مواد شیمیایی مختل کننده غدد درون ریز موجود در ادرار نوزادان دانمارکی

با توجه به نگرانی در مورد اثرات قرار گرفتن در معرض مواد سمی بالقوه بر افزایش سلامت جنین و نوزاد، محققان یافته‌های چند ماده شیمیایی مختل کننده غدد درون ریز را در نوزادان دانمارکی گزارش کردند. محیط زیست بین المللی مجله مطالعه. به طور خاص، این مطالعه نشان داد که تغذیه با شیر مادر با غلظت بالاتر برخی از این مواد شیمیایی یا متابولیت های آنها در نوزادان در مقایسه با افرادی که از رژیم غذایی ترکیبی تغذیه می شوند، مرتبط است.

مطالعه: بنزوفنون ها، بیسفنول ها و سایر مواد پلی کلر/فنولی در نوزادان دانمارکی و والدین آنها – از جمله ارزیابی های طولی قبل و بعد از معرفی به رژیم غذایی مخلوط. اعتبار تصویر: Prostock-studio / Shutterstock.com

مقدمه

بیسفنول ها و بنزوفنون ها (BPs) دو نمونه از مواد فنلی و پلی کلر هستند که انسان در محیط خود در معرض آنها قرار می گیرد. این مواد شیمیایی معمولا در تولید محصولات مصرفی استفاده می شود. بنابراین، آنها همه جا در نظر گرفته می شوند.

به عنوان مثال، BP ها اشعه ماوراء بنفش (UV) را در محصولات مصرفی مختلف، از جمله کرم های پوست یا پرده هایی با خاصیت غربالگری UV فیلتر می کنند. علاوه بر این، بیسفنول ها، از جمله بیسفنول A (BPA) که به طور گسترده مورد مطالعه قرار گرفته است، یکی از فراوان ترین مواد شیمیایی تولید شده در جهان، برای تولید رزین های اپوکسی و پلی کربنات ها در محصولات مصرفی و در طول بازیافت استفاده می شود.

تریکلوزان و تری کلوکاربان عوامل ضد باکتریایی هستند که در محصولات مراقبت شخصی و تمیز کردن/ضد عفونی استفاده می شوند. کلروفنل‌ها را می‌توان به آفت‌کش‌ها و علف‌کش‌ها اضافه کرد و از 2،5-دی کلروفنل (2،5-DCP) نیز به عنوان ضدعفونی‌کننده استفاده می‌شود.

فنیل فنل ها عوامل قارچ کش هستند و اغلب پس از برداشت برای جلوگیری از رشد قارچ در باغات میوه استفاده می شوند. این مواد شیمیایی ممکن است برای ضدعفونی صنعتی یا خانگی نیز استفاده شوند.

بیشتر این مواد شیمیایی به سرعت تجزیه می شوند و از طریق ادرار و/یا مدفوع دفع می شوند، بنابراین نشان می دهد که پایدار نیستند. با این حال، برخی از مواد شیمیایی ماندگاری کاذب از خود نشان می دهند، بنابراین به آنها اجازه می دهد تقریباً در تمام مدت به دلیل مصرف مکرر یا مداوم، تماس با پوست یا استنشاق در بدن باقی بمانند. این قرار گرفتن در معرض مداوم به دلیل پتانسیل آن برای اختلال غدد درون ریز در حال بررسی است.

READ  آنچه واکسن در دوران کودکی می تواند باشد و نمی تواند در مورد واکسن های کوویید به ما بیاموزد

در دانمارک، با وجود تلاش‌های فعلی برای کاهش استفاده از این مواد، بیشتر مردان جوان همچنان در معرض بیشتر این مواد شیمیایی قرار دارند. جایگزین های BPA مانند بیسفنول S (BPS) و بیسفنول F (BPF) در مقادیر قابل توجهی تولید می شوند و در نتیجه طی ده سال گذشته در مقیاس وسیع تری در اروپا و ایالات متحده استفاده شده اند.

