مطالعه Lancet روند هشدار دهنده چاقی جهانی را در سال 2022 نشان می دهد

مطالعه جدید منتشر شده توسط Lancet نشان می دهد که در سال 2022، بیش از یک میلیارد نفر در جهان اکنون با چاقی زندگی می کنند. در سراسر جهان، چاقی در میان بزرگسالان از سال 1990 بیش از دو برابر شده است و در بین کودکان و نوجوانان (5 تا 19 سال) چهار برابر شده است. داده ها همچنین نشان می دهد که 43 درصد از بزرگسالان در سال 2022 اضافه وزن داشتند.

این مطالعه همچنین نشان می دهد که حتی اگر میزان سوء تغذیه کاهش یافته است، هنوز هم در بسیاری از نقاط، به ویژه در جنوب شرق آسیا و جنوب صحرای آفریقا، یک چالش بهداشت عمومی است.

کشورهایی که در سال 2022 دارای بالاترین میزان کم وزنی و چاقی بودند، کشورهای جزیره ای در اقیانوس آرام و کارائیب و کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا بودند.

سوءتغذیه در تمام اشکال آن شامل سوءتغذیه (لاغری، کوتاه قدی، کمبود وزن)، کمبود ویتامین ها یا مواد معدنی، اضافه وزن و چاقی است. سوء تغذیه عامل نیمی از مرگ و میر کودکان زیر 5 سال است و چاقی می تواند باعث بیماری های غیرواگیر مانند بیماری های قلبی عروقی، دیابت و برخی سرطان ها شود.

WHO در جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده های این مطالعه مشارکت داشته است. مجموعه داده کامل اکنون از طریق رصدخانه جهانی بهداشت نیز منتشر شده است.

دکتر تدروس آدهانوم گبریسوس، مدیر کل WHO گفت: «این مطالعه جدید اهمیت پیشگیری و مدیریت چاقی از اوایل زندگی تا بزرگسالی را از طریق رژیم غذایی، فعالیت بدنی و مراقبت کافی در صورت نیاز نشان می‌دهد.» “بازگشت به مسیر دستیابی به اهداف جهانی برای مهار چاقی، کار دولت ها و جوامع را با حمایت سیاست های مبتنی بر شواهد سازمان جهانی بهداشت و سازمان های ملی بهداشت عمومی می طلبد. مهمتر از همه، این امر مستلزم همکاری بخش خصوصی است که باید انجام شود. پاسخگوی تأثیرات سلامتی محصولات خود هستند».

READ  سناتور منچین از ویرجینیای غربی از طرح دموکرات ها برای مراقبت از دندان سالمندان خارج می شود.

چاقی یک بیماری مزمن پیچیده است. علل به خوبی درک شده است، و همچنین مداخلات مورد نیاز برای مهار بحران، که با شواهد قوی پشتیبانی می شود. با این حال، آنها اجرا نمی شوند. در مجمع جهانی بهداشت در سال 2022، کشورهای عضو برنامه شتاب سازمان جهانی بهداشت را برای توقف چاقی به تصویب رساندند که از اقدامات در سطح کشور تا سال 2030 حمایت می کند. تا به امروز، 31 دولت اکنون با اجرای این طرح راه را برای مهار اپیدمی چاقی پیش می برند.

مداخلات اصلی عبارتند از:

  • اقداماتی برای حمایت از شیوه های سالم از روز اول، از جمله ترویج، حفاظت و حمایت از شیردهی؛
  • مقررات مربوط به بازاریابی مضر غذا و نوشیدنی برای کودکان؛
  • سیاست‌های غذایی و تغذیه مدارس، از جمله ابتکاراتی برای تنظیم فروش محصولات سرشار از چربی، قند و نمک در مجاورت مدارس؛
  • سیاست های مالی و قیمت گذاری برای ترویج رژیم های غذایی سالم؛
  • سیاست های برچسب گذاری تغذیه؛
  • آموزش عمومی و کمپین های آگاهی برای رژیم غذایی سالم و ورزش؛
  • استانداردهای فعالیت بدنی در مدارس؛ و
  • ادغام خدمات پیشگیری و مدیریت چاقی در مراقبت های بهداشتی اولیه

چالش‌های مهمی در اجرای سیاست‌هایی وجود دارد که هدفشان تضمین دسترسی مقرون به صرفه به رژیم‌های غذایی سالم برای همه و ایجاد محیط‌هایی است که فعالیت بدنی و سبک زندگی کلی سالم را برای همه ترویج می‌کند. کشورها همچنین باید اطمینان حاصل کنند که سیستم های بهداشتی پیشگیری و مدیریت چاقی را در بسته اولیه خدمات ادغام می کنند.


دکتر فرانچسکو برانکا، مدیر بخش تغذیه و ایمنی مواد غذایی سازمان جهانی بهداشت و یکی از نویسندگان مشترک این مطالعه

رسیدگی به سوءتغذیه مستلزم اقدامات چند بخشی در کشاورزی، حمایت اجتماعی و بهداشت، کاهش ناامنی غذایی، بهبود دسترسی به آب سالم و بهداشت و اطمینان از دسترسی همگانی به مداخلات غذایی ضروری است.