مطالعه نشان می دهد که بیماران PCOS بیش از 8 برابر خطر اقدام به خودکشی را افزایش می دهند

محققان یک مطالعه اخیر دریافتند بیماران مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) با افزایش هشت برابری خطر اقدام به خودکشی روبرو هستند.

PCOS یک بیماری شایع است اختلال غدد درون ریز که حدود 10 درصد از زنان را در سنین باروری تحت تاثیر قرار می دهد. این عارضه منجر به تولید مقادیر غیر طبیعی آندروژن‌ها می‌شود که هورمون‌های جنسی مردانه هستند که معمولاً در زنان به مقدار کمی وجود دارند.

PCOS است مرتبط است با ناباروری، آکنه، دیسمنوره، هیرسوتیسم و ​​چاقی، به طور کلی کیفیت زندگی را کاهش می دهد. همچنین با افزایش خطر ابتلا به اختلالات قلبی عروقی و اختلالات متابولیک مانند دیابت، فشار خون بالا و سکته مغزی مرتبط است. علاوه بر این، مطالعات نشان می دهد که بیماران مبتلا به PCOS در معرض خطر بیشتری برای شرایط روانپزشکی مانند اختلالات افسردگی، اختلالات اضطرابی، اختلالات شخصیت و اختلال اسکیزوافکتیو هستند.

در جدیدترین مطالعه که در Annals of Internal Medicine منتشر شده است، محققان بیش از 18000 زن مبتلا به این بیماری را تجزیه و تحلیل کردند و آن را با گروه کنترل مقایسه کردند. آنها سپس دریافتند که “افراد مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک در مقایسه با افرادی که این بیماری را ندارند، با حساسیت بیشتری نسبت به اقدام به خودکشی و آسیب رساندن به خود روبرو هستند.”

داده های مورد استفاده برای مطالعه از یک پایگاه داده سراسری تایوان از سال 1997 تا 2012 بود. شرکت کنندگان در این مطالعه بین 12 تا 64 سال سن داشتند.

به گفته محققان، در مقایسه با افراد گروه کنترل، بیماران PCOS با افزایش 8.47 برابری در خطر اقدام به خودکشی حتی پس از در نظر گرفتن عواملی مانند جمعیت شناسی، شرایط همراه روانپزشکی، شرایط فیزیکی و بازدیدهای کلینیکی با هر علتی مواجه بودند.

READ  حدود 31 درصد از نوجوانان در مدارس احساس "ناامن" می کنند: مطالعه بین المللی

محققان همچنین خاطرنشان کردند که خطر اقدام به خودکشی در یک زیر گروه نوجوان 5.38 برابر افزایش یافته است.

این یافته ها اهمیت نظارت معمول بر سلامت روان و خطر خودکشی را در افراد مبتلا به PCOS نشان می دهد.

“اگر بتوانیم چنین شرایطی را زودتر در عمل بالینی خود بشناسیم، ممکن است خطر بعدی و پیامدهای بد را کاهش دهیم.” گفت مو هونگ چن، یکی از نویسندگان این مطالعه.

چالش‌های مرتبط با باروری و مدیریت علائم PCOS می‌تواند چالش‌های سلامت روان موجود را تشدید کند. زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک به دلیل چاقی، هیرسوتیسم، بی‌نظمی‌های قاعدگی و ناباروری با انگ مواجه می‌شوند. محققان توضیح دادند که بر بار این وضعیت افزوده می شود.