مغز پاپ کورن چیست؟ نکات تخصصی برای کاهش زمان نمایشگر، بهبود فوکوس

آیا با مسائل تمرکز دست و پنجه نرم می کنید، افکار پراکنده دارید و کمبود وضوح ذهنی را تجربه می کنید؟ این علائم معمولاً با وضعیتی به نام “مغز پاپ کورن” مرتبط است که اغلب با گذراندن زمان بیش از حد جلوی صفحه نمایش مرتبط است.

عبارت “مغز پاپ کورن“از حالت ذهنی دائما زودگذر ناشی می شود، جایی که افکار درست مانند ریختن دانه های ذرت بو داده از یکی به دیگری می پرند. افکار پراکنده تمرکز و تمرکز را مختل می کند و منجر به کاهش بهره وری و دشواری در انجام وظایف می شود.

مطالعات نشان می‌دهد که در طول چند دهه گذشته به دلیل استفاده بیش از حد از اینترنت و دستگاه‌های دیجیتال، دامنه توجه مردم به میزان قابل توجهی کاهش یافته است. استفاده بیش از حد از دستگاه های دیجیتال، چندوظیفگی و سرعت سریع زندگی مدرن می تواند مغز را تحت تأثیر قرار دهد. عدم استراحت و کم خوابی می تواند این وضعیت را بدتر کند.

اثرات زمان مازاد روی صفحه نمایش:

ناتالی روزادو، دارای مجوز: «زمان بیش از حد صفحه نمایش می‌تواند بر رشد سالم مغز در کودکان و نوجوانان تأثیر بگذارد و بر توجه، رشد زبان و مهارت‌های عملکرد اجرایی آنها تأثیر بگذارد». مشاور سلامت روان و بنیانگذار Tampa Counseling Place، فلوریدا گفت مدیکال دیلی.

علاوه بر تأثیر آن بر سلامت مغز، استفاده بیش از حد از دستگاه های دیجیتال می تواند الگوهای خواب را مختل کند، که می تواند بر سلامت کلی از جمله رفاه روانی تأثیر بگذارد. روزادو می‌گوید: «زمان استفاده از صفحه نمایش، به‌ویژه قبل از خواب، می‌تواند الگوهای خواب را به دلیل نور آبی ساطع شده از صفحه‌نمایش، که تولید ملاتونین، هورمون مسئول خواب را سرکوب می‌کند، مختل کند».

READ  آنفولانزا خطر اختلالات عصبی را بیش از COVID-19 افزایش می دهد: مطالعه

بسیاری از مردم ممکن است ویدیوها را تماشا کنند یا از دستگاه های دیجیتال به عنوان وسیله ای برای فرار از واقعیت و اجتناب از مشکلات استفاده کنند. اگرچه ممکن است به نظر برسد که استفاده از صفحه نمایش باعث تسکین موقتی می شود، روزادو هشدار داد که می تواند مانع از رسیدگی موثر افراد به مسائل واقعی خود شود و در درازمدت منجر به افزایش ناراحتی شود.

“قرار گرفتن مداوم در معرض تصاویر ایده آل و زندگی های انتخاب شده می تواند منجر به احساس بی کفایتی و اعتماد به نفس پایین به خصوص در بین جوانان شود و خطر افسردگی و اضطراب را افزایش دهد. گذراندن زمان زیاد آنلاین ممکن است جایگزین تعاملات چهره به چهره شود و منجر به ایجاد احساسات شود. از تنهایی و جدایی از روابط واقعی زندگی،” او توضیح داد.

نکاتی برای محدود کردن زمان نمایشگر:

Rosado به‌عنوان یک ارائه‌دهنده مجوز بهداشت روان، چند مرحله را برای محدود کردن زمان نمایشگر توصیه می‌کند:

1) از برنامه های ردیابی زمان صفحه استفاده کنید: این می تواند به افراد کمک کند تا از عادات استفاده خود آگاه تر شوند و مناطقی را که می توانند کاهش دهند شناسایی کنند.

2) محدودیت اعلان ها: این می تواند به افراد کمک کند تا روی کارها متمرکز بمانند و وسوسه استفاده غیر ضروری از صفحه نمایش را کاهش دهند.

3) اشکال جایگزین سرگرمی را بیابید: افراد را تشویق کنید تا انواع سرگرمی های جایگزین را که شامل صفحه نمایش نمی شوند، مانند بازی های رومیزی، پازل، صنایع دستی یا فعالیت های بدنی کشف کنند.

READ  Cuidado con este coctel, puede ser peligroso para la salud

در اینجا نحوه بهبود تمرکز و تمرکز آمده است:

“ایجاد یک روال ثابت به آموزش مغز کمک می کند تا در این زمان های تعیین شده مراقب بماند. تقسیم وظایف به بخش های قابل مدیریت با تعیین اهداف مشخص و قابل دستیابی برای هر کار یا جلسه مطالعه و پاداش دادن به خود پس از اتمام ممکن است به حفظ انگیزه کمک کند. تکنیک های مدیریت زمان مانند روش پومودورو که شامل فواصل کاری متمرکز و به دنبال آن استراحت های کوتاه است، به حفظ بهره وری و جلوگیری از خستگی ذهنی کمک می کند.