مطالعه مانیتورینگ زیستی انسانی فعلی با هدف پیگیری اندازه‌گیری این مواد در ادرار و سرم والدین و نوزادان در طول دوره‌های تغذیه با شیر مادر و رژیم غذایی مختلط انجام شد.

این مطالعه، که TRIO نام داشت، شامل تجزیه و تحلیل نمونه ادرار بیش از صد نوزاد و والدین آنها بود. نمونه‌های جفتی از حدود 60 نوزاد از مطالعه FOOD در طول دوره زمانی که آنها به طور انحصاری با شیر مادر تغذیه می‌شدند و پس از قرار گرفتن در معرض رژیم غذایی مخلوط نیز شامل شدند.

یافته های مطالعه

از 22 ماده اندازه گیری شده در ادرار، 12 ماده در بیش از 50 درصد نمونه های والدین و نوزادان وجود داشت. غلظت مواد دفع شده بین نمونه ها به طور قابل توجهی متفاوت بود.

در مطالعه TRIO، BP-3 تقریباً در تمام نمونه‌های نوزادان و والدین وجود داشت. علاوه بر این، BPA، BPS، تریکلوزان، و 2،4-DCP در بیش از 75 درصد از نمونه های والدین و به جز 2،4-DCP، تقریبا 95 درصد از نمونه های نوزاد شناسایی شدند. BP-1 نیز معمولا در همه نمونه ها مشاهده شد.

نمونه‌های ادرار پدران در مقایسه با نمونه‌های به‌دست‌آمده از مادر، غلظت ادراری این مواد به‌طور قابل‌توجهی بالاتر بود. با این حال، زمانی که مقادیر تخمینی دفع ادرار روزانه (DUE) استفاده شد، این تفاوت ناپدید شد.

نوزادان دارای مقادیر DUE برای BP، 4-hydroxy-benzophenone (4-BHP)، BPA، BPS، triclosan و 2-phenylphenol بودند که بسیار بالاتر از والدین آنها بود. بالاترین سطوح BP-3 در برخی از نمونه‌های نوزاد شناسایی شد که در برخی از نمونه‌های بیمار به ترتیب 20 و 40 برابر بالاتر از مقدار اوج در بین پدران و مادران بود.

READ  عصب شناس KAIST از پیشرفت های اخیر در جهت یافتن درمانی برای دیستونی خبر می دهد

غلظت تریکلوزان، و همچنین BP-1 و BP-3، به شدت با یکدیگر مرتبط بودند، بنابراین نشان می دهد که همه از منابع داخلی یکسانی سرچشمه می گیرند. سطح این ترکیبات در نوزادان و مادران آنها نیز به خوبی همبستگی داشت، همانطور که سطوح 4-BHP و BPA نیز وجود داشت.

بین خانواده‌ها، تنوع بیشتری برای سطوح این ترکیبات در مقایسه با درون خانواده‌ها مشاهده شد که والدین همبستگی خوبی بین خود نشان دادند. به غیر از این مواد، سایرین افزایش یا کاهش مشابهی در همبستگی نشان دادند.

بنابراین، مواجهه همزمان با چندین ماده ممکن است در برخی خانواده ها رخ داده باشد. شایان ذکر است، ترکیبات خاصی مانند BP-1 و 4-HBP، محصولات جانبی متابولیسم BP و BP-3 و ترکیباتی هستند که برای خواص خود استفاده می شوند.

در مطالعه FOOD، هفت ماده شامل BP، BP-1، BP-3، 4-HBP، BPA و BPS در بیش از 50 درصد از نمونه های ادرار در هر دو گروه وجود داشت. مشخصات دفع با روش آنالیز تغییر کرد. با این حال، برخی در نوزادان در مقایسه با والدین خود بالاتر بودند.

