اسید فرمیک ادرار حساسیت بسیار خوبی برای غربالگری اولیه آلزایمر نشان داد. “تشخیص بیومارکرهای ادرار آلزایمر راحت و مقرون به صرفه است و باید طی معاینات فیزیکی معمول سالمندان انجام شود.”

منبع:

مرجع مجله:

وانگ، ی.، و همکاران (2022) ارزیابی سیستماتیک اسید فرمیک ادرار به عنوان یک نشانگر زیستی بالقوه جدید برای بیماری آلزایمر. مرزها در علوم اعصاب پیری. doi.org/10.3389/fnagi.2022.1046066.