مطالعه نشان می دهد که باقی مانده ماشین ظرفشویی می تواند به روده آسیب برساند و باعث بیماری های مزمن شود.

در یافته‌های نگران‌کننده‌ای، دانشمندان نشان دادند که بقایای مواد شوینده روی ظروف پس از تمیز کردن در ماشین‌های ظرفشویی حرفه‌ای می‌تواند به لایه محافظ روده آسیب جدی وارد کند و همچنین منجر به ایجاد بیماری‌های مزمن شود.

مطالعه‌ای که توسط محققان موسسه تحقیقات آلرژی و آسم سوئیس (SIAF)، یک موسسه مرتبط با دانشگاه زوریخ (UZH) انجام شده است، نسبت به آسیب‌های احتمالی که این دستگاه‌ها می‌توانند ایجاد کنند، هشدار داده است.

ماشین ظرفشویی های تجاری راهی سریع و آسان برای تمیز کردن و خشک کردن بشقاب، لیوان و کارد و چنگال در مکان هایی مانند رستوران ها، مدارس و پادگان ها هستند. با این حال، طبق مطالعه منتشر شده در مجله آلرژی و ایمونولوژی بالینی.

در یک ماشین ظرفشویی تجاری، معمولاً یک دور آب داغ و مواد شوینده به مدت 60 ثانیه با فشار بالا در گردش است و به دنبال آن چرخه شستشو و خشک کردن 60 ثانیه ای دیگر انجام می شود که در آن از آب و یک عامل شستشو استفاده می شود.

Cezmi Akdis، نویسنده مطالعه و استاد UZH آلرژولوژی تجربی و ایمونولوژی و مدیر SIAF، گفت: «آنچه که به ویژه هشدار دهنده است این است که در بسیاری از دستگاه‌ها، هیچ چرخه شستشوی اضافی برای حذف باقیمانده کمک شستشو وجود ندارد. SciTechDaily گزارش شده است. این بدان معناست که مواد سمی بالقوه روی ظروف باقی می‌مانند و سپس در جای خود خشک می‌شوند.

احتمال زیادی وجود دارد که بقایای شیمیایی خشک شده دفعه بعد که از ظروف استفاده می شود به روده راه پیدا کند.

READ  WHO: افرادی که با مصرف کنندگان دخانیات زندگی می کنند دو برابر احتمال دارد دچار از دست دادن زودهنگام بینایی شوند

محققان بر روی لایه اپیتلیال سلول‌ها در روده تمرکز کردند که مجرای روده را پوشانده و حرکت عناصری را که می‌توانند وارد بدن شوند کنترل می‌کنند. به گفته این نشریه، نقض این مانع با تعداد بیشماری از شرایط بهداشتی مانند آلرژی غذایی، گاستریت، دیابت، چاقی، سیروز کبدی، آرتریت روماتوئید، مولتیپل اسکلروزیس، اختلالات طیف اوتیسم، افسردگی مزمن و بیماری آلزایمر همراه است.

در این مطالعه، محققان اثر نسبت‌های مختلف عوامل شستشو را بر روی ارگانوئیدهای روده انسان و سلول‌های روده بر روی ریزتراشه‌ها تجزیه و تحلیل کردند. این مواد به نسبتی رقیق شدند که مقدار موجود در ظروف خشک را تقلید می کرد (1:10000 تا 1:40000).

این مطالعه نشان داد که دوزهای بالای مواد شوینده سلول های اپیتلیال روده را از بین می برد در حالی که دوزهای پایین تر نفوذپذیری آن را افزایش می دهد. علاوه بر این، فعال شدن چندین ژن و پروتئین های سیگنال دهنده سلولی که می توانند پاسخ های التهابی را تحریک کنند نیز مشاهده شد. یکی از اجزای عامل شستشو – اتوکسیلات الکل – مسئول این واکنش است.

آکدیس گفت: «اثری که ما پیدا کردیم می‌تواند آغازی برای تخریب لایه اپیتلیال روده و شروع بسیاری از بیماری‌های مزمن باشد» و افزود: «به نظر می‌رسد که الکل اتوکسیلات‌ها به مردم اطلاع داده شود. معمولا در ماشین های ظرفشویی تجاری استفاده می شود.