مطالعه: نه تنها بیماری روانی مادر، بلکه بیماری روانی پدر نیز احتمال زایمان زودرس را افزایش می دهد

در مورد نقش سلامت جسمی و روانی مادر در بهزیستی جنین متولد نشده شناخته شده است. یک مطالعه اخیر نشان می دهد که وقتی صحبت از زایمان زودرس می شود، فقط سلامت روان مادر مهم نیست.

این مطالعه که در ژورنال PLOS Medicine منتشر شده است، نشان می دهد که کودکانی که از پدرانی با بیماری های روانپزشکی متولد می شوند، خطر زایمان زودرس را افزایش می دهند.

بر اساس سازمان بهداشت جهانی تخمین زده می شود که در سال 2020 حدود 13.4 میلیون نوزاد نارس به دنیا آمدند. عواملی مانند حاملگی های چند قلو، عفونت ها، تأثیر ژنتیکی و شرایط مزمن مانند دیابت و فشار خون بالا می توانند باعث زایمان زودرس شوند.

محققان موسسه کارولینسکا در این باره می گویند: “تولد زودرس با پیامدهای منفی سلامتی برای نوزادان همراه است. زنان با تشخیص های روانپزشکی در معرض افزایش خطر زایمان زودرس هستند، اما کمتر در مورد این خطر در فرزندان پدران مبتلا به تشخیص های روانپزشکی و برای زوج هایی که هر دو والدین آنها تشخیص های روانپزشکی داشتند، شناخته شده است.” انتشار خبر.

این تیم تمام تولدهای زنده از والدین اسکاندیناوی در سوئد را از سال 1997 تا 2016 ارزیابی کرد و اطلاعاتی در مورد تشخیص‌های روانپزشکی جمع‌آوری کرد. 1.5 میلیون تولد وجود داشت که از این تعداد 15 درصد از والدینی با تشخیص مشکلات سلامت روان متولد شدند.

محققان دریافتند که در والدینی که هیچ گونه شرایط سلامت روانی ندارند، 5.8 درصد از نوزادان نارس به دنیا آمده اند. در میان نوزادانی که پدرانشان تشخیص روانپزشکی داشتند، خطر زایمان زودرس 6.3 درصد بود و با تشخیص روانپزشکی مادر، این خطر به 7.3 درصد افزایش یافت. در مواردی که هر دو والدین تشخیص داده شدند، خطر زایمان زودرس 8.3 درصد بود.

READ  دومین تقویت کننده کووید موثر در برابر بستری شدن در بیمارستان، مرگ در ساکنان خانه سالمندان

همچنین تشخیص اختلالات مرتبط با استرس در والدین با بالاترین خطر زایمان زودرس همراه بود – 23٪ زمانی که پدر یک اختلال مرتبط با استرس داشت و 47٪ زمانی که مادر تشخیص داد. این خطر زمانی که هر دو والدین یک اختلال مرتبط با استرس داشتند 90٪ بود.

احتمال تولد زودرس در نوزادانی که والدین آنها دارای اختلالات روانپزشکی متعدد بودند بیشتر است.

Weiyao Yin، محققی که این مطالعه را رهبری کرد، گفت: «کودکان والدین مبتلا به بیماری روانی در معرض افزایش خطر تولد زود هنگام هستند – هم مادر و هم پدر مهم هستند.»

منتشر شده توسط Medicaldaily.com