مطالعه نشان می دهد که علائم طولانی کووید یک نفر از هشتم را تحت تاثیر قرار می دهد

یکی از جامع ترین مطالعاتی که تا به امروز در مورد این بیماری انجام شده است، روز پنجشنبه نشان داد که از هر هشت نفری که به ویروس کرونا مبتلا می شوند، یک نفر حداقل یک علامت کووید طولانی را نشان می دهد.

با ثبت بیش از نیم میلیارد مورد ابتلا به ویروس کرونا در سراسر جهان از زمان شروع همه‌گیری، نگرانی در مورد علائم ماندگار مشاهده شده در افراد مبتلا به کووید طولانی مدت افزایش یافته است.

با این حال، تقریباً هیچ یک از تحقیقات موجود، مبتلایان طولانی مدت کووید را با افرادی که هرگز مبتلا نشده اند مقایسه نکرده است، و این امکان را ایجاد می کند که برخی از مشکلات سلامتی ناشی از ویروس نباشد.

مطالعه جدیدی که در مجله لنست منتشر شده است، از بیش از 76400 بزرگسال در هلند خواسته شد تا پرسشنامه ای آنلاین در مورد 23 علامت طولانی مدت کووید را پر کنند.

بین مارس 2020 و آگوست 2021، هر شرکت کننده 24 بار پرسشنامه را پر کرد.

در طول آن دوره، بیش از 4200 نفر از آنها – 5.5 درصد – ابتلا به کووید را گزارش کردند.

از بین مبتلایان به کووید، بیش از 21 درصد حداقل یک علامت جدید یا شدیداً افزایش یافته سه تا پنج ماه پس از آلوده شدن داشتند.

با این حال، نزدیک به نه درصد از یک گروه کنترل که کووید نداشتند، افزایش مشابهی را گزارش کردند.

این مطالعه نشان داد که 12.7 درصد از مبتلایان به کووید – از هر هشت نفر یک نفر – از علائم طولانی مدت رنج می بردند.

READ  مبارزه با عنوان دستیاران پزشک در برابر پزشکان

این تحقیق همچنین علائم قبل و بعد از عفونت کووید را ثبت کرد و به محققان این امکان را داد تا دقیقاً آنچه را که به ویروس مرتبط است مشخص کنند.

این نشان داد که علائم شایع کووید شامل درد قفسه سینه، مشکلات تنفسی، درد عضلانی، از دست دادن چشایی و بویایی و خستگی عمومی است.

یکی از نویسندگان این مطالعه، آرانکا بالرینگ از دانشگاه هلندی گرونینگن، گفت که کووید طولانی مدت “یک مشکل فوری با تلفات انسانی فزاینده” است.

“با بررسی علائم در یک گروه کنترل غیر عفونی و در افراد قبل و بعد از عفونت SARS-CoV-2، ما توانستیم علائمی را که ممکن است در نتیجه جنبه های بهداشتی بیماری غیر عفونی این بیماری همه گیر باشد، به حساب آوریم. استرس ناشی از محدودیت ها و عدم اطمینان است.”

نویسندگان این مطالعه گفتند که محدودیت‌های آن شامل عدم پوشش انواع بعدی، مانند دلتا یا اومیکرون، و جمع‌آوری اطلاعات در مورد برخی علائم مانند مه مغزی نمی‌شود که از آن زمان به عنوان یک علامت رایج کووید طولانی مدت در نظر گرفته می‌شود.

یکی دیگر از نویسندگان این مطالعه، جودیت روزمالن، گفت: «تحقیقات آینده باید شامل علائم سلامت روانی مانند افسردگی و اضطراب، و همچنین جنبه‌هایی مانند مه مغزی، بی‌خوابی و احساس بی‌حالی پس از انجام فعالیت‌های کوچک باشد.»

کریستوفر برایتلینگ و ریچل ایوانز، کارشناسان دانشگاه لستر بریتانیا که در این مطالعه شرکت نداشتند، گفتند که این یک “پیشرفت بزرگ” در تحقیقات طولانی قبلی کووید است زیرا یک گروه کنترل غیر آلوده داشت.

آنها در اظهارنظری مرتبط با Lancet گفتند: «به‌طور دلگرم‌کننده، داده‌های نوظهور از مطالعات دیگر» نشان می‌دهد که نرخ ابتلا به کووید طولانی‌مدت در افرادی که واکسینه شده یا به نوع Omicron آلوده شده‌اند، کمتر است.

READ  ادعاهایی که آزمایش PCR CDC نمی تواند تشخیص دهد کووید از آنفولانزا اشتباه است