پس از تنظیم اسمولالیته، BP-1، BPA، BPS، و 2،4-DCP کمتر بود. با این حال، 4-BHP در نوزادانی که فقط با شیر مادر تغذیه می‌شوند بالاتر بود.

هنگامی که برای وزن بدن تنظیم می شود، نوزادانی که به طور انحصاری با شیر مادر تغذیه می شوند، 4-BHP و تریکلوزان را در غلظت های بالاتر نسبت به زمانی که به سایر غذاها معرفی می شدند، دفع می کنند. این می تواند به دلیل استنشاق مواد شیمیایی از محصولات مراقبت شخصی یا محصولات تمیز کننده، حتی موادی که توسط والدین آنها استفاده می شود، باشد. شیر مادر می تواند منبع دیگری از این مواد باشد.

در گروه رژیم غذایی مخلوط، 2،4-DCP، 2-PP، و 2،5-DCP بیشتر تشخیص داده شد. این احتمالاً به این دلیل است که بسیاری از این آفت‌کش‌ها در رشد غلات، میوه‌ها و سبزیجات استفاده می‌شوند که همگی پایه‌ای برای غذاهای جامد هستند.

میانگین سنی نوزادان در گروه تغذیه انحصاری با شیر مادر، دو هفته در مقایسه با 30 هفته در گروه رژیم غذایی مختلط بود. بنابراین، هنگام ارزیابی نمایه دفع ادرار باید طول مواجهه را در نظر گرفت.

READ  درک جدید در مورد ایمنی مالاریا می تواند منجر به ساخت واکسن های موثر شود

هیچ ارتباطی برای هیچ ماده ای بین دو گروه یافت نشد، با تغییرات درون فردی بسیار بیشتر از تفاوت های بین فردی.

مفاهیم

سطوح پایینی از مواد شیمیایی در ادرار نوزادان و والدین دفع می‌شود. با این حال، وجود چندین ماده شیمیایی مختل کننده غدد درون ریز در نمونه های مشابه، پتانسیل اثرات افزایشی را با یکدیگر و همچنین سایر مواد در رژیم غذایی یا محیط زیست به طور کلی نشان می دهد. بیشتر این قرار گرفتن از مواد شیمیایی خانگی و محصولات مراقبت شخصی والدین یا نوزادان ناشی می شود.

به طور کلی، قرار گرفتن در معرض والدین منعکس کننده قرار گرفتن در معرض نوزاد است، اگرچه سطوح به طور قابل توجهی بین بزرگسالان و نوزادان در خانواده متفاوت است. در چندین مطالعه انجام شده در فرانسه، ایالات متحده و پورتوریکو، میانگین سطوح بالاتر در زنان باردار و قبل از بارداری مشاهده شده است. این می تواند به دلیل حذف تدریجی این ترکیبات در چند سال گذشته در دانمارک باشد.

جالب توجه است، نرخ تشخیص تریکلوزان بالا بود. با این حال، این ماده تنها در گروه بسیار کوچکی از محصولات مراقبت شخصی در دانمارک و با غلظت بسیار کم مجاز است.

مطالعه حاضر همچنین اهمیت استفاده از DUEهای تخمینی را برای به دست آوردن مقادیر دقیق تری که منعکس کننده مواجهه واقعی است، نشان می دهد. این روش به نشان دادن میزان مواجهه مشابه یا بالاتر نوزادان با چندین مورد از این مواد در طول شیردهی انحصاری در مقایسه با معرفی سایر غذاها کمک کرد.

مرجع مجله:

  • فردریکسون، اچ.، لیوبچیچ، ام ال، آپنرز، EN، و همکاران (2022). بنزوفنون ها، بیسفنول ها و سایر مواد پلی کلر/فنولی در نوزادان دانمارکی و والدین آنها – از جمله ارزیابی های طولی قبل و بعد از معرفی به رژیم غذایی مخلوط. محیط زیست بین المللی. doi:10.1016/j.envint.2022.107532.