مطالعه: واکسن‌های کووید 20 میلیون نفر را در سال اول نجات دادند

بر اساس اولین مطالعه مدل سازی بزرگ که روز جمعه منتشر شد، واکسن های کووید از نزدیک به 20 میلیون مرگ در سال اول پس از معرفی جلوگیری کردند.

این مطالعه که در The Lancet Infectious Diseases منتشر شده است، بر اساس داده های 185 کشور و منطقه است که از 8 دسامبر 2020 تا 8 دسامبر 2021 جمع آوری شده است.

این اولین تلاش برای تخمین تعداد مرگ و میرهایی است که به طور مستقیم و غیرمستقیم در نتیجه واکسیناسیون کووید-19 جلوگیری شده است.

این نشان داد که از 19.8 میلیون مرگ از 31.4 میلیون مرگ احتمالی که اگر واکسنی در دسترس نبود اتفاق می افتاد، جلوگیری شد.

این مطالعه نشان داد که 63 درصد کاهش داشته است.

این مطالعه از ارقام رسمی – یا تخمین‌هایی که داده‌های رسمی در دسترس نبود – برای مرگ‌های ناشی از کووید و همچنین کل مرگ‌ومیرهای اضافی از هر کشور استفاده کرد.

مرگ و میر بیش از حد، تفاوت بین تعداد کل افرادی است که به دلایل مختلف جان خود را از دست داده اند و تعداد مرگ و میرهای مورد انتظار بر اساس داده های گذشته.

این تجزیه و تحلیل ها با یک سناریوی جایگزین فرضی که در آن هیچ واکسنی تجویز نشده بود، مقایسه شد.

این مدل برای تنوع در نرخ واکسیناسیون در کشورهای مختلف، و همچنین تفاوت در اثربخشی واکسن بر اساس انواع واکسن‌هایی که عمدتاً در هر کشور استفاده می‌شوند، توضیح داد.

چین به دلیل جمعیت زیاد و اقدامات محدودکننده سختگیرانه که نتایج را تغییر می‌دهد، در این مطالعه گنجانده نشده است.

READ  تعطیلات MAC 2021 | بلاگر زیبایی بریتانیایی

این مطالعه نشان داد که کشورهای با درآمد بالا و متوسط ​​بیشترین تعداد مرگ و میر جلوگیری شده را به خود اختصاص داده اند، 12.2 میلیون از 19.8 میلیون، که نشان دهنده نابرابری در دسترسی به واکسن در سراسر جهان است.

در نتیجه می‌توان از نزدیک به 600000 مرگ بیشتر جلوگیری کرد، اگر هدف سازمان بهداشت جهانی (WHO) برای واکسیناسیون 40 درصد از جمعیت هر کشور تا پایان سال 2021 محقق می‌شد.

اولیور واتسون، نویسنده اصلی این مطالعه از امپریال کالج لندن، گفت: «احتمالاً میلیون‌ها نفر با در دسترس قرار دادن واکسن‌ها در اختیار مردم سراسر جهان نجات یافته‌اند.

او گفت: «ما می توانستیم کارهای بیشتری انجام دهیم.

بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت، کووید به طور رسمی بیش از 6.3 میلیون نفر را در سراسر جهان کشته است.

اما این سازمان در ماه گذشته گفت که تعداد واقعی می تواند به 15 میلیون برسد، در حالی که همه علل مستقیم و غیرمستقیم محاسبه می شوند.

این ارقام به دلیل نحوه برخورد با بحران توسط مقامات در سراسر جهان بسیار حساس هستند.

این ویروس در برخی نقاط، از جمله در اروپا، دوباره در حال افزایش است، جایی که شاهد تجدید حیات هوای گرم است که بخشی از آن به دلیل زیرمجموعه‌های Omicron